تحصیل در مجارستان

Budapest, Hungary parliament at night

مجارستان کشوری در اروپای مرکزی با پایتختی بوداپست است. این کشور در حدود ۹ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر جمعیت دارد. زبان رسمی آن مجاری و واحد پول آن فورینت است. پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست با یک میلیون و ۷۴۰ هزار نفر جمعیت است. دیگر شهر های مجارستان عبارتند از: پچ ، دبرسن ، سگد ، گیور و میشکوالتس که دارای دانشگاه های معتبر نیز می باشند.شما با تحصیل در مجارستان علاوه بر تجربه زندگی در کشوری زیبا  و ارزان راه خود را برای پیدا کردن کار و اقامت دایم اروپا هموار می سازید.از آن جایی که دانشگاه های مجارستان مورد تایید همه کشورهای اتحادیه اروپا می باشد شما پس از اتمتم تحصیل خود علاوه بر مجارستان شانس کار در سایر کشورهای اروپایی را خواهید داشت.دفتر مهاجرتی اوریز با برخورداری کدری مجرب از مشاوریت تحصیلی و مهاجرتی شما را در این راه همراهی خواهند کرد

مقاطع تحصیلی در مجارستان

تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در مجارستان امکان پذیر است. - کارشناسی: تحصیل در رشته کارشناسی در تعداد زیادی از رشته ها من جمله رشته های مهندسی، روانشناسی، مدیریت و بازرگانی، پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی امکان پذیر است. دوره تحصیل در این مقطع معمولا سه سال و نیم به طول می انجامد. برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان متقاضی باید ابتدا موفق به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه شود. برای آمادگی در این آزمون ها دوره های آمادگی توسط برخی از کالج های مجارستان برگزار می شود. برای ورود به این دوره ها دانشجو نیاز به مدرک زبان ندارد اما در برخی از کالج ها معدل دیپلم دانشجو جزءِ معیارهای ورود است. تحصیل در سایر رشته ها ملزم به داشتن مدرک 12 ساله متوسطه با معدل قابل قبول و نمره آیلتس بالای 5.5 می باشد. در برخی موارد اگر متقاضی سابقه تحصیلی یا زبان خوب نداشته باشد دانشگاه دانش آموز را برای دوره های پیش نیاز که معمولا یک ساله هستند و در خود دانشگاه برگزار می شوند ارجاع می دهد. - کارشناسی ارشد: بیش از 130 رشته در دانشگاههای مختلف مجارستان در مقطع ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود. طول این دوره 2 سال و شامل 120 واحد است. شرایط ورود، داشتن مدرک لیسانس مرتبط و آیلتس 6 به بالا است (برخی دانشگاه ها آیلتس 5.5 را هم می پذیرند). - دکتری: دوره دکتری در مجارستان بین 3 الی 6 سال می باشد که در یک الی دو سال اول دانشجو واحدهای درسی تئوری و آزمایشکاهی (120 واحد) را می گذراند. سال های بعد دانشجو بیشتر مشغول به کارهای تحقیقاتی است. بر خلاف کشورهای اروپای غربی متقاضی پی اچ دی باید شهریه ای به دانشگاه بپردازد و هزینه های زندگی خود را تامین کند. البته در شرایطی امکان اخذ بورسیه توسط دانشگاه وجود دارد.

تحصیل در دوره های پزشکی در مجارستان

پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در مجارستان، جزءِ پر طرفدارترین حوزه های تحصیلی در اروپا می باشند. برخلاف بیشتر کشورهای اروپایی که در آنها ورود برای  تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است، دوره های پزشکی در مجارستان مسیر ساده تری برای ورود دارند. برای ورود به دوره های پزشکی در مجارستان، متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کند. این آزمون ها سالی یکبار و در دانشگاه هایی که دوره های پزشکی ارائه می کنند برگزار شده و شانس قبولی متقاضیان بستگی به دانش تحصیلی و سطح زبان انگلیسی آنها دارد. داشتن نمره مهارت زبانی نیز برای ورود به دانشگاه های مجارستان در دوره های پزشکی الزامی است. طول دوره پزشکی در مجارستان ۶ سال می باشد که دو سال اول آن دروس پزشکی عمومی و از سال سوم تخصصی خواهد بود و دانشجوی دوره پزشکی ملزم به گذراندن دوره های کلینیکال و گذراندن طرح خواهد شد و در سال آخر دانشجو باید ٣٧ هفته طرح خود را بگذراند و در بیمارستان ها شیفت بدهد.

دوره پیش پزشکی در مجارستان

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان از نظر دانش زبان انگلیسی و هم چنین منابع آزمون پزشکی آمادگی کافی برای ورود به دانشگاه ها را ندارند، برخی از متقاضیان نیز دارای مدرک پیش دانشگاهی یا همان سال ١٢ در کشور خود نیستند،  تحصیل در دوره های پیش پزشکی، پیش دندانپزشکی و پیش داروسازی در کالج های مجارستان، می توانند گزینه های بسیار مناسبی باشند. طول این دوره ها یک ساله است و شهریه تقریبی 5200 یورو می باشد البته مقدار این شهریه در کالج ها مبلغ 8000 یورو در سال است. برخی از کالج ها برای پذیرش، شرط معدل نیز دارند که معمولا بالای 17 می باشد.اگر تمایل دارید در یکی از کالج های مجارستان تحصیل کنید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه پذیرش و ثبت نام این کالج ها با دفتر مهاجرتی اوریز تماس بگیرید.

شهریه و هزینه های زندگی در بودا پست

شهریه در مقاطع کارشناسی و ارشد به طور متوسط 5000 الی 6000 یورو سالیانه می باشد. در مقطع دکتری بسته به رشته تحصیلی این مبلغ به 15000 یورو در سال نیز می رسد. هزینه های زندگی در شهرهای کوچکتر بین 350 یورو تا 500 یورو و در بوداپست بین 600 تا 800 یورو می باشد. دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و در هفته مبلغی حدود 160 تا 200 یورو حقوق دریافت کنند که این حقوق می تواند بخش زیادی از هزینه های دانشجو را تامین کند. دانشجویان دکترا در کنار تحصیل خود اجازه 30 ساعت کار در هفته را دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *