ویزای شینگن

معاهده یا پیمان شینگن یا شنگن

معاهده شنگن قراردادی است که در 14 ژوئن سال 1958 میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آن ها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاه های بازرسی مرزی، در عرصه کشتی «پرنسس ماری آسترید» روی رودخانه «موسل» نزدیک شهری به نام «شنگن» در لوکزامبورگ - مرز بین فرانسه و آلمان- به امضای 5 کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبرگ رسید و در 3 اکتبر سال 1990 میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجدداً با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.

شرایط اخذ تضمینی ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن ممکن از سفارت های مختلف انجام شود و بسته به شرایط سفارت هر کشوری این موسسه بهترین کشور را در جهت ویزا راهنمایی می کند. کشورهای ایتالیا، آلمان، اسلواکی، اتریش، فرانسه و غیره کشورهایی هستند که معمولاً راحت تر ویزای شینگن را صادر می کنند.

 کشورهای عضو محدوده شینگن یا شنگن

کشور های عضو پیمان شینگن عبارتند از 28 کشور: آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، هلند، بلژیک، لوکزامبرگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، چک، ایسلند، مالت و یونان . کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نباید با کشورهای محدوده شنگن (28 کشور) اشتباه نمود!

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل 27 کشور یعنی 24 کشور از محدوده شنگن (بجز نروژ و ایسلند) بعلاوه 3 کشور رومانی، انگلستان و ایرلند می باشند، به همین دلیل ویزای ساکنین و اتباع این سه کشور جهت ورود به منطقه شنگن بی اعتبار است و این افراد باید هنگام ورود و خروج از کشورهای محدوده شنگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند. به موجب پیمان شنگن کنترل مرزهای مابین کشورهای بازار مشترک از قبیل: فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبرگ، فنلاند برداشته شده، به عبارت دیگر بیگانگانی که قصد رفتن به کشورهای اروپایی را دارند می توانند به یکی از سفارت خانه های یکی از کشورهای عضو شنگن مراجعه و برای ویزای شنگن اقدام نمایند. با گرفتن ویزا از یکی از کشورها برای مسافرت به سایر کشورهای عضو کافی است. ضمناً کلیه کسانی که دارای تابعیت خارجی می باشند و در کشورهای عضو بازار مشترک اروپایی سکونت دارند چنانچه بخواهند وارد یکی از هفت کشور امضاء کننده پیمان شوند، به محض ورود باید خود را به پلیس محلی اعلام کنند. لازم به ذکر است، در کشورهای عضو پیمان شینگن ، معمولاً نوع ویزایی که صادر می شود ویزای شنگن است، به طور مثال شخصی که تصمیم به تحصیل در اتریش را می گیرد، ویزای شینگن تحصیلی و شخصی که قصد اخذ ویزای کار آلمان را دارد، ویزای کاری شینگن را دریافت می کند. پس باید توجه داشت ویزای شینگن صرفاً جهت ویزاهای توریستی صادر نمی شود.    

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *