تحصیل در کانادا

   

آیا خواهان ادامه تحصیل در مهاجرپذیر ترین و یکی از پیشرفته ترین کشور های دنیا هستید؟آیا میخواهید فرزاندان خود را برای تحصیل در مدارس کانادا بفرستید و خود با ویزای گاردین موفق به کسب اقامت کانادا شوید؟مشاورین حقوقی و مهاجرتی اوریز چشم اندازی از شرایط تحصیل در کانادا و امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا را در اختیار شما قرار میدهیم.در این مقاله بر آن هستیم که با معرفی کشور کانادا و راه های اخذ اقامت تحصیلی این کشور ،شما را در امر مهاجرت تحصیلی به کانادا راهنمایی کنیمکانادا


کشور کانادا  پس از روسیه، دومین کشور وسیع جهان است. در این کشور پهناور تنها در حدود چهل میلیون نفر زندگی می کنند، در نتیجه تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرها از یکدیگر نسبتا زیاد است. کانادا، شمالی ترین کشور قاره آمریکاست و تنها یک همسایه (ایالت متحده آمریکا) دارد. سرما در شمال این کشور، در بخش جنوبی و مجاور مرزهای آمریکا، مستقر شوند. وسعت زیاد، بارندگی کافی و بهره برداری مناسب، باعث شده از نظر تولید و صادرات محصولات کشاورزی و منابع طبیعی، کانادا در جایگاه بالایی قرار گیرد.علاوه بر آن دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی آن نیز از اعتبار خوبی در جهان برخوردار است. وسعت زیاد، جمعیت کم، ثبات سیاسی و اجتماعی و درآمد سرانه ی بالا، از جمله مواردی است که سبب شده افراد بسیاری از اقصی نقاط جهان، از جمله ایران، برای ادامه تحصیل در کانادا، اقامت کانادا ، سرمایه گذاری در کانادا  و مهاجرت  ، این کشور را انتخاب کنند. اکنون بومیان اولیه، درصد کمی (%4) از جمعیت این کشور را شامل می شوند.پایتخت کانادا اتاوا است.

کیفیت تحصیل در کانادا


کانادا در زمینه سیستم تحصیلات بر اساس گزارش OECD بالاترین کیفیت آموزشی دنیا را دارد. ۵ تا از معتبرترین مدرسه های بیزینس دنیا در کانادا قرار دارند.
اقتصاد کانادا
کانادا همواره در لیست ۵ کشور برتر اقتصادی در گروه کشورهای جی ۷ بوده و در لیست کشورهای جی۲۰ بهترین کشور برای انجام بیزینس میباشد.
کیفیت زندگی در کانادا
کانادا همواره در لیست ۱۰ کشور برتر از نظر کیفیت زندگی بوده است.
محیط چند فرهنگی و بین المللی
کانادا سنت دیرینه در زمینه چند فرهنگی بودن دارد و بیشترین تعداد زبان در دنیا در در کانادا صحبت میشود. همچنین بیشترین فستیوال ها و جشن ها در کانادا برگزار میشود.
کشور دو زبانه 
. کانادا کشوری است که به زبان ها اهمیت میدهد و هر فردی در کانادا میتواند در عین حال که زبان خود را حفظ میکند یکی از زبان های انگلیسی و فرانسوی را یاد گرفته و در محیط های عمومی استفاده کند.تحصیل در کانادا


تصمیم برای انتخاب کشور مناسب با هدف ادامه تحصیل همواره یکی از دغدغه‌های اصلی دانش‌آموزان و یا دانشجویان بوده‌ است. اگر چه برخی کشورها همچون آمریکا و انگلیس مقاصدی سنتی برای ادامه تحصیل محسوب می‌شوند اما تحصیل در کانادا نیز طی چند سال گذشته با استقبال فزاینده طالبان علم و دانش از سرتاسر جهان مواجه شده ‌است. کشوری با نظام آموزشی دو زبانه (انگلیسی - فرانسه) در کنار بهره‌مندی از بالاترین استانداردهای آموزشی و تحقیقاتی روز دنیا به یکی از ۵ مقصد اصلی دانشجویان و دانش آموزان برای دریافت ویزای تحصیلی تبدیل شده است.

مزایای تحصیل در کانادا :

 • دانشگاه های بسیار معتبر در کانادا

 • امکان دریافت ویزای همراه کانادا


 • امکان دریافت اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

 • امکان کار همزمان با تحصیل در کانادا

 • امکان دریافت بورسیه های مختلف دولتی و دانشگاهی در کانادا

مقاطع تحصیلی در کشور کانادا
تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی از دبستان تا دوره‌های دانشگاهی و دوره های زبان امکان پذیر است. بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا، هر ساله بیش از ۱۵۰ هزار دانشجو از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل در بیش از ۱۰ هزار رشته دانشگاهی به کانادا می‌آیند. به علت دو زبانه بودن این کشور تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی و زبان فرانسوی ممکن می‌باشد.
کالج در کانادا
این دوره بیشتر روی مهارت های کاربردی و مربوط به بازار کار تمرکز دارند. این دوره ها در کشور کانادا بسیار پر استقبال بوده و شمار زیادی از دانشجویان کانادایی و بین المللی در این دوره ها تحصیل میکنند. شرایط ورود به دوره های کالج در کانادا، نسبت به دانشگاه ها ساده تر است. انتخاب نوع دوره و نوع کالج در اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا بسیار حائز اهیمت میباشد.
دوره pathway یا pre-Bachelors
دوره پری بچلر درکانادا مخصوص متقاضیانی است که قصد ورود به دوره لیسانس را دارند ولی از نظر آکادمیک و زبان در دوره لیسانس پذیرفته نشده اند.شریط پذیرش در این دوره ها اتمام 12 سال تحصیلی میباشد .در بسیاریاز مواقه کالج ها تقاضای مدرک زبان نمیکنند و کلاس های یادگیری زبان در خود کالج برای دانشجویان بین المللی برگزار میشود.
مقطع کارشناسی
دوره 4 ساله که پس از اتمام تحصیلات 12 ساله آغاز میشود برای گرفتن پذیرش ر این دوره ها معمولا داشتن مدرک زبان الزامی است
دوره پری مستر در کانادا ( Pre-master)
دوره پری مستر درکانادا مخصوص متقاضیانی است که قصد ورود به دوره مستر را دارند ولی از نظر آکادمیک و زبان در دوره مستر پذیرفته نشده اند. برای برخی از رشته ها مانند حقوق، شرکت در دوره های پری مستر برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس بسیار رایج است. در گروه رشته های مهندسی نیز، برخی از دانشگاه ها برای ادمیشن دوره فوق لیسانس نیاز به نمره آزمون جی آر ای یا جی مت  دارند، ولی با شرکت در دوره پری مستر و ارائه کارنامه آن، دانشگاه متقاضی را بدون مدرک جی آر ای یا جی مت میپذیرداز شرایط ورود به این مقطع معدل لیسانس بالای 14 و ایلتس حداقل 5.5 است.
دوره فوق لیسانس در کانادا
دوره فوق لیسانس در کانادا معمولا ۱ تا ۲ سال بوده و به صورت ریسرچ یا کورس ارائه میشود. در دوره های course-based دانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد های درسی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت میکند. در دوره های فوق لیسانس research-based دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود بر روی موضوعی تحقیق کرده و پایان نامه ارائه بدهد. برخی از دوره های مستر نیز ترکیبی بوده و شامل کورس و ریسرچ میشوند. دوره های مستر با ریسرچ در بسیاری از موارد توسط دانشگاه یا استاد راهنما فاند میشودند و نوعی از بورسیه ی تحصیلی کانادا را دریافت میکنند.. داشتن مدرک لیسانس با معدل بلای 14 و حداقل آیلتس 6 جز شرایط لازم برای ورود به این مقطع است.
دوره دکتری در کانادا Doctoral degree 
دوره دکتری در کانادا ۳ تا ۵ سال طول میکشد. در دوره دکترای کانادا دانشجو باید یک پروژه را دنبال کند. بیشتر این پروژه ها توسط شرکت های بزرگ اسپانسر شده هستند و به همین دلیل بیشتر پروفسورها در دوره دکتری به دانشجویان فاند یا کمک تحصیلی اعطا میکنند. این فاند ها گاها شهریه دانشجو را پوشش داده و گاها مبلغی اضافه بر آن نیز به دانشجو داده میشود تا هزینه های زندگی او نیز پوشش داده شود. دوره دکتری در کانادا دارای کورس نیز میباشد.
برای اخذ پذیرش دکترا در کانادا داشتن مدرک لیسانس و  فوق لیسانس با معدل بالای ۱۴، داشتن مدرک آیلتس ۶ یا ۶.۵. پذیرش دوره دکتری در کانادا نیازمند رزومه علمی قوی و چاپ مقالات بین المللی میباشد.
دوره پست بک در کانادا  post bac دوره های  (PBD or post-bac) در کانادا به دوره هایی گفته میشود که متقاضیان دارای مدرک undergraduate یا همان لیسانس میتوانند وارد این دوره شوند تا مهارت های زبان انگلیسی و مهارت کاری خود را به صورت عملی ارتقا دهند. این دوره ها در کانادا معمولا شامل ۸ ماه دوره تئوری و ۸ ماه دوره کارورزی در شرکت ها یا کارخانه ها بوده و به متقاضیانی که در دوره لیسانس فارغ التحصیل شده اند شانس خوبی برای یافتن تجربه عملی و ورود به بازار کار کانادا را میدهد
دوره دیپلما در کانادا Diploma Programs
مدرک دیپلما در کانادا معمولا با گذراندن ۳۰ واحد درسی در کالج یا دانشگاه دریافت میشود. این دوره ها پیش نیاز های کمی دارند و ورود به آنها نسبتا ساده میباشد. البته اخذ ویزا برای این دوره ها میتواند کمی مشکل باشد. طول این دوره ها معمولا دو سال است و برای ورود به آنها نیاز به ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی وجود دارد.برخی از کالج ها ورود دانشچویانی که مدرک ایلتس و تافل ندارند را میسر ساخته است و دوره های آمادگی زبان را قبل ز شروع درس ها برای آن ها برگزار میکند.مدارس کانادا


آیا میدانستید فرزندان شما، بدون نیاز به داشتن کارت اقامت دائم پدرو مادر میتوانند از مهد کودک تا دبیرستان در مدارس دولتی کانادا تحصیل کنند؟شما نیز میتوانید مانند بسیاری ازپدر ومادرهای دیگر برای اعزام فرزندان زیر ۱۸ سال خود برای تحصیل در کانادا اقدام کنید و به فرزندان خود امکان تجربه تحصیل در بهترین مدارس دنیا را بدهید.تحصیل در مدارس کانادا از سن ۶ تا ۱۸ سالگی اجباری است و تمامی بچه ها در این رده سنی باید به مدرسه بروند. به طور کلی سال تحصیلی برای دانش آموزان در مدارس کانادا از فردای روز کارگر (labor Day) در ماه سپتامبر آغاز میشود و تا پایان ماه جون ادامه خواهد داشت. تحصیل در مدارس کانادا از مهد کودک که از سن چهار سالگی شروع میشود  و سپس از سن شش تا ۱۳ سالگی بچه ها وارد مدرسه ابتدایی (Elementary School) میشوند که از کلاس اول تا هشتم را در بر میگیرد. سپس دانش آموزان در کانادا وارد دبیرستان مییشوند و از کلاس ۹ تا ۱۲ را در آنجا تحصیل خواهند کرد..
مدارس کانادا به دو ذسته خصوصی و دولتی و دو دسته روزانه وشبانه تقسیم میشوند
مدارس دولتی: مدارس دولتی کشور کانادا برای افراد شهروند کانادا و دارندگان کارت اقامت دائم کاملا رایگان هستند و در عین حال برای دانش آموزان خارجی دارای شهریه میباشند.این شهریه حدودا سالی 14000 دلار کانادا میباشد. گاها در مدارس کانادا ، از دانش آموز متقاضی تست هایی گرفته میشود تا ببینند از چه سطحی تحصیل می بایست شروع شود و همچنین ممکن است دوره های تقویتی زبان انگلیسی یا فرانسوی برای محصل بسته به ایالت گذاشته شود. ترکیب محصلین کانادایی و محصلین بین المللی درتمام مدارس کانادا دیده میشود و این مدارس جز استانداردترین و با کیفیت ترین سیستم های آموزشی کل دنیا میباشند.
مدارس خصوصی: شهریه مدارس خصوصی بین ۳۰ هزار تا ۶۰ هزار دلار در سال بوده و این مدارس از کیفیت بسیار بسیار بالایی بهره مند هستند و اغلب محصلینی در این مدارس ثبت نام میکنند که به از ابتدا به دنبال تخصص در رشته خاصی هستند.
مدارس شبانه روزی:
The Association of Boarding Schools انجمن مدارس شبانه روزی در کانادا است که مدارس معتبر شبانه روزی را معرفی میکند. این مدارس به نحوی هستند که محصل در آنجا درس خوانده و همزمان اقامت دارد. شهریه این مدارس بین ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار در هر سال است. , و هر سال دانش آموزان زیادی از سراسر دنیا را به خود جذب میکند

شرایط تحصیل در مدارس کانادا برای افراد خارجی
برای تحصیل در مقاطع مختلف درسی در مدارس کانادا شرایط ساده ای وجود دارد که شامل موارد زیر میشود.

 • داشتن حداقل چهار سال سن

 • داشتن پشتوانه مالی مناسب از سوی پدر و مادر برای پرداخت شهریه مدارس و مخارج روزمره زندگی

 • اگر فرزند شما هم اکنون در مدرسه مشغول به تحصیل است سوابق تحصیلی و توصیه نامه از مدرسه

 • داشتن قیم یا همان Custodian یا همراهی والدین با دانش آموز

 • داشتن ویزای دانش آموزی کانادا

گاردین اگر فرزندان کمتر از ۱۷ سال داشته باشند، و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، جهت تحصیل در کانادا باید تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا باشند. این فرد نقش گاردین یا همان کاستودین دانشجو در کانادا را خواهد داشت و اصطلاحا با ویزای گارین کانادا وارد این کشور میشود. والدین فرزند در کشور مبدا و هم چنین مسول نگهداری از فرزند در کانادا باید فرم مخصوص را تکمیل کنند. در بیشتر موارد اگر محصل کمتر از ۱۰ سال سن داشته باشد باید یکی از والدین بیلوژیکی او در هنگام تحصیل به همراه او باشند.

چه کسی میتواند قیم دانش آموز باشد و وظایف فرد قیم چیست؟

معمولا افرادی که دارای فامیل یا دوست در کانادا هستند بهتر است از ایشان درخواست کنند که قیومیت فرزند آنها را به عهده بگیرد.
مسولیتهای قیم در قبال دانش آموز عبارتند از
۱. حضودر مدرسه در روز ثبت نام
۲. شرکت در جلسات دوره ای مدرسه

۳. حضور در مدرسه به هنگام اضطرار بیماری یا حادثه احتمالی برای دانش آموز

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس اعلام وب سایت رسمی سفارت کانادا، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا (بدون احتساب زمان مورد نیاز برای انگشت نگاری) برای متقاضیان ایرانی حدود ۱۱ هفته خواهد بود. در واقع زمانی که سفارت کانادا برای بررسی درخواست ویزای تحصیلی شما با احتساب زمان مورد نیاز برای بیومتریک (انگشت نگاری) نیاز دارد، حدود ۳ ماه خواهد بود. البته این زمان مشروط به آن است که کلیه مدارک متقاضی همچون نامه استادی پرمیت یا پذیرش تحصیلی وی آماده بوده و نیاز به بازگشت پرونده و تکمیل آن نباشد. هر اندازه در تکمیل مدارک و رعایت ضوابط لازم برای درخواست ویزای تحصیلی وسواس و دقت بیشتری به خرج دهید، طبعا هم مدت زمان صدور ویزای تحصیلی شما کوتاه‌تر خواهد بود و هم شانس موفقیت افزایش خواهد یافت.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

پس از موافقت اداره مهاجرت کانادا با درخواست متقاضی، ابتدا ویزایی موقت برای وی صادر می‌شود که به محض ورود فرد مذکور به خاک کانادا، ویزای تحصیلی وی نیز صادر خواهد شد. مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا بسته به مقطع و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت بوده و معمولا تا زمان پایان دوره تحصیلی معتبر خواهد بود. برای مثال اگر متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا، پذیرش تحصیلی داشته باشد، ویزای تحصیلی برای وی ۴ ساله صادر خواهد شد. البته امکان تمدید اعتبار ویزای تحصیلی کانادا و یا تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار با در نظر گرفتن شرایطی خاص نیز وجود دارد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست هر کدام از انواع ویزای کانادا (ویزای موقت و یا ویزای اقامت دائم) نیاز به ارائه مدارک خاص آن خواهد بود. حساسیت اداره مهاجرت کانادا در قبال ویزای تحصیلی کانادا به دلیل اعتبار نسبتا بلند مدت آن طبعا بیشتر از ویزای توریستی کانادا خواهد بود. مهمترین مدرکی که سفارت کانادا در زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی این کشور به آن توجه خواهد کرد، تمکن مالی متقاضی است.
مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • نامه ادمیشن یا همان پذیرش تحصیلی از یکی از مراکز معتبر آموزشی

 • برنامه تحصیلی یا همان Study Plan

 • فرم‌های تکمیل ‌شده درخواست ویزا (فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم schedule 1)

 • نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر

 • اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت (بعلاوه صفحاتی که مهر ویزا خورده ‌است)

 • اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه

 • اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه برای همراهان در صورت تاهل

 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵

 • سند و مدارک مربوط به دارایی‌های شخصی

 • نامه سابقه و بیمه کاری

 • فیش واریزی تحصیلی

تحصیل در انگلستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *