تحصیل در هلند

بسیاری افراد تحصیل در هلند را در جهت مهاجرت به هلند از طریق تحصیل اقدام می کنند، این افراد می توانند پس از اخذ اقامت هلند از نوع تحصیلی، نسبت به اخذ تابعیت هلند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به این  کشور در کنار راه های دیگر مثل ویزای کار در هلند و سرمایه گذاری در هلند می باشد. در مورد تابعیت هلند از طریق تولد نیز این کشور از تابعیت خون تبعیت می کند و در معنایی تابعیت هلند خون می باشد ولی توجه داشته باشید که تابعیت خاک می تواند به مهاجرت از طریق تولد فرزند در هلند کمک کند که این کشور از این قاعده مستثنی است. کشور هلند از کشورهای عضو شینگن و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های کشاورزی، صنعت و توریسم می باشد که پایتخت آن شهر آمستردام و واحد پول آن یورو است. علاقه مندان مهاجرت و ادامه تحصیل در هلند این امکان را دارند که از زمان اتمام تحصیلاتشان به مدت یک سال شغل مناسبی پیدا کنند. سپس می توانند به مدت طولانی تر یا حتی به طور دائم در کشور هلند اقامت داشته باشند. در کشور هلند بیشتر از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مستقر شده که این تعداد دانشگاه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است. البته قابل ذکر است که تنها حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند.  

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به هلند

افرادی که خواهان اخذ ویزای تحصیلی هلند می باشند می بایست یک سری از هزینه های اولیه را به حساب دانشگاه مربوطه واریز کنند که این هزینه ها عبارتند از: هزینه شهریه یکسال یا یک نیم سال تحصیلی، مبلغ 500 یورو جهت بیمه یکسال، مبلغ 500 یورو برای صدور اقامت یکسال، هزینه اجاره اتاق برای حداقل 3 ماه. قابل ذکر است کسانی که این هزینه ها را به حساب دانشگاه مورد نظر واریز می کنند دیگر نیازی به حساب بانکی و یا اثبات پشتوانه مالی ندارند و ویزای آنها از طرف سفارت هلند در مدت زمان کمتری نسبت به دیگر افراد صادر می شود و همچنین افرادی که به صورت تحصیلی به این کشور مهاجرت می کنند، از مزایای اقامت تحصیلی هلند برخوردار می شوند، این روش یکی از کارهایی است که افرادی که قصد مهاجرت به هلند از طریق تحصیل را دارند باید طی کنند. دانشگاه های هلند از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند به همین علت تحقیقات علمی این دانشگاه ها اعتباری بین المللی دارند. با توجه به همین مسئله مهاجرت به هلند در راستای اخذ اقامت هلند و دریافت تابعیت این کشور مورد تقاضای بسیاری است. زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد. شروع سال تحصیل در هلند معمولاً از اوایل سپتامبر می باشد البته دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند می بایست از چند ماه قبل اقدام به تحویل مدارک و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر کنند. متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های هلند می بایست حتما مدرک دیپلم را داشته باشند در غیر این صورت افراد با حداقل 21 سال سن می توانند در امتحان ورودی دانشگاه ها شرکت کرده و با کسب نمره قبولی در دانشگاه های هلند به تحصیلات خود ادامه دهند.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی هلند

یکی از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم با معدل بالای 12 می باشد. تحصیل در این مقطع به زبان هلندی، آلمانی و انگلیسی امکان پذیر است. حدود 190 رشته در زمینه های مختلف به زبان انگلیسی تدریس می شوند. البته تنوع رشته هایی که به زبان هلندی تدریس می شوند بسیار بیشتر است. برای تحصیل در رشته های آلمانی زبان، شخص به حداقل مدرک زبان B2 آلمانی و برای رشته های انگلیسی به آیلتس حداقل 6 نیاز دارد. مدت زمان تحصیل در این مقطع همانند سایر کشور های اروپایی 3 ساله و شامل 180 واحد است. شهریه دانشگاه ها در مقطع لیسانس سالیانه حدود 7000 تا 11000 یورو می باشد. دانشجویان در مقطع لیسانس می توانند 10 ساعت در هفته را مشغول کار شوند. حقوق این افراد در هفته چیزی حدود 80 تا 100 یورو می باشد. لازم به ذکر است تحصیل در هلند بدون مدرک زبان انگلیسی مقدور نیست و از الزامات پذیرش در دانشگاه های هلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور مدرک زبان انگلیسی است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد و دکترای هلند

دانشجویان می توانند دوره فوق لیسانس خود را در کمتر از 2 سال به پایان برسانند. شهریه دانشگاه ها در مقطع فوق لیسانس سالانه مبلغی حدود 11000 تا 15000 می باشد. در این مقطع دانشجویان اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارند که حقوق آنها در هفته حدود 160 تا 200 یورو می باشد. ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های هلند 4 سال به طول می انجامد که دانشجویان در این مقطع تحصیلی یا می توانند با بورسیه تحصیلی این مقطع تحصیلی را سپری کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت کنند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در هلند می شوند، در ماه مبلغی حدود 2000 دلار حقوق دریافت می کنند به همین دلیل رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ها در هلند همراه با بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است. کسانی که داوطلب اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا هستند باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر داشته باشند. علاوه بر آن باید مدرک زبان آیلتس 6.5 و مقالات بین المللی را داشته باشند. همچنین داوطلبین اخذ بورسیه تحصیلی می بایست یک استاد مشاور برای پشتیبانی تز دکترای خود داشته باشند. دانشجویانی که همه و یا اغلب این شرایط را دارا باشند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه های هلند را دارند. در مقطع دکترا اغلب رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. دانشجویان در مقطع دکترا می توانند 30 ساعت در هفته را به کار مشغول شوند و مبلغی حدود 240 تا 300 یورو در هفته حقوق دریافت کنند.

هزینه زندگی در هلند

هزینه های زندگی در کشور هلند با توجه به شهر محل سکونت متغیر است اما حدودا می توان گفت هزینه زندگی دانشجویی در ماه مبلغی حدود 700 تا 1000 یورو می باشد قسمت اعظم این مبلغ مربوط به هزینه مسکن می باشد که ماهانه حدود 250 تا 600 یورو است. البته این مبلغ با توجه به امکاناتی که به شما تعلق می گیرد مانند اینترنت، تلوزیون و … متفاوت است. همان طور که مطالعه فرمودید، تحصیل در هلند مستلزم پرداخت شهریه می باشد، چنانچه به هر دلیل موفق به پرداخت شهریه نیستید می توانید از شرایط تحصیل رایگان در اتریش، تحصیل رایگان در آلمان و … بهره مند شوید.

تحصیل دوره های زبان در هلند

امکان طی دوره های زبان انگلیسی نیز در هلند وجود دارد. چنانچه فردی علاقه و یا حوصله ادامه تحصیل را نداشته باشد می تواند دوره های زبان انگلیسی را در این کشور بگذراند. مدت زمان این دوره بسته به شرایط دانشجو متفاوت است و ارائه مدرک زبان ولو در سطح پایین نیز الزامی است.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در هلند

گروه الف (ممتاز)
Delft university of Technology
Eindhoven university of Technology
Erasmus University Rotterdam
Leiden university      (دوره‌های کارشناسی‌ارشد یک ساله این دانشگاه در رشته‌های غیر مهندسی قابل بررسی و ارزشیابی می‌باشد)
Maastricht university (universiteit Maastricht)
Radbound University Nijmegen
Tilburg university
University of Amsterdam (Universiteit Van Amsterdam)
University of Groningen
University of Twente
Utrecht university
Vrije Universiteit Amsterdam (Free university Amsterdam)
Wageningen University
گروه ب (خوب)
Institute for Housing and Urban Development Studies (IHS)
Institute for Plant, Animal and Technology (PTC+)
Institute for Water Education (UNESCO- IHE)
Institute of Social Studies (ISS)
International Agricultural Centre (Wageningen International, Formerly IAC)
International Institute for Geo-information Science and Earth Observation (ITC)
International Maritime Transport Academy (STC)
Larenstein University of Professional Education
Maastricht School of Management (MSM)
Open University of Netherlands
Radio Nederland Training Center (RNTC)
Royal Tropical Institute (KIT)
TIAS Business School  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مدیریت بازرگانی و مالی
در ادامه به معرفی یکی از بهترین دانشگاه های هلند میپردازیم

تحصیل در دانشگاه دلفت هلند

دانشگاه دلفت  یکی از بهترین و مشهورترین دانشگاه های کشور هلند است که در تاریخ ۱۸ ژانویه ۱۸۴۲ توسط پادشاه ویلیام دوم هلند تأسیس شده است. در ابتدا این مرکز را به عنوان آکادمی سلطنتی به منظور فراگیری علوم شهرسازی در مستعمرات خود بنا کردند.. دانشگاه فناوری دلفت (به هلندی: Technische Universiteit Delft) دانشگاهی است در دلفت در استان هلند جنوبی در کشور هلند، که بزرگترین دانشگاه فنی هلند است؛ و بر اساس رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا در زمینه فناوری است.دانشگاه آکادمی سلطنتی "دلفت" همچنین به عنوان اولین موسسه تکنولوژی در سال ۱۹۰۵ ثبت شد که اینگونه بود تمامی امتیازات یک دانشگاه کامل را دریافت کرد و نهایتا اسمش به دانشگاه تکنولوژی دلفت در سال ۱۹۸۶ تغییر کرد.دانشگاه دلفت دارای تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی و هشت دانشگاه است و تعداد دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه به ۱۹ هزار نفر می‌رسد. همچنین بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ نفر نیز کادر مدیریتی دانشگاه را دربر می‌گیرند. دانشکده‌های این دانشگاه شامل رشته‌های ذیل است:
دانشکده مهندسی مکانیک، مواد و علوم دریایی

دانشکده معماری و محیط زیست


دانشکده عمران و علوم زمین


دانشکده مهندسی برق،ریاضیات وعلوم کامپوتر

دانشکده مهندسی طراحی صنعتی

دانشکده مهندسی هوافضا

دانشکده علوم سیاسی و مدیریت

دانشکده علوم کاربردی

از سال ۲۰۰۴ تاکنون سیستم آموزشی دانشگاه دلفت به سه بخش تقسیم شد:کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری. سال تحصیلی نیز شامل دوترم است.
دانشگاه دلفت دارای ۱۶ برنامه کارشناسی و حدود ۴۰ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد است. در دانشگاه دلفت کلیه برنامه‌ها در مقطع کارشناسی به زبان هلندی تدریس می‌شود اما در بعضی زمینه‌ها از جمله علوم کاربردی زمین و هوافضا در مقطع کارشناسی ، زبان تدریسی انگلیسی است.

موسسات تحقیقاتی دانشگاه دلفت:
موسسات تحقیقاتی در دانشگاه شامل سه موسسه رسمی است. موسسه تحقیقاتی علوم محیط زسیت موسسه تحقیقات بین‌المللی ارتباطات مخابراتی و رادار موسسه رآکتور دلفت علاوه بر این سه موسسه اصلی، دلفت میزبان موسسات کوچک متعددی نیز است.
این دانشگاه طی یک سال تحصیلی، یک مجله نیز دارد که آن را به صورت هفتگی منتشر می‌کند و "TU Delta" نام دارد. این مجله در هلند منتشر می‌شود و تنها تعداد کمی از آن در انگلیس نیز انتشار می‌یابد. مقالات انتشار شده در مجله، بیشتر روی کارهای تحقیقاتی دانشگاه تمرکز دارد.

دانشگاه "دلفت" دارای ۳ موزه با موضوعات گوناگون است.
کتابخانه دانشگاه دلفت:
کتابخانه دانشگاه دلفت در سال ۱۹۹۷ میلادی تاسیس شد. سقف این کتابخانه با شیشه پوشیده است و طراحی منحصر به فردی دارد.
فارغ‌التحصیلان دانشگاه دلفت:
تاکنون محققان و دانشمندان بزرگ و معتبر زیادی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده اند که از آن میان می‌توان به "یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف" و  "هایکه کامرلینگ اونس" اشاره کرد.
"یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف"( Jacobus Henricus van 't Hoff) فیزیکدان و شیمی‌دان هلندی، یکی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه است که در سال ۱۹۰۱ به خاطر کشف قوانین دینامیک شیمیایی و فشار اسمزی در محلول‌ها موفق به کسب نخستین جایزه نوبل شیمی شد.

"هایکه کامرلینگ اونس"(Heike Kamerlingh Onnes) فیزیکدان هلندی و یکی‌ دیگر از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه است که در سال ۱۹۱۳ به خاطر پژوهش دربارهٔ فیزیک دماهای پایین و تولید هلیم مایع موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *