مهاجرت سرمایه گذاری و کارآفرینی در استرالیا

<
br />برای مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت دائم استرالیا روش های مختلفی وجود دارد.از روش های مهاجرت به استرالیا میتوان به مهاجرت به استرالیا از طریق نیروی متخصص کار،مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل،مهاجرت به استرالیا با ازدواج و مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی اشاره کرد.در این مقاله دفتر مهاجرتی اوریز شما را با اقتصاد استرالیا و روش های مهاجرت سرمایه گذاری به استرالیا آشنا خواهد کرد.دفتر اوریز با داشتن تیمی مجرب از وکلا مقیم در استرالیا پرونده شما را با جدیت از ابتدا تا به انتها پیگیری خواهد کرد و به نتیجه خواهد رساند.

آشنایی با استرالیا

استرالیا  کشوری است توسعه یافته در نیمکره جنوبی. این کشور ششمین کشور پهناور دنیا است. . جمعیت استرالیا ۲۵ میلیون و ۳۶۷ هزار نفر و زبان ملی کشور انگلیسی است در قانون کشور برای آن رسمیتی درنظر گرفته نشده است. استرالیا دین رسمی ندارد و قانون اساسی آن، دولت را از تصویب هر قانونی که بر پایه دین بنا شده باشد منع می‌کند. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست‌وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند.. سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست  استرالیا همچنین سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه به‌شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست.
امروزه استرالیا عضو کشورهای سازمان ملل متحد، گروه ۲۰، اتحادیه کشورهای مشترک المنافع و آنزوس است و سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می‌شود. استرالیا کشوری ثروتمند است و درآمد خود را از راه‌های مختلف مانند نفت و گاز، معادن، صنایع تولیدی و ساخت و ساز، کشاورزی، توریسم، تحصیل  و آموزش به دست می آورد. در سال ۲۰۱۳ استرالیا به لحاظ ثروت عمومی در دسترس مردم، در رتبه دوم بعد از سویس قرار گرفت. در آماری که در همین سال گرفته شد نرخ بیکاری تنها ۵.۸٪ گزارش داده شد.
استرالیا ۶ ایالت دارد و دو قلمرو. هر یک از ایالات پایتخت خود را دارند. سیدنی، قدیمی ترین و بزرگ‌ترین شهر استرالیا، پایتخت ایالت نیوساث‌ولز است. ملبورن دومین شهر بزرگ استرالیا،‌پایتخت ایالت ویکتوریاست. بریزبین پایتخت ایالت کویینزلند، پرت و ادلاید به ترتیب پایتخت ایالت‌های استرالیای غربی و استرالیای جنوبی می باشند.  داروین پایتخت قلمرو شمالی و کنبرا پایتخت قلمرو پایتخت است.  در سال ۲۰۱۴ استرالیا ۲۳ میلیون نفر جمعیت داشت که بیشترین جمعیت در ایالت‌های نیوساث‌ولز و ویکتوریا متمرکز می‌باشند. استرالیا کشوری است با تنوع فرهنگی فراوان که این تنوع را می‌توان در سبک زندگی مردم به وضوح مشاهده کرد.


اقتصاد استرالیا

اقتصاد استرالیا، اقتصادی توسعه یافته و متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود. محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشترچین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند. بنا بر گزارش بانک جهانی، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی یا GDP در رده پانزدهم جهان قرار داشته‌استو نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.

ویزاهای تجاری استرالیا دو گونه هستند:

الف- ویزاها ی موقت ۴ ساله یا ساب کلاس ۱۸۸

این ویزا خود شامل ۳ دسته یا  استریم هست: ۱- ویزای کار آفرینی ۲- ویزای سرمایه گذاری معمولی‌ ۳- ویزای سرمایه گذاری زیاد. این روش آخر نیاز به ۵ میلیون دلار سرمایه گذاری دارد و تا الان اغلب شهروندان چینی‌ و یکی‌ دو نفر از هند این ویزا را گرفته‌اند. بنابرین ما به بررسی ۲ روش دیگر که برای ما ایرانیها معمول هستند می‌پردازیم. برای ویزای ۱۸۸ از نوع کارآفرینی که اکثر ایرانیان از این طریق ویزا می گیرند فرد بایستی شرایط زیر را داشته باشد:
 • سنّ کمتر از ۵۵ سال (مگر اینکه ایالت استثنا قائل شود). قابل توجه است که در حال حاضر ایالتهای استرالیای جنوبی و استرالیای غربی در موارد زیادی شرط سنی‌ را برای افراد ۵۵ به بالا قبول می کنند.
 • فرد بایستی از یکی‌ از ایالت‌های استرالیا اسپانسرشیپ بگیرد.
 • این نوع ویزا نیز پوینت تست (امتیاز بندی) لازم دارد و فرد بایستی ۶۵ امتیاز کسب کند. امتیازبندی اینجا با ویزای مهارتی (اسکیل) فرق دارد. به طور خلاصه به موارد زیر امتیاز داده می شود: سنّ، مدرک تحصیلی‌ یا فنی‌، زبان انگلیسی‌، میزان سرمایه، میزان گردش مالی، سابقه صادرات کالا، اختراع و ابتکار، سابقه مدیریت، سابقه سرمایه گذاری.
 • توجه داشته باشید در اینجا بر خلاف ویزای مهارتی، داشتن نمره زبان شرط نیست.
خوشبختانه آوردن امتیازات خیلی‌ سخت نیست. مثلا اگر کسی‌ ۳۹ ساله هست ۲۵ امتیاز می آورد و اگر میزان سرمایه ایشان 2.25 میلیون دلار باشد آن هم ۳۵ امتیاز می آورد. کسانی‌ که سن بالاتری دارند و سرمایه کمتر، می توانند امتیازات لازم را از بقیه موارد بالا به دست آورند.
 • گردش مالی بایستی حداقل ۵۰۰ هزار دلار در ۲ سال از ۴ سال اخیر باشد (قبلا ۳۰۰ هزار دلار بود). از آنجا که نرخ دلار در ایران در ۴ سال اخیر خیلی‌ عوض شده کسانی‌ که با نشان دادن این گردش مالی با توجه به دلار فعلی‌ مشکل دارند، می توانند گردش مالی خودشان را در ۳ یا ۴ سال پیش که دلار به مراتب ارزانتر بود نشان بدهند.
 • حد اقل سرمایه فرد بایستی ۸۰۰ هزار دلار باشد (قبلا ۵۰۰ هزار دلار بود). این سرمایه می تواند شامل اموال منقول و غیر منقول باشد. زمین، خانه، پول، ماشین و...
تا اینجا ویزای ۱۸۸ کارآفرینی توضیح داده شده است.

روش ۱۸۸ سرمایه گذاری معمولی‌

 • دیگر گردش مالی مطرح نیست.
 • فرد و همسرش بایستی حد اقل 2.25 میلیون دلار سرمایه داشته باشند (در ۲ سال از ۵ سال اخیر).
 • سابقه مدیریت زیاد
 • تایید سرمایه گذاری توسط ایالت
 • تعهد به سرمایه گذاری در ایالت
 • فرد یا همسرش بایستی یکی‌ از شرایط زیر را نیز داشته باشند: یا اینکه در یک بیزینس که ارزشش بالای 1.5 میلیون دلار هست سابقه مدیریت در یک سال اخیر را داشته باشند و یا اینکه ۱۰ درصد یک بیزینس در یک سال اخیر به اسمشان باشد.


ب- ویزای تجاری دائم ساب کلاس ۱۳۲

این ویزا مخصوص شرکت‌های بزرگ و متقاضیانی است که توانایی سرمایه گذاری بیشتری دارند. یعنی متقاضیان باید متعهد شوند بعد از دریافت ویزا و ورود به خاک استرالیا مبلغی معادل ۱,۵۰۰,۰۰۰ دلار استرالیا را به استرالیا آورده و در تجارت و کارهای تجاری سرمایه گذاری نمایند. این ویزا از این امتیاز برخوردار است که از همان ابتدا و قبل از ورود به استرالیا متقاضی و خانواده او می‌توانند ویزای اقامت مادام‌العمر (پرمننت رزیدنت و اقامت دائم استرالیا) را به دست آورده و از مزایای آن برخوردار شوند ازجمله استفاده از خدمات پزشکی و امکان تحصیل رایگان فرزندان. در این نوع ویزا، تمام سرمایه گذاری توسط فرد متقاضی و با اختیار کامل انجام می‌پذیرد. برای اخذ این ویزا دو روش وجود دارد ولی روش متداول برای ایرانیان دارای شرایط  زیر است:
 • سن کمتر از 55 سال
 • دارایی فرد و یا همسرشان در بیزینس باید 400 هزار دلار برای دو سال از چهار سال اخیر باشد.
 • ارزش داراییهای خود ویا همسرتان بالغ بر 1.5 میلیون دلار باشد که قابل انتقال به استرالیا نیز باشد.
 • حداقل 3 میلیون دلار گردش مالی در یک یا چند بیزنس در دو سال از چهار سال اخیر
 • مالکیت 51 درصد از بیزنسی که کمتر از 400 هزار دلار در سال درآمد داشته است.
 • یا مالکیت 30 درصد از بیزنسی که با درآمد بالای 400 هزار دلار درامد سالانه می باشد.
 • و یا مالکیت 10 درصد شرکت با سهامی عام
 • علاوه بر موارد فوق ، مدارکی مبنی بر مدیریت و فعالیت کارآمد شما دراین بیزینس
از آنجا که قوانین ویزاهای سرمایه گذاری بر خلاف ظاهر ساده، بعضا بسیار  پیچیده هستند لطفا در هر مورد سوال برانگیز با ما تماس بگیرید.

مراحل کار

۱- مرحله نوشتن اسم شما در لیست ‌ای او آی (EOI) (به شرط اینکه ۶۵ امتیاز داشته باشید) ۲- مرحله اقدام کردن برای اسپانسرشیپ ایالتی‌ این مرحله حدوداً ۱-۳ ماه طول می‌کشد و بعضا کمتر. برای این مرحله مدارکی مثل صفحه اول پاسپورت، ترجمه شناسنامه، رزومه ، برآورد دأراییها شامل بیزینس و سایر مال و اموال، و از همه مهمتر نوشتن بیزینس پلان لازم می‌باشد. اگر جواب ایالت مثبت بود وارد مرحله بعد می‌شویم. ۳- مرحله سوم یعنی‌ وقتی‌ که جواب ایالت مثبت بود و اسم شما توسط اداره مهاجرت انتخاب شده و از شما می خواهند مدارکتان را بفرستید. این مرحله پایانی و طولانیترین مرحله است. و در پایان این مرحله به شما ویزا می دهند. در حال حاضر بطور متوسط این مرحله ۶ تا ۱۳ ماه طول می‌کشد.

هزینه ها


شما ۳ گونه هزینه دارید:
 •  هزینه‌های مربوط به اداره مهاجرت و اسپانسرشیپ ایالتی‌
 • هزینه اسپانسرشیپ برای بعضی‌ ایالتها مجانی‌ است ولی‌ بعضی‌ پول کمی‌ می‌گیرند. (مثلا برای سیدنی ۱۴۰۰ دلار و برای ملبورن رایگان است )
 • هزینه اداره مهاجرت:
بخش اول : هزینه ویزا اپلیکیشن   - 4875 دلار برای متقاضی اصلی و 2440 دلار برای وابستگان بالای 18 سال و 1220 دلار برای وابستگان زیر 18 سال  (در July 2017) این مبلغ برای ویزای ۱۸۸ کارآفرینی است. برای ویزای ۱۳۲ کمی متفاوت است به شرح زیر: ۷۱۳۰ دلار برای نفر اصلی ۳۵۶۵ دلار برای افراد بالای ۱۸ سال ۱۷۸۰ دلار برای افراد زیر ۱۸ سال بخش دوم: این هزینه در صورتی‌ از شما گرفته می شود که متأهل باشید و شما یا همسر یا فرزندان بالای ۱۸ سالتان تا قبل از اینکه ویزای شما صادر شود نتوانید نمره 4.5 در امتحان آیلتس بیاورید. اگر نمره 4.5 بیاورید این هزینه را از شما نمی‌گیرند. این ارقام اداره مهاجرت ممکن است در زمان اقدام شما افزایش یابد. کما اینکه از 19 آپریل 2014 مبلغ 0.98 درصد از کل هزینه های دولتی پرداختی برای پرداخت با Credit card اضافه شد. مثلا برای یک خانواده 3 نفره با فرزند کمتر از 18 سال که بایستی 8535 دلار هزینه اپلیکیشن پرداخت کند، مبلغ 83.64 دلار اضافه خواهد شد.  

سوالات متداول

سوال: آیا فرد حتما باید در ایران شرکت داشته باشد یا نه؟ خیر، با توجه به شرایط فرد، داشتن پروانه کسب و یا مجوزی دیگر هم می تواند کافی‌ باشد. سوال: اگر کسی‌ پول دارد ولی‌ هیچ بیزینسی به اسمش نیست، آیا شانس گرفتن این ویزا را دارد؟ در مورد خاصی‌، بله. سوال: حدوداً چه مدت زمان می برد تا این ویزا را گرفت؟ بسته به شرایط و سرعت تهیه مدارک لازم توسط شما به طور متوسط ۶-۱۳ ماه. سوال: این ویزا چند ساله است و بعد از چند سال می‌توان برای اقامت دائم اقدام کرد؟ ویزای 132 اقامت دایم است و بقیه موارد۴ ساله است ولی‌ عملا بعد از ۲ سال در صورت داشتن شرایط لازم می‌توان درخواست اقامت دائم داد. سوال: آیا پولی‌ به عنوان وثیقه یا هر عنوان دیگر بایستی به دولت بدهم؟ خیر، شما با پولتان اینجا برای خودتان سرمایه گذاری خواهید کرد. سوال: در استرالیا چه مقدار باید سرمایه گذاری کنم تا بعدا بتوانم ویزای دائم بگیرم؟ تعهد شما بستگی به ایالت دارد، مثلا ملبورن و آدلاید ۲۰۰ هزار دلار و سیدنی  ۵۰۰ هزار دلار  می توان  سرمایه گذاری تعهدات ایالتی‌ خود را انجام داد. سوال: بعد از اینکه فرد ویزا گرفت و وارد استرالیا شد چه کار باید بکند که بتواند ویزای دائم بگیرد. برای اقامت دائم گرفتن کسانی‌ که ویزای کارآفرینی دارند ۲ روش معمول وجود دارد ولی‌ در هر ۲ روش فرد بایستی بیزینسی راه‌اندازی کرده باشد که ۲ سال از فعالیت آن می‌گذرد.

شرایط اخذ ویزای دائم برای کسانی‌ که ویزای کارآفرینی ۱۸۸ دارند


۱- بایستی شما بیزینسی راه اندازی کرده باشید که ۲ سال از آن گذشته باشد.
۲- حد اقل ۱۲ ماه در طی ۲ سال قبل از اقدام برای ویزا در استرالیا زندگی‌ کرده باشید.
۳- گردش مالی بیزینس شما در طی ۱۲ ماه قبل از اقدام، حد اقل ۳۰۰ هزار دلار باشد (مگر اینکه ایالت این شرط را به خاطر داشتن بیزینس در مناطق کم جمعیت حذف کرده باشد).
۴- حد اقل ۲ تا از ۳ شرط زیر را برآورده کنید:
الف- ارزش خالص بیزینس شما در طی‌ ۱۲ ماه قبل از اقدام ۲۰۰ هزار دلار باشد،
ب- حد اقل ارزش اموال شخصی‌ و بیزینسی شما در استرالیا ۶۰۰ هزار دلار باشد،
ج- حد اقل ۲ کارمند استرالیأی استخدام کرده باشید.

شرایط اخذ ویزای دائم برای کسانی‌ که ویزای سرمایه گذاری ۱۸۸ دارند (از نوع ۱.۵ میلیون دلاری)


۱- حد اقل ۲ سال از ۴ سال قبل از اقدام، در استرالیا زندگی‌ کرده باشید (با ویزای ۱۸۸)
۲- حد اقل ۴ سال از سرمایه گذاری شما (مبلغ ۱.۵ میلیون دلار ) گذشته باشد.
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *