نیروی کار متخصص استرالیا

استرالیا

استرالیا سرزمینی وسیع و پهناور، که با ۷۶۸۶۸۵۰ کیلومتر مربع، ششمین کشور پهناور دنیا و از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعه اتحادیه کشورهای مشترک المنافع می باشد. این کشور توسعه یافته در نیمکره جنوبی واقع شده و دارای حکومت پادشاهی مشروطه است. در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته و بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر، ملکه الیزابت دوم، ملکه کشور محسوب می گردد. جانشین ملکه در این کشور فرماندارکل استرالیا می باشد که در شهر کانبرا، پایتخت استرالیا، مجلس کشور و خانه فرماندار کل واقع شده اند. پارلمان استرالیا از دو مجلس سنا (علیا) و نمایندگان (سفلا) تشکیل شده است. از بزرگترین شهرهای استرالیا می توان به ملبورن و سیدنی اشاره کرد. جمعیت استرالیا ۲۳۰۷۴۴۳۵ نفر تخمین زده شده است. زبان استرالیا خوشبختانه زبان انگلیسی است. واحد پول استرالیا، دلار استرالیا AUD  و اقتصاد این کشور متکی به بازرگانی و کشاورزی است که محصولات آن نیشکر، پنبه، غلات و گوشت می باشند. آب و هوای استرالیا بسته به جایی که شما در آن زندگی می کنید متفاوت است. استرالیا شش منطقه آب و هوایی را شامل می شود که در مناطق معتدل یک الگوی فصلی بهاری، تابستانی، پاییزی و زمستانی وجود دارد و در مناطق گرمسیری شمال که شامل استوایی، گرمسیری و مناطق زیر استوایی می شود الگوی خشک و مرطوب دارد. تغییر فصل ها در نیمکره جنوبی بدین صورت می باشد که بهار از سپتامبر تا نوامبر، تابستان از دسامبر تا فوریه، پاییز از مارچ تا مه و زمستان از ژوئن تا آگوست می باشد. استرالیا بعد از آمریکا از جمله کشورهایی است که در جذب دانشجو فعالیت می کند و در رتبه دوم قرار دارد. سیستم آموزشی دانشگاهی در استرالیا به زبان انگلیسی می باشد و با سیستم آمریکایی اکثر کشورهای دنیا متفاوت است. استرالیا از جمله کشورهایی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در این کشور تقاضای ورود و مهاجرت می دهند. اقامت دائم در استرالیا به سبب برخورداری از وضعیت اقتصادی مناسب، بازار کار پویا، سطح زندگی و رفاه بالا و جاذبه های گردشگری بسیار، یکی از مقاصد مهم مهاجرتی است. اداره مهاجرت کشور استرالیا انواع مختلفی از ویزا را در نظر گرفته است که افراد مختلف بر اساس شرایط و نیازشان می توانند از آنها بهره مند گردند. ویزای تخصص و مهارت کلاس ۱۸۹ (ویزای اسکیل ورکر)، ویزای توریستی، ویزای کلاس ۱۹۰ استرالیا (اقامت دائم ازطریق تخصص و مهارت با اسپانسر ایالتی)، ویزای کلاس ۴۸۹ (اقامت موقت از طریق مهارت و تخصص با اسپانسر یک ناحیه یا اقوام درجه یک) از جمله ویزاهایی هستند که شما بسته به شرایط خود می توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید.

ویزای اسکیل ورکر استرالیا

ویزای اسکیل ورکر استرالیا ویژه افرادی می باشد که شغل مورد نظرشان در استرالیا، متقاضی استرالیایی ندارد و مرکز مربوطه نسبت به استخدام شخص متقاضی اقدام نموده است. این نوع از ویزا که شخص از طریق تخصص و مهارت ویزای مهاجرت استرالیا را دریافت می کند ویزای اسکیل ورکر نامیده می شود. با ویزای اسکیل ورکر از همان ابتدا با اقامت دائم وارد استرالیا می شوید و به هیچ ایالت، شخص یا سازمانی وابستگی ندارید و امکان سکونت شما در هر نقطه از استرالیا امکان پذیر می باشد. جهت اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا امتیاز شما باید به ۶۰ برسد که این امتیاز از شرایطی از قبیل سن و سال، مدرک تحصیلی، سابقه کار، وضعیت زبان انگلیسی و.. به دست می آید، و تنها به افراد واجد شرایط تعلق می گیرد. این شرایط را بررسی می کنیم.
  • سن متقاضی، بین هجده تا بیست و چهار سال ۲۵ امتیاز، بین بیست و پنج تا سی و دو سال ۳۰ امتیاز، بین سی و سه سال تا سی و نه سال ۲۵ امتیاز، بین چهل تا چهل و چهار سال ۱۵ امتیاز و از ۴۴ سال بیشتر صفر امتیاز می باشد.
  • مدرک آیلتس، نمره ۶٫۰ در هر چهار مهارت امتیاز صفر، نمره ۷٫۰ در هر چهار مهارت امتیاز ۱۰ و نمره ۸٫۰ در هر چهار مهارت ۲۰ امتیاز می باشد.
  • سوابق کاری مرتبط با مدرک تحصیلی، سه سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی ۵ امتیاز، پنج سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی ۱۰ امتیاز، هشت سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی ۱۵ امتیاز می باشد.
  • سوابق مرتبط کاری در کشور استرالیا، یک سال سابقه کاری در کشور استرالیا ۵ امتیاز، سه سال سابقه کاری در استرالیا ۱۰امتیاز، پنج سال سابقه کاری در کشور استرالیا ۱۵ امتیاز می باشد.
  • مدرک اکادمیک و یا داشتن  مدرک فنی و حرفه ای حداکثر ۱۰ امتیاز،  داشتن مدرک لیسانس و یا فوق لیسانس یعنی کارشناسی و کارشناسی ارشد حداکثر ۱۵ امتیاز، و داشتن مدرک دکتری ۲۰ امتیاز می باشد. مدرک کارشناسی در صورتیکه با معادل مدرک کارشناسی در استرالیا برابری کند ۱۵ امتیاز محسوب می گردد در غیر اینصورت ۱۰ امتیاز می باشد. مدرک تحصیلی می بایست توسط یکی از سازمان های مربوطه استرالیا ارزشیابی شود.
  • سایر موارد موثر در امتیاز بندی ویزای اسکیل ورکر استرالیا جهت اخذ ویزای اسکیل ورکر بدین صورت می باشد که تحصیل دراسترالیا حداقل دو سال ۵ امتیاز، مهارت های همسر ۵ امتیاز و گذراندن یک سال دوره های تخصصی ۵ امتیاز می باشد.
ارزشیابی مدرک تحصیلی یکی از مراحلی می باشد که نیازمند زمان است. مدت زمان اخذ ارزشیابی مدرک تحصیلی که به آن Assessment گفته می شود، بسته به سازمان ارزیابی کننده متفاوت است و مدت زمان دقیقی برای آن وجود ندارد اما گرفتن ارزشیابی از سازمان کامپیوتر استرالیا حدودا بین ۱ تا ۳ ماه، گرفتن ارزشیابی از سازمان مهندسی حدود ۴ ماه و اخذ ارزشیابی از سازمان VETASSES حدودا ۵ تا ۶ ماه زمان می برد. این زمانها تقریبی است، گاها این روند سریعتر انجام شده و به ندرت پیش می آید که زمان بیشتری نیاز داشته باشد. مدت زمان لازم برای اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا از ابتدا تا انتهای پروسه و دریافت ویزا تقریبا یک سال تا یک سال و نیم طول می کشد و به ندرت ممکن است بیشتر از این مدت زمان نیاز داشته باشد. در گذشته این روند تا ۴ سال ادامه داشت ولی در حال حاضر زمان دریافت ویزای اسکیل ورکر استرالیا بسیار کوتاه شده.

جدول امتیازبندی

 
سن امتیار
18-24 سال 25
25-32 سال 30
33-39 سال 25
40-44 سال 15
 
انگلیسی امتیاز
IELTS 6 0
IELTS 7 10
IELTS 8 20
 
سابقه کار در 10 سال اخیر - خارج از استرالیا امتیاز
کمتر از سه سال 0
3-4 سال 5
5-7 سال 10
8-10 سال 15
 
سابقه کار در 10 سال اخیر - در استرالیا امتیاز
کمتر از یک سال 0
1-2 سال 5
3-4 سال 10
5-7 سال 15
8-10 سال   20
 
مدارک تحصیلی امتیاز
مدرک دکترا از استرالیا یا معادل تایید شده آن. 20
مدرک لیسانس استرالیا یا معادل تایید شده آن. 15
مدرک فنی حرفه ای استرالیا 10
 
مدرک استرالیا امتیاز
حداقل یک دیپلم یا مدرک فنی حرفه ای مورد تایید از موسسات استرالیایی 5
تحصیل در استرالیا حداقل 2 سال 5
   
سایر امتیاز
مهارت همسر 5
گذراندن یک سال دوره تخصصی همسر 5

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *