تحصیل در چین

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین ، کشوری است که در شرق قاره آسیا واقع شده ‌است. این کشور با بیش از ۱٬۳ میلیارد نفر سکنه، پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست. تحصیل در چین این مزیت را دارد که فرد می تواند با هزینه ای مناسب در کشوری مدرن و با اقتصادی پیشتاز به تحصیل و زندگی بپردازد. دانشگاه های چین در فهرست بهترین و ارزانترین دانشگاه های جهان به حساب می آیند. همچنین تحصیل پزشکی در چین و تحصیل دندانپزشکی در چین متقاضیان بسیاری دارد  زیرا برای ورود به این دو رسته در چین بر خلاف بسیاری از کشورها نیاز به آزمون ورودی وجود ندارد و در برخی از دانشگاه های این کشور تحصیل پزشکی  و دندانپزشکی بدون  مدرک زبان امکان پذیر است.یکی دیگر از مزایای تحصیل در چین شهریه های مقرون به صرفه و امکان اخذ بورسیه های تحصیلی میباشد.این کشور یکی از سریع ترین میزان رشدهای اقتصادی را به خود اختصاص داده است. و این امر موجب شده است بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های چین فراهم شود.

 مقاطع تحصیلی

-کارشناسی: دوره کارشناسی در چین حداکثر 4 ساله می باشد و تحصیل به زبان چینی و در برخی رشته ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است. معمولا برای پذیرش در دانشگاه های چین ارائه مدرک زبان الزامی نیست اما برخی دانشگاه ها با توجه به رشته ممکن است تقاضای مدرک آیلتس (معمولا بالای 5.5) از شما داشته باشند. -کارشناسی ارشد: طول دوره کارشناسی ارشد در کشور چین 2 سال است. در این مقطع اکثر قریب به اتفاق رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می گردند و در برخی موارد ارائه مدرک آیلتس الزامی است. -دکتریزبان تحصیل مقطع دکتری در اکثر رشته ها و دانشگاه های کشور چین به زبان انگلیسی است. در برخی از دانشگاه ها دروس هم به زبان چینی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شوند. دوره دکتری شامل دو دوره می باشد. در دوره اول فرد به گذراندن واحد های مربوط به رشته خود می پردازد و در دوره دوم پایان نامه خود را زیر نظر استاد راهنما به انجام می رساند. طول مدت تحصیل در چین در مقطع دکترا عموماً 3 ساله است.

شهریه و هزینه های زندگی:

شهریه در مقاطع کارشناسی سالانه بین 2000 الی 4000 دلار و در مقطع ارشد بین 2000 الی 6000 دلار سالانه  می باشد. در مقطع دکتری این شهریه سالانه به 5000 دلار می رسد. هزینه زندگی در کشور چین در شهرهای پکن و شانگهای گرانتر از دیگر شهرهاست. به طور متوسط می توان گفت هزینه زندگی ماهیانه 500 دلار است که شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک و دیگر هزینه های یک دانشجو است. ضمن آنکه دانشجو در کشور چین اجازه کار پاره وقت دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

برای تحصیل رشته پزشکی و از جمله شرایط اعزام دانشجوی پزشکی به چین؛ فرد باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در رشته تجربی یا ریاضی باشد تا بتواند جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی چین اقدام کند. هزینه تحصیل رشته پزشکی در چین چیزی در حدود 4000 تا 7000 دلار در سال متغیر می باشد و طول دوره تحصیل 6 سال است. زبان تحصیل در اکثر دانشگاه ها در دو سال اول به زبان انگلیسی است و در برخی از دانشگاهها 4 سال اول را به زبان انگلیسی تدریس می کنند. در سال آخر تحصیل به دلیل اینکه بیشتر دروس در زمینه کار با بیماران است دانشجو باید به زبان چینی به تحصیل بپردازد. رشته دندانپزشکی در کشور چین به زبان چینی تدریس می شود. فارغ التحصیلان رشته MBBS و DBS آمادگی کافی دارند تا در آزمون های بین المللی پزشکی شرکت کنند. برخی از دانشگاه های چین محدودیت سنی برای داوطلبان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در نظر گرفته اند که معمولا 30 سال است. بدین معنی که افراد بالای 30 سال سن شانسی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های چین ندارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت:

 1. Pecking University
 2. Fudan University
 3. Shanghai jiao Tong University
 4. Tsinghua University
 5. Sun Yat-Sen University
 6. Zhejiang University
 7. Nanjing University
 8. Central South University
 9. Huazhong University of Science and Technology
 10. SiChuan University
 11. Tongji University
University of Science and Technology of China
 1. Wuhan University
 2. Xiamen University
 3. Soochow University
 4. Nankai University
 5. Tianjin University
 6. Capital Medical University
 7. Nanjing Medical University
 8. Jinan University
 9. Xian jiaotong University
 10. Zhengzhou University
 11. Southeast University
 12. Shandong University
 13. China Med University
 14. China Pharmaceutical University
.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *