آلمان

اسپانیا
ژانویه 29, 2019
نیوزیلند
ژانویه 29, 2019

امروزه کشور آلمان تبدیل به یک مقصد مهاجرتی برای بسیاری از افراد شده است.مهاجران نه تنها از  ایران و سایر کشورهای خاورمیانه بلکه از شرق و جنوب اروپا مهاجرت کاری به آلمان یا مهاجرت تحصیلی به آلمان دارند.کشور آلمان با داشتن اقتصاد قوی،نرخ پایین بیکاری و همچنین  عنوان قطب صنعتی اروپا سبب شده است بسیاری از افراد برای داشتن آینده کاری با درآمد بالا چه برای تحصیل چه برای کار راه این کشور را پیش بگیرند.در این نوشته دفتر حقوقی اوریز علاوه بر آشنا کردن خوانندگان عزیز با اقتصاد،جغرافیا و اشتغال در  آلمان در مورد روش های مهاجرت به آلمان  نیز توضیح خواهد داد.

اقتصاد آلمان

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی  و پنجمین تولید ناخالص داخلی را در جهان دارد. آلمان از بنیانگذاران اتحادیهٔ اروپا و حوزه یورو است. جایگاه اقتصادی این کشور در جهان بعد از انقلاب صنعتی و هم‌زمان با تشکیل آن مطرح شد و تا به امروز از آن به عنوان یک کشور پیشرو و نوآور و همچنین سرمایه‌گذار در پروژه‌های تحقیقاتی اسم برده می‌شود. اقتصاد آلمان، از سیستم اقتصاد اجتماعی بازار پیروی می‌کند. در سال ۲۰۱۴ این کشور رکورد بیشترین مازاد تجاری دنیا را به ارزش ۲۸۵ میلیارد دلار ثبت کرد. آلمان همچنین در سال ۲۰۱۴ با صادراتی معادل ۱٫۱۳ تریلیون یورو (۱٫۲۸ تریلیون دلار) سومین صادرکنندهٔ بزرگ در دنیا از لحاظ کالا و خدمات بوده‌است. ۷۰٪ تولید ناخالص داخلی آلمان به بخش خدمات، ۲۹٫۱٪ درصد به صنعت و ۰٫۹٪ به کشاورزی اختصاص دارد. ده محصول اول صادراتی آلمان عبارتند از: خودرو، ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیک، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات، محصولات خوراکی و پلاستیک. ۵۰٪ انرژی آلمان از سوزاندن زغال‌سنگ یا سوخت‌های فسیلی بدست می‌آید. انرژی هسته‌ای، گاز، انرژی باد، سوخت‌های بیو، انرژی خورشیدی و نیروگاه‌های آبی در مرتبه‌های بعدی قرار دارند. آلمان اولین کشور صنعتی‌اش که متعهد به جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی برای تأمین انرژی مورد نیاز خود شد در حال حاضر ۲۷٪ نیروی برق مصرفی در آلمان از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود.

۹۹٪ شرکت‌های آلمانی، شرکت‌های با اندازهٔ کوچک و متوسط هستند که عمدتاً به صورت خانوادگی اداره می‌شوند. در میان ۵۰۰ ابرشرکت بزرگ دنیا از لحاظ درآمد، دفتر مرکزی ۵۳ شرکت در آلمان قرار دارد که از میان آن‌ها می‌توان از فولکس‌واگن، آلیانتس، دایملر، بی‌ام‌و، زیمنس، BASF، میونیک ره، ا.آن، بایر و ار.وه. ئه نام برد

آلمان همچنین میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های دنیاست و دو سوم نمایشگاه‌های معتبر دنیا در این کشور برگزار می‌شوند. بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های سالانه و کنگره‌های اقتصادی در این کشور در شهرهایی همانند هانوفر، مونیخ، فرانکفورت و برلین برگزار می‌شوند.

اکثر افراد شاغل (۷۳٫۵۳ درصد) در بخش خدمات در آلمان به کار گرفته شده‌اند از جمله در حمل و نقل، هتل‌ها و رستوران‌ها، خدمات اجتماعی و بهداشت و درمان، مسکن و بخش مالی. بخش تولید ۲۴٫۴ درصد از نیروی کار را در خود دارد که در حوزه‌هایی نظیر شیلات، کشاورزی و جنگلداری مشغول هستند. نرخ بیکاری در این کشور در فوریه ۲۰۱۴ برابر ۵٫۱ درصد بوده‌است.

جغرافیای طبیعی و انسانی آلمان

آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. . آلمان از نظر مساحت، هفتمین کشور بزرگ اروپا و ۶۲مین کشور بزرگ جهاناست.

این کشور دارای  ۱۶ ایالت است.بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچکترین برمن در شمال غربی است.به نقل از اداره فدرال آمار آلمان بر اساس سرشماری سراسری جمعیت این کشور ۸۰٫۲ میلیون نفر است.از این تعداد ۷۴ میلیون (۹۲%) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود۶/۲میلیون نفر (۷٫۷%) باقی مانده را اتباع خارجی تشکیل میدهند.نوردراین وستفالن با حدود  ۱۷ میلیون نفر پرجمعیت ترین استان آلمان است.پس از آن ایالت های بایرن و بادن ووتمبرگ هر کدام با ۱۲ و ۱۰ میلیون نفر جمعیت قرار دارند.ایالت های برمن و زارلند کم جمعیت ترین ایالت های آلمان هستند.

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است. اتباع خارجی در ایالت‌های جدید کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعهٔ مهاجر آلمان از ۱۷٫۹٪ از ترک تباران، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۸٫۷٪ روس‌ها، ۸٫۲ قزاق‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی‌تباران تشکیل شده‌است.

اشتغال

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. تقریباً ۲٫۱ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار هستند که نرخ بیکاری بین این افراد (۱۵–۶۴ ساله) ۵٫۱٪ تا ٪ ۶٫۴ می‌باشد.

آلمان و ایران

در سایت سفارت آلمان در تهران روابط آلمان و ایران چنین توصیف شده‌است: «ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می‌نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد. در سال ۱۸۸۵ اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند. روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال ۱۹۵۲ وجود دارد.

در سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین روابط ایران و آلمان چنین توصیف شده‌است: «جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان از دیرباز دارای روابطی خوب و سنتی بوده‌اند. روابط ایران و آلمان که از سابقه‌ای پانصد ساله برخوردار است متکی به خواست و تمایل ملتهای آنهاست که در دورانهای مختلف نظر به ملاحظات امنیتی و منافع مشترک آن‌ها بوده‌است. از نظر تاریخی مجموعه‌ای از ملاحظات و عوامل سیاسی، اقتصادی ـ بازرگانی و فرهنگی باعث نزدیکی دو کشور به هم بوده‌است. تاریخ دوکشور فراز و نشیب‌های زیادی داشته و مناسبات دوجانبه را در دورانهای مختلف تحت تأثیر قرار داده‌است.

علم و تکنولوژی

دستاوردهای آلمان در زمینه علم بسیار مهم و چشمگیر بوده‌است به‌طوری‌که اساس اقتصاد کشور را بنا کرده‌است. جایزه نوبل تا سال ۲۰۱۰ به ۱۰۳ آلمانی رسیده‌است که پس از آمریکا و بریتانیا در رده سوم برندگان قرار دارد. دانشمندان آلمانی موفق به دریافت جوایز متعددی شده‌اند که این جوایز بیشتر در زمینهٔ پزشکی، فیزیک و شیمی هستند.

در نجوم یوهانس کپلر با کشف قوانین سه‌گانه کپلر علم نجوم را متحول کرد. کارهای آلبرت انیشتین و ماکس پلانک پایه‌گذار فیزیک کوانتوم هستند.. ویلهلم رونتگن موفق به کشف اشعه ایکس شد و نخستین کسی بود که جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۱ به دست آورد. تعداد بیشماری از درخشانترین ریاضی دانان تاریخ مانند کارل فردریش گاوس، داوید هیلبرت در آلمان متولد شده‌اند.

مخترعان و مهندسانی مانند هانس گایگر، رودولف دیزل و کارل بنز خدمات مهمی به صنعت خودروسازی داشته‌اند یا کنراد تسوزه که مخترع نخستین رایانه دیجیتال الکترومکانیکی است. کارهای ارزشمند هاینریش هرتز کاشف تابش الکترومغناطیسی نیز از خدمات بی‌مانند دانشمندان آلمانی در زمینه مهندسی برق بوده‌است که به اختراع رادیو انجامید.

در حال حاضر انجمن فیزیک آلمان بزرگترین انجمن فیزیک در دنیاست و مرکز پژوهش دسی که بزرگترین و پیچیده‌ترین شتابدهنده دنیا در زمان تأسیس خود بود در هامبورگ، آلمان قرار دارند.

سلامت

امروزه آلمان دارای قدیمی‌ترین سیستم مراقبت بهداشتی جهان است. این سیستم طبق قانون بیشترین تلاش را برای سلامت شهروندان و افراد آلمانی انجام خواهد داد. در سال ۲۰۱۴، آلمان ۱۱٫۳ درصد تولید ناخالص داخلی خود را در راه مراقبت‌های بهداشتی صرف کرد.آلمان در جهان با امید به زندگی ۷۷ ساله برای مردان و ۸۲ سال برای زنان رتبه ۲۰ دارد و میزان مرگ و میر نوزادان بسیار پایین است . همچنین هر شهروند آلمانی موظف به داشتن نوعی بیمه است.این بیمه ها بسته به خدمات پوششی خود میتوانند تا تمامی هزینه های درمانی شخص را نیز پوشش دهند.

 

روش های مهاجرت به آلمان

 

تحصیل در آلمان:

شاید بتوان گفت بهترین روش مهاجرت به آلمان برای آن دسته از افرادی که به دنبال امکان کار پس از تحصیل در آلمان و یا اخذ اقامت دایم آلمان هستند می باشد.در آلمان انواع مختلفی از مراکز آموزش عالی وجود دارد. از جمله دانشگاه (University)، دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschule) و مراکز آموزش عالی رشته های هنر که همگی در سیستم آموزشی آلمان معتبر و شناخته شده هستند.دانشجویان میتوانند در مقاطع لیسانس،فوق لیسانس و دکترا ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنند.بهترین مورد در تحصیل در این کشور امکان تحصیل رایگان در آلمان برای دانشجویان خارجی است.همچنین دانشجویان میتوانند به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی تحصیل کنند.بعد از پایان دوره تحصیلی به دانشجویان یک سال تا یک سال و نیم فرصت داده میشود که برای خود کار پیدا کنند.که این امر برای کسانی که مدرک خود را از این کشور دریافت کرده اند با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری و امکان های شغلی بسیار کاری سهل است.البته ناگفته نماند دانش خوب زبان آلمانی در پیدا کردن کار بسیار تاثیرگذار است.پس از یافتن کار و پرداخت های مالیات فرد میتواند پس از  3 سال و نیم اقامت دایم آلمان یا بلوکارت آلمان را دریافت کند.یکی از مزایای تحصیل در آلمان این است که نصف دوره تحصیل روی پروسه اقامتی فرد حساب میشود.یعمی اگر قانون دریافت اقامت دایم آلمان 5 سال زندگی و کار در این کشور است یک فارغ التحصیل لیسانس از آلمان تنها نیاز دارد 2 الی 3 سال کار کند تا موفق به اخذ اقامت دایم آلمان شود.

امکان کار دانشجویی 20 ساعت در هفته در حین تحصیل با حقوق حداقل ساعتی 10 یورو از دیگر مزایای تحصیل در آلمان است.در حال حاضر حدود 380 مرکز آموزش عالی با 2 میلیون دانشجو در حال فعالیت علمی می باشند. حدود 12 درصد کل دانشجویان آلمان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند

برای اطلاعات بیشتر در مورد مقاطع تحصیلی در آلمان،شرایط تحصیل در آلمان و هزینه های زندگی در آلمان بر روی لینک زیر کلیک بفرمایید:

 

تحصیل در آلمان

 

فرصت جست و جوی کار در آلمان:

ویزای جست و جوی کار در آلمان یا ویزای جاب سیکر (job-suche) یک ویزای 6 ماهه است که به دارنده آن اجازه میدهد به مدت زمان قانونی 6 ماه در کشور آلمان بماند و به دنبال کار بگردد.شرایط گرفتن این ویزا داشتن حداقل مدرک تخصیلی لیسانس،2 سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی و حداقل داشتن دانش B1 زبان آلمانی است.گفتنی است که با این روش بیشتر افراد دارای مدارک فنی مهندسی شانس ویزا و یافتن کار را دارند.متقاضی پس از ورود به کشور آلمان باید ابتدا آدرس خود را در شهرداری شهر مربوطه ثبت کند یا به اصطلاحی خود را در شهرداری melde کند(انتخاب شهر ورود با خود متقاضی است).پس از آن او میتواند رزومه خود را به شرکت های مربوطه ایمیل کند.بهتر است ارسال رزومه از زمانی که شخص در ایران است آغاز شود.مشاورین دفتر حقوقی اوریز متقاضیان را در نحوه نوشتن رزومه،کاریابی راهنمایی خواهند کرد.اگر رزومه شما مقبول شرکت و یا کارفرمایی باشد از شما دعوت به مصاحبه حضوری میشود ور در صورت عقد قرارداد کاری شما میتوانید ویزای 6 ماهه خود را به اقامت کاری تبدیل کنید.پس از 5 سال کار و سابقه خوب مالیاتی شما میتوانید اقامت دایم آلمان یا بلوکارت آلمان را دریافت نمایید.برای دریافت اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک بفرمایید:

 

جست و جوی کار در آلمان

ثبت شرکت در آلمان:

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت در آلمان سرمایه گذاری و ثبت کشور در آلمان محسوب می شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در المان:

  • طرح کسب و کار  یا برنامه تجاری  (بیزینس پلن )
  • تجربه کاری،مدیریت بیزنس
  • میزان سرمایه گذاری
  • اثبات تأثیر مثبت شرکت مرد نظر بر اشتغال و اقتصاد در کشور آلمان
  • سهم شما در اقتصاد ملی یا منطقه ای

اگر سرمایه گذار بخواهد با حداقل مبلغ 250،000 € در آلمان سرمایه گذاری کند،  مجوز اقامت بدون بررسی بیزینس پلن دریافت می کند. در تمام موارد دیگر، درخواست شما برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان بررسی خواهد شد.در این برنامه های سرمایه گذاری فرد موظف است کلیه قوانین مربوط به استخدام و بیمه و مالیات را رعایت نماید .برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت شرکت در آلمان بر لینک زیر کلیک بفرمایید:

ثبت شرکت در آلمان