تحصیل در گرجستان

اگر قصد تحصیل در گرجستان را دارید و میخواهید در کشوری نزدیک به ایران با دانشگاه های معتبر و ارزان قیمت تحصیل کنید،دفتر مهاجرتی اوریز شما را در این راه راهنمایی خواهد کرد

گرجستان را بهتر بشناسیم

گرجستان کشوری واقع در منطقه اوراسیا (بین اروپا و آسیا) است، با جمعیت حدود ۴ میلیون نفر در همسایگی ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و البته روسیه قرار گرفته است. پایتخت و همچنین بزرگترین شهر آن تفلیس (Tbilisi) است. اکثر مردم گرجستان، گرجی زبان هستند که زبان رسمی این کشور است و الفبای مربوط به خود را دارد، البته زبانهای روسی و آذری نیز بین اقلیت مردم صحبت می شوند. نزدیک به ۷۰ درصد مردم گرجستان مسیحی و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. بعد از مسیحیت مسلمانان که عمدتا آذربایجانی های گرجستان هستند بزرگترین اقلیت دینی بشمار می روند. از گامهای بلند پروازانه مقامات این کشور برای آینده، می توان به عضویت در اتحادیه اروپا و نیز سازمان ناتو اشاره کرد که فعلا محقق نشده است و امیدوار هستند تا پایان سال ۲۰۲۰ به این مهم دست پیدا کنند. (گرجستان در حال حاضر عضو ناظر اتحادیه اروپا و ناتو است.)

سیستم آموزشی گرجستان طبق آمار سال ۲۰۱۸

تحصیل در گرجستان بین سنین ۶ تا ۱۴ سالگی اجباری است و شامل دوره ابتدایی است که از سن ۶ سالگی شروع می شود، دوره متوسطه که تا ۱۸ سالگی ادامه دارد و دوره تحصیلات تکمیلی است. در جدول زیر سیستم آموزشی با جزئیات ذکر شده است.

تحصیل علوم پزشکی در گرجستان

سیستم آموزشی گرجستان از سال ۲۰۰۴ میلادی دچار تحولات شگرفی شده است. تغییرات مثبتی که دانشگاه‌های قدیمی گرجستان را هم‌ سو با بسیاری از کشورهای معتبر جهان قرار داده است. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به زبان انگلیسی، روسی و گرجی صورت می گیرد. اما عموما تدریس در کلاسها به زبان انگلیسی است. از لحاظ میزان شهریه هم، گرجستان یکی از بهترین شرایط را در بین مقاصد مختلف تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دنیا دارد.

تحصیل پزشکی در گرجستان

دوره پزشکی عمومی در دانشگاههای گرجستان شش ساله است. دوره ۶ ساله پزشکی عمومی در گرجستان از یک دوره مقدماتی ۲ساله و یک دوره ۴ ساله تشکیل می‌َشود. در دوره مقدماتی (تحت عنوان پیش ‌پزشکی یا پیش‌ آمادگی) دانشجویان دروس علوم پایه مانند بیولوژی، فیزیک و شیمی و همچنین دروس علوم انسانی مثل مردم‌ شناسی، تاریخ پزشکی و تاریخ گرجستان را می‌گذرانند. در دوره ۴ ساله دوم تحت عنوان دوره پزشکی هم دانشجویان مقدمات پزشکی، کاربرد علوم پزشکی، اخلاق پزشکی، پزشکی بالینی و مباحث مرتبط دیگر را فرا می‌گیرند. مرحله دوم تحصیل پزشکی خود دارای ۴ دوره اصلی می باشد که عبارتند از: مرحله اول، مبانی پزشکی: دانشجویان در این دوره تحصیلی با سلامت انسان و بیماری ها آشنا می شوند. مرحله دوم، برنامه های کاربردی علوم پزشکی: دانشجویان در این مرحله تحصیلی دانش پایه پزشکی را فرا می گیرند. مرحله سوم، کشف: این دوره شامل مطالعات علمی یا پزشکی بالینی، مدیریت مراقبت های بهداشتی، اخلاق پزشکی و غیره می باشد. مرحله چهارم، ترجمه علوم پزشکی: در این مرحله دانشجو این فرصت را دارد که دوره کارآموزی خود را به عنوان یک پزشک در بیمارستان های گرجستان سپری نمایند.

تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل در رشته دندانپزشکی در گرجستان نیز ۵ سال به طول می انجامد که تدریس کلیه دروس به زبان انگلیسی خواهد بود. دو سال اول به آموزش مبانی عناصر پزشکی و بیولوژیکی در دندانپزشکی می گذرد. از سال سوم تا پنجم نیز تمرکز اصلی روی تمرین با آموزشهای ویژه در مراحل قبل و بعد دندانپزشکی بالینی است. هنگامی که تمام محتوای دروس با موفقیت انجام شود دانشجو مدرک کارشناسی ارشد و عنوان دندانپزشک را کسب خواهد کرد. متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان می بایست سابقه علمی خوبی داشته باشند و در دروس زیست، ریاضیات، فیزیک و شیمی نمرات بالایی اخذ کرده باشند. همچنین برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی در آزمون زبان دانشگاه ها باید شرکت کنند.

بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان کدامند؟

سایت رتبه بندی معتبر UniRank از بین دانشگاه های گرجستان، ۲۰ دانشگاه که با معیارهای انتخابش که شامل : داشتن ویزا و مجوز، معتبر بودن سازمان مربوطه به آموزش عالی گرجستان، ارائه حداقل چهار سال دوره کارشناسی (مدرک کارشناسی) و یا مدرک کارشناسی ارشد (استادیار و یا درجه دکتری)، ارائه دوره ها به طور عمده در قالب سنتی، چهره به چهره و آموزش غیر از راه دور مطابقت دارد را برگزیده است.

رتبه دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در گرجستان کدامند؟ صرفا رشته های غیر پزشکی

طبق جدیدترین آمار سال ۲۰۱۸ اداره ارزشیابی وزارت علوم، مدارک دانشگاه های زیر مورد تائید وزارت علوم ایران می باشند. 1. Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (صرفاً رشته زبان و ادبیات گرجی) 2. Apolon Kutateladze State Academy of Arts 3. Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (غیر از رشته زبان و ادبیات گرجی) 4. arajishvili Tbilis State Conservatoire در رشته‌های مربوط به هنر موسیقی 5. Technical University 6. University of Georgia

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان (چه مقرون به صرفه!!!)

گرجستان یکی از کشورهای رو به رشد و پیشرو در منطقه اوراسیا است که در سالهای اخیر توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی خصوصاً ایرانیان را به خود جلب کرده است. از جذابیت های ویژه گرجستان برای ایرانیان بُعد نزدیکی است (بطوری که ظرف کمتر از ۱ ساعت و نیم می توان از تهران به تفلیس پرواز کرد) و عدم نیاز به ویزا را می توان پررنگ ترین آنها دانست. هزینه تحصیل در گرجستان هم پایه کشورهایی همچون ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و قبرس است. در رشته های مهندسی، مدیریت، کشاورزی و هنر بین ۲٫۰۰۰ تا ۳٫۰۰۰ دلار در سال و گروه علوم پزشکی بین ۵٫۰۰۰ تا ۷٫۰۰۰ دلار در سال است. البته شهریه دانشگاههای شعبه خارجی همچون دانشگاه سان دیگو در تفلیس به مراتب شهریه های بیشتری از دانشگاههای گرجی دریافت می کنند. در ادامه به بررسی شهریه تحصیل پزشکی در گرجستان برای رشته های مختلف می پردازیم: پزشکی عمومی – سالیانه ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ دلار دندانپزشکی – سالیانه ۴۵۰۰ الی ۶۵۰۰ دلار داروسازی – سالیانه ۳۵۰۰ الی ۵۵۰۰ دلار لیسانس طب فیزیکی و توانبخشی – سالیانه ۳۰۰۰ الی ۴۵۰۰ دلار

زمان ثبت نام و تشکیل پرونده

متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در گرجستان باید حداقل یک تا دو ماه قبل از شروع هر ترم نسبت به ارسال مدارک و ثبت نام اقدام نمایند: ترم پاییز – از ماه سپتامبر تا انتهای فوریه هر سال ترم بهار – از ماه مارس تا انتهای آگوست هر سال

خوابگاه و اسکان دانشجویی

خوابگاه دانشجویی در ۲ حالت برای دانشجویان فراهم است. یکی خوابگاههای وابسته با دانشگاهها که معمولا در فاصله نزدیکی از پردیس اصلی دانشگاهها احداث شده اند و هزینه های پایینی دارند. در این حالت دانشجوها هزینه های پایینی بابت حمل و نقل متحمل می شوند. نوع دوم اجاره واحدهای مجزا از دانشگاه مثل آپارتمان های مستقل است که بسته به متراژ و محله به مراتب از خوابگاه گران تر هستند. هزینه اجاره ای یک واحد آپارتمان در منطقه نسبتا خوب تفلیس بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار است. از دیگر موارد هم اجاره یک اتاق از خانواده های گرجی است که معمولا هزینه های برابر با خوابگاه دارد. البته هر یک از روش های اسکان از نظر استقلال، اشتراکات و البته هزینه دارای محاسن و محدودیت های خاص خود هستند.

کار در گرجستان

در گرجستان هم مانند سایر کشورها الویت استخدام با نیروهای کار بومی ساکن گرجستان است. عمدتا در گرجستان رغبت به نیرو های کار خارجی کم است، البته ناگفته نماند که هر چه میزان تسلط شما به زبان گرجی بیشتر باشد این موضوع برایتان کم رنگ تر خواهد شد. میانگین حقوق دریافتی در گرجستان در مقایسه با کشورهای اروپایی به مراتب کمتر است چه بسا که مردم کشور گرجستان با علم و آگاهی بر این مسئله با سطح توقعات پایین زندگی می کنند و از زندگی خود نیز راضی هستند.

چطور در گرجستان بمانیم و اقامت دائم بگیریم؟

کشور گرجستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خود که مابین آسیا و اروپا قرار گرفته است و همچنین در نظر گرفتن رشد اقتصادی قابل توجه این کشور در دهه اخیر و دیگر مسائلی از قبیل محیط آرام و هزینه های مقرون به صرفه زندگی به یکی از مقاصد محبوب برای سرمایه گذاری خارجی تبدیل شده است. اگر بخواهیم از دیگر مزایای اخذ اقامت گرجستان صحبت کنیم می توانیم به اختصار به موارد زیر اشاره کنیم:
  • امنیت بالا و پایین بودن جرم و جنایت
  • عدم نیاز به دریافت ویزا برای سفر به گرجستان برای شهروندان ایرانی
  • نزدیکی با ایران برای رفت و آمد آسان و سریع
  • احتمال بالای عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا در آینده نزدیک
برای دریافت مجوز اقامت گرجستان راههای مختلفی مانند خرید ملک، ثبت شرکت، سرمایه گذاری، کار در گرجستان و ازدواج با یک تبعه گرجی وجود دارد که هر کدام شرایط مختص به خود را دارد. ما در مطلب «شرایط اخذ اقامت گرجستان» به بررسی رایج ترین راههای اخذ اقامت گرجستان یعنی خرید ملک، ثبت شرکت و سرمایه گذاری می پردازیم.

چند مورد از مهمترین معایب و مزیت های تحصیل در گرجستان که باید بدانید!

شاید یکی از مهمترین مزیتهای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان عدم نیاز به ارائه مدرک زبان باشد ولی مسلما مدارک دانشگاهی آن را هم نمی توان با دانشگاه های تراز اول جهان مقایسه کرد. گاها آزمون هایی جهت تعیین سطح زبان در برخی از دانشگاه ها برگزار می شوند تا آن دسته از متقاضیانی که مدرک آیلتس ندارند بتوانند با ارزیابی توسط آزمون ورودی همان دانشگاه که به مراتب ساده تر از آیلتس و تافل هستند وارد دانشگاه های مورد علاقه شان شوند. درمواقعی که سطح متقاضی از حد مجاز تعیین شده کمتر باشد باید در دوره های ۶ ماهه به تقویت زبان پرداخته سپس وارد دانشگاه و دوره های اصلی شود. همچنین پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان نیز می تواند یکی از امتیازات مثبت آن باشد.

معایب تحصیل در گرجستان

در حال حاضر متاسفانه هیچ یک از دانشگاههای علوم پزشکی گرجستان مورد تایید ایران نیستند و مدارک این دانشگاهها برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل یا اقامت در سایر کشور ها را دارند مناسب است. از معایب تحصیل در گرجستان می توان گفت که اقامت تحصیلی در گرجستان جزو سابقه اقامت محسوب نمی شود. به طور مثال اقامت دانشجویان رشته پزشکی بعد از ۶ سال دوره تحصیلی به اقامت دائم تبدیل نمی گردد لذا برای دریافت اقامت دائم باید از شیوه تبدیل به اقامت کارمندی یا خرید آپارتمان یا هر روش دیگری به غیر از تحصیل استفاده کنید.

پیشنهاد مشاور

با توجه به سهولت اخذ پذیرش و پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان، گزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان زمانی مطلوب است که متقاضی بعد از پایان یکی از دوره های تحصیلی خود، مدارک تخصصی بالاتر را از دانشگاه های معتبر آمریکا و کانادا و یا بعضی از کشورهای اروپایی اخذ نماید تا به اعتبار مدرک پزشکی و دندانپزشکی با هزینه کمتر افزوده شود.

مطالب مرتبط

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کرواسی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

   
Facts-about-turkish-language-1-680x380

تحصیل در ترکیه

1_Country-Page-China

تحصیل در چین

russia

تحصیل در روسیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *