کار در عمان

 


در سال های اخیر مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان به دلیل نزدیکی آن به ایران،مروادات تجاری خوب با کشورمان  و همچنین سیاست بی طرفانه این کشور در حوزه خلیج فارس مورد توجه بسیاری از هموطنان قرار گرفته است.عمان کشوری با ارزش پپول بالا و رو به توسعه کشور مناسبی برای سرمایه گذاری ،کار و خرید ملک می باشد.دفتر حقوقی و مهاجرتی اوریز با داشتن کادری مجرب از وکلا در عمان برای تمامی برنامه های مهاجرتی عمان  مانند: اقامت عمان از طریق ثبت شرکت،اقامت عمان از طریق خرید ملک،اقامت و کاریابی برای پزشکان و دندانپزشکان و همچنین تحصیل در عمان شما را همراهی خواهد کرد در این مقاله بر آنیم تا خوانندگان را با کشور عمان،اقتصاد آن و اختصاصا شرایط کار در عمان بیشتر آشنا بنماییم.

آشنایی با کشور عمان و اقتصاد آن

عمان با نام رسمی سلطان‌نشین عُمان  کشوری پادشاهی است در خاور شبه جزیره عربستان و پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان پیوند گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحده آمریکا و پادشاهی بریتانیای بزرگ دارد ولی سیاست خارجی آزادانه‌ای درپیش می‌گیرد. فرمانروایی این کشور پادشاهی بی چون و چراست اما پارلمان نیز نقش قانون‌گذاری و بازرسی اندکی دارد. همانند سایر کشورهای عربی خلیج فارس منبع اصلی درآمد کشور، نفت است. هر چند نسبت به همسایگان، این کشور تولیدکننده متوسطی است. کشاورزی و ماهی‌گیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند. منبع جایگزین دیگر گردشگری است.

سرمایه گذاری های جدید و ایجاد شغل در اقتصاد عمان در راه است و علیرغم رکود اقتصادی در سال های اخیر، صادرات عمان در حوزه نفت و محصولات کشاورزی با رشد چشم گیری روبرو بوده است. این نشان می دهد که اعتماد سرمایه گذاران محلی و بین المللی به اقتصاد عمان همچنان قوی است، چرا که آنها همچنان سعی می کنند پروژه های بیشتری را جذب نمایند.

براساس اظهارات مبین خان حسابدار و تحلیلگر مالی، اعتماد به اقتصاد عمان با افزایش روبرو بوده است و با توجه به افزایش قیمت نفت در حال حاضر قیمت کنونی نفت با قیمت بودجه مطابقت دارد در نتیجه دولت مجبور نیست دیگر برای جبران کسری بودجه خود از دیگر کشورها قرض بگیرد.

از طرف دیگر، کشور امارات همسایه عمان در سه ماه اول سال جایگاه خود را به عنوان مقصد اصلی واردات کالاهای غیرنفتی عمان حفظ کرده است.

براساس تحلیل آمار و ارقام، صادرات عمان به کشور امارات

 نسبت به سال گذشته با رشد 11.1 درصدی روبرو بوده است.

براساس مرکز ملی آمار و اطلاعات، بعد از امارات، عربستان سعودی دومین کشور واردکننده محصولات عمانی می باشد و بعد از آن کشورهای قطر، هند و چین قراردارند.

صادرات کالاهای غیر نفتی عمان به کشور عربستان سعودی در نیم سال اول سال 2018 نسبت به سال گذشته با رشد 23 درصدی همراه بوده است.

 

مزایای کار در عمان

 • در این کشور مالیات بردرآمد وجود ندارد و تنها قسمت بسیاری کمی از درآمد کارکنان به بیمه خدمات اجتماعی تعلق می‌گیرد.
 • ارتباطات صمیمانه دو کشور ایران و عمان از دیرباز تاکنون موجب تداوم ارتباطات تجاری، اقتصادی و سیاسی این دو کشور شده است.
 • دارای اقتصادی قوی بر پایه صادرات نفتی، محصولات کشاورزی، ماهیگیری، پارچه و صنعت توریسم
 • ۹۱.۱ درصد مردم عمان باسواد هستند
 • مسقط یکی از زیباترین شهرها و پایتخت عمان است. این شهر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای فرهنگی خاورمیانه است.
 • در عمان هیچ جرم و جنایتی صورت نمی‌پذیرد.
 • از جمله کشورهای امن خاورمیانه در طول 5 سال گذشته.
دارای جمعیتی بالغ بر 2.5 میلیون نفر. همچنین تعداد اشخاص خارجی که در این کشور به زندگی و تجارت می‌پردارند حدود 2 میلیون نفر می‌باشد.

درآمد ماهانه در عمان

واحد پول عمان ریال می‌باشد. هر ریال عمان در حدود 35 تا 38 هزار تومان ایران است و هر ریال عمان ۲.۶ برابر دلار آمریکاست . برای یک زندگی معمولی در حد متوسط و با صرفه جویی می‌توان حدودا با 200 تا 250 ریال به شکل ماهیانه در عمان زندگی کرد. همچنین به طور معمول هینه اسکان یک شخص در عمان ماهیانه 50 الی 100 ریال می‌باشد. یک کارگر ساده در عمان برای شروع به کار در ابتدا ماهیانه درآمدی در حدود 300 الی 350 ریال خواهد داشت که این مبلغ با توجه به سابقه شخص متقاضی و رزومه ایشان متفاوت می‌باشد.  
 اخذ اقامت و کاریابی پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران در عمان

  کشور عمان  به عنوان کشوری در حال توسعه و پیشرفت با جذب نیروی کار از سراسر دنیا امروزه تبدیل به قطبی مهاجرتی برای آن دسته از کسانی شده است که میخواهند در کشوری امن و با ارزش پول بالا به کار و فعالیت بپردازند.از جمله فعالیت هایدفتر حقوقی و مهاجرتی اوریز با در عمان با داشتن تیمی مجرب از وکلا و مشاورین در این کشورکاریابی و اخذ اقامت کاری برای پزشکان،دندانپزشکان و متخصصین این دو شاخه می باشد.اگر شما قصد مهاجرت کاری به عمان دارید با ما تماس بگیرید

آشنایی با روال کاریابی پزشکان و دندانپزشکان در عمان

این برنامه مختص کادر پزشکی و بیمارستانی است و پزشکان، دندانپزشکان، متخصصین، پرستاران، فیزیوتراپیست ها، داروسازها و رادیولوژیست ها را شامل می شود. متقاضیان در ابتدا باید در یک امتحان کتبی شرکت کنند. مدت زمان این امتحان بین 2 ساعت تا 2 ساعت و نیم بوده و سوال ها به صورت چهار گزینه ای است. اگر متقاضی بتواند به 60 درصد این سوالات پاسخ درست بدهد می تواند حداقل نمره قبولی را به دست بیاورد.این امتحان به صورت کامپیوتری و در مسقط در هر ماه برگزار میشود. همچنین متقاضی می تواند در طول یک سال سه بار در این امتحان شرکت کند. هزینه ثبت نام امتحان 195 دلار آمریکا است. دفتر مهاجرتی و حقوقی اوریز به عنوان خدمات پس از قرارداد خود  منابع و سر فصل ها و نمونه سوال ها را در اختیار موکلین خود قرار میدهد تا ایشان با آمادگی بیشتر و با آشنایی به روال امتحان بر سر جلسه حاضر شوند. پس از قبولی در امتحان مدارک تحصیلی و سوابق کاری متقاضی توسط سازمان های مربوطه مورد بررسی و تایید قرار می گیرد تا از عدم جعلی بودن مدارک اطمینان حاصل شود. وکلا و مشاورین متخصص اوریز در عمان پس از تایید شدن مدارک شما با اقدام به نوشتن رزومه با فرمت استاندارد و لازم برای کاریابی در عمان و با مراجعه به بیمارستان ها و کلینیک ها  در سراسر عمانبرای متقاضی اقدام به کاریابی می کنند (نیازی به حضور شخصی متقاضی برای کاریابی وجود ندارد). زمانی که کار مناسب و مورد نظر برای فرد متقاضی پیدا شد وی با مراجعه به بیمارستان و یا کلینینک مربوطه، یک مصاحبه را پشت سر گذارده و در صورت موفقیت شغل مربوطه را اخذ می نماید. وکلای اوریز از ابتدای کار و ثبت نام آزمون تا زمان پیدا کردن کار و بستن قرارداد کاری شما را همراهی می کنند. برای کار سه گزینه پیش روی متقاضی است: 1- کار در بخش دولتی 2- کار در بخش خصوصی 3- افتتاح کلینیک یا مطب شخصی قابل ذکر است که اگر متقاضی موفق به یافتن کار نشود می تواند مطب شخصی خود را دایر کند و از این طریق هم به فعالیت بپردازد و هم اقامت عمان را اخذ کند.


سطح درآمد ماهیانه کادر بیمارستان

 
پرستاران: ماهانه 350 ریال تا 500 ریال عمان
پزشکان عمومی: ماهانه 850 – 1200 ریال عمان
متخصصین با 9 سال سابقه کار: ماهیانه 2500 ریال عمان
متخصصین با بالای 9 سال سابقه کار: ماهیانه 3000 ریال عمان
متخصصین با سابقه کار 12 سال به بالا: ماهیانه 3500 ریال عمان به بالا
فیزیوتراپیست ها: ماهیانه 400 – 500 ریال عمان به علاوه پورسانت
دندانپزشک ها: ماهیانه 800 – 1000 ریال عمان به علاوه پورسانت (پورسانت میتواند ماهیانه بین 1000 ریال تا 2000 ریال باشد.) متقاضی میتواند همچنین برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود از این روش کسب اقامت همراه در عمان کند.البته در صورت تمایل همسر برای کار در عمان پس از مرحله اقامت باید برای مجوز کار درخواست دهد که وکلای ما با سال ها تجربه در زمینه ویزای کار در عمان در این راستا شما را همراهی خواهند کرد.  

رشته ها و مشاغل مورد نياز کادر درمانی در عمان


١- پزشك عمومي
٢- دندانپزشك عمومي
٣- دستيار دندانپزشك
٤- متخصص اورژانس
٥- متخصص پوست و مو
٦- متخصص گوش و حلق و بيني
٧- دندانپزشك - اندودونتيك
٨- پزشك خانواده
٩- متخصص دستگاه گوارش
١٠- فيزيوتراپ
١١- جراح پلاستيك
١٢- راديولوژيست
١٣- پرتو پزشكي
١٤- جراح عمومي
١٥- متخصص زنان
١٦- متخصص داخلی
١٦- متخصص داخلي
١٧- تكنسين علوم آزمايشگاهي
١٨- نفرولوژي
١٩- جراح مغز و اعصاب
٢٠- پرستاري
٢١- كاردرماني
٢٢- چشم پزشك
٢٣- اپتومتريست
٢٤- ارتودنس
٢٥- متخصص ارتوپدي
٢٦- پاتولوژي
٢٧- داروساز
٢٨- دستيار داروساز
٢٩- روانپزشك  


شرایط اخذ ویزای کار عمان

جهت اخذ ویزای کار عمان می بایست دعوتنامه ای از کارفرمای محلی عمان داشته باشید که مسئولیت شرایط مندرج در دعوتنامه را بپذیرد. مجوز استخدام باید از وزارت کار در عمان صادر شود و تأییدیه اداره پلیس سلطنتی را داشته باشد. و همچنین متقاضی کار شرایط زیر را داشته باشد:
 • سن متقاضی کمتر از 21 سال و بیشتر از 60 سال نباشد.
 • شخص باید همان شرایط مندرج در دعوتنامه کاری را داشته باشد.

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای کار عمان:

مدارک زیر می بایست به زبان عربی (برای ملل عرب) و یا به زبان انگلیسی (برای ملل غیر عرب) ارائه شود:
 • دو قطعه عکس 6 * 4
 • کپی پاسپورت متقاضی با اعتبار بیشتر از 6 ماه
 • مجوز کار که توسط وزارت کار صادر شده
 • گواهی پزشک برای شهروندان کشورهای هند، فیلیپین، پاکستان، اندونزی، بنگلادش، مصر، سریلانکا، سودان، سوریه و اتیوپی که توسط وزارت بهداشت صادر شده
 • مدارک تخصصی متقاضی


صدور کارت اقامت

کارمند باید کارت اقامت را برای اقامت قانونی در طول مدت استخدام اخذ نماید. این اقدام زمانی انجام می شود که کارمند ویزا را دریافت نموده و در عمان حضور دارد. کارمند می بایست ظرف 30 روز پس از ورود به عمان کارت اقامت را از اداره مدنی پلیس سلطنتی عمان کسب نماید. همچنین می بایست آزمایش خون را در یک مرکز پزشکی انجام دهد و اثر انگشت خود را ثبت نماید. این کارت اقامت تا 2 سال معتبر است. مدارک زیر برای اخذ کارت اقامت مورد نیاز است:
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گذرنامه
 • کپی پاسپورت
 • هزینه: 10 OMR برای آزمایش پزشکی

خاتمه اقامت

در هر شرایطی که مستلزم تغییر شغل باشد و یا قرارداد کار به طور موقت خاتمه یابد و یا منقضی شود متقاضی می بایست حداقل 2 سال از عمان خارج شود مگر اینکه گواهی NOC را دریافت نماید که در این سند کارفرما و دولت هر دو اعلام می کنند هیچ مشکلی با حضور کارمند ندارند. البته این فرایند طولانیست و اغلب NOC صادر نمی شود.

عوامل کلیدی که برای کار در عمان باید در نظر بگیرید

عمان سیاست های انعطاف پذیری برای استخدام نیروی کار خارجی دارد. بسیاری از قوانین استخدام در عمان محدودیتهای سنگینی برای اتباع خارجی اعمال می کند که هدف این قوانین اولویت دادن به کارمندان عمانی است. کارفرمایان باید از این محدودیتها در هنگام استخدام اطلاع داشته باشند. بخش خصوصی توسط چند قانون از جمله قانون اساسی، قانون کار و قانون امور اجتماعی کنترل می شود.

قرارداد کار

قرارداد استخدام باید به زبان عربی نوشته شود و یا به زبان عربی ترجمه شود. قرارداد کاری باید شامل موارد زیر باشد:
 • نام کارفرما و آدرس محل کار
 • نام کارمند، تاریخ تولد، مدرک تحصیلی، ملیت، شغل و محل اقامت
 • نوع کار
 • مدت قرارداد
 • حقوق پایه و مزایا
الزام قانونی یک قرارداد معتبر احترام به دین اسلام، قوانین و آداب و رسوم کشور عمان است.

انواع قرارداد استخدام


1. قرارداد ثابت قرارداد ثابت از نظر قانونی برای مدت مشخصی معتبر است و برای پروژه های مشخص که نیاز به زمان خاصی برای تکمیل دارند مناسب تر است. قرارداد ثابت به طور خودکار در پایان تاریخ اعتبار خاتمه می یابد هر چند ممکن است با توافق طرفین تمدید شود.
2. قرارداد نامحدود قرارداد نامحدود برای مدت زمان نامحدود معتبر است و تا زمانی که دو طرف به تعهدات خود عمل کنند ادامه دارد. هیچ تاریخ انقضایی برای قرارداد نامحدود وجود ندارد و درصورتی کارفرما قادر به فسخ آن است که دلیل منطقی و منصفانه ارائه دهد.

ساعات قانونی کار

طبق قانون کار حداکثر 9 ساعت کار در روز در 5 روز کاری هفته اعمال می شود. در طول ماه رمضان 36 ساعت کار در هفته مجاز است. حداقل یک ساعت استراحت در روز انجام می شود. ترک کار بیش از 10 هفته در سال مجاز نیست. کارمند می تواند در شرایطی مثل ازدواج، مرگ خانواده و یا بیماری درخواست مرخصی دهد.

خاتمه کار

خاتمه قرارداد ثابت پیش از تاریخ انقضا تا زمانی که پروژه تکمیل نشده مجاز نیست به جز موارد نقض شدید مندرج در ماده 40 و 41 قانون کار.

حقوق بازنشستگی

سیستم تأمین اجتماعی در عمان تمام شهروندان عمانی بین 15 تا 59 ساله را که قرارداد دائم شغلی دارند را تحت پوشش قرار می دهد. کارگرانی که از شورای همکاری خلیج فارس (GCC) آمده اند نیز تحت پوشش این طرح هستند. 6.5 درصد از حقوق پایه کارمند بابت تأمین اجتماعی کسر می شود. زنان در 55 سالگی و مردان در 60 سالگی می توانند تقاضای بازنشستگی نمایند. البته طرح بازنشستگی دولتی برای کارکنان خارجی اعمال نمی شود.

اقامت عمان از طریق ویزای کار

با توجه به قانون اقامتی کشور عمان کارگران خارجی اجازه اقامت بلند مدت در عمان نخواهند داشت و تابعیت کشور عمان به خارجیان اعطا نمی شود لذا ویزای کار عمان راهی برای مهاجرت به این کشور و اخذ تابعیت این کشور نیست. با توجه به این قوانین شرایط اخذ ویزای کار عمان برای کارگران خارجی کمی دشوار است و امکان اخذ ویزای کار بدون پیشنهاد کار وجود ندارد.

4 دیدگاه ها

 1. سید بردیا اجاقی گفت:

  با سلام
  بنده 31 ساله هستم با مدرک لیسانس کامپیوتر نرم افزار
  شغلم برنامه نویس هست.
  خواهان مهاجرت از طریق شغل می باشم
  اگر امکانش هست بفرمایید تا رزومه بفرستم
  با تشکر

  • everys گفت:

   سلام

   متاسفانه در حال حاضر اخذ اقامت کاری عمان فقط برای پزشکان و دندانپزشکان انجام میگیرذ.البته شما میتوانید از راه های دیگر مهاجرتی مانند فرصت جست و جوی کار در آلمان یا برنامه های نیروی متخصص اقدام بفرمایید

 2. احمدی گفت:

  سلام.بنده ۳۰ ساله هستم و اپتو متریست هستم. برای کار در عمان چگونه باید کارفرما جستجو کرد؟

  • everys گفت:

   با سلام در حال حاضر فقط برای شاخه های پزشکی و دندانپزشکی و تخصص های این دو گروه میشه اقامت کاری عمان رو دریافت کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *