تحصیل در سوئد


 
تحصیل در سوئد همواره یکی از بهترین گزینه های مهاجرت تحصیلی بوده است.کشور سوید با داشتن دانشگاه های بسیار معتبر در رده جهانی و با رنکینگ بالا و همچنین تنوع رشته های تحصیلی که به زبان انگلیسی تدریس میشوند،مورد توجه دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا بوده است.همچنین کشور سوئد به عنوان کشوری مهاجر پذیر ،امن و مدافع حقوق بشر و دارای اقتصاد پیشرفته شناخته میشود.مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل امکان کار و اخذ اقامت دایم را نیز به دانشجویان میدهد.اگر قصد تحصیل در این کشور زیبا و پیشرفته اسکاندیناوی را دارید با مشاورین دفتر مهاجرتی اوریز تماس بگیرید

درباره سوئد

پادشاهی سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور استکهلم است. سوئد ششمین کشور بزرگ اروپا   از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۱۰ میلیون نفر است. که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. بیشتر جمعیت این کشور نیز در جنوب مستقر هستند. سوئد به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپا در طول تاریخ یکی از مقصدهای اصلی مردم کشورهای دیگر برای مهاجرت بوده‌است و همواره یکی از دلایل رشد جمعیت آن بوده‌است سوئد همچنین به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپا در طول تاریخ یکی از مقصدهای اصلی مردم کشورهای دیگر برای مهاجرت بوده‌است و همواره یکی از دلایل رشد جمعیت آن بوده‌است.

سیستم آموزش عالی در سوید

موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola) تقسیم می شوند. تفاوت اصلی این دو موسسه این است که دانشگاه ها مجوز اعطای مدرک پی اچ دی (PhD) را دارند در حالیکه بسیاری از کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند. با این حال برخی از کالج های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک پی اچ دی را ارائه نمایند. هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و ارشد ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می شوند.  

مقاطع تحصیلی در سوید

مقاطع تحصیلی درسوید به سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم میشود. -کارشناسی: تحصیل در سوئد تا سال ۲۰۱۰ در تمامی مقاطع به صورت رایگان بود اما از سال ۲۰۱۱ به بعد، کیفیت مناسب خدمات ارائه شده توسط دانشگاه این کشور سبب گردید تا مسئولین دانشگاه جهت جلوگیری از کاهش خدمات آموزشی و غیر آموزشی اقدام به دریافت شهریه نمایند. تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس برای تمامی رشته ها به زبان سوئدی است و فرد متقاضی برای اعزام دانشجو به سوئد نیازمند تسلط کامل به زبان سوئدی می باشد.البته کشور سوید این امکان را برای دانشچویان بین المللی فراهم میکند تا با دانش ابتدایی زبان سویدی این افراد وارد دوره های پیشرفته تر زبان سویدی شده و بعد از ان اقدام به پذیرش در مقاطع دانشگاهی و یا کالج های فنی حرفه ای بنمایند.مشاورین  ما شما را در اخذ پذیزش دوره های زبان از برترین دانشگاه های سوید همراهی میکنند.(به دوره زبان در سوید مراجعه شود) تحصیل در سوئد در دوره مقطع لیسانس مانند سایر کشورها 3 ساله می باشد و دانشجو پس از گذراندن ۱۸۰ واحد درسی و نوشتن پایان نامه در ترم شش  موفق به اخذ مدرک لیسانس می شود.شما در  دانشگاه های سوید انتخاب وسیعی برای رشته تحصیلی خود دارید از رشته های فنی مهندسی،علوم پزشکی،علوم انسانی تا رشته های هنر و موسیقی.مشاورین ما میتوانند با بررسی سوابق تحصیلی شما ،شما را در انتخاب رشته و دانشگاه همیاری کنند. -کارشناسی ارشد: تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد به زبان سویدی در تمامی رشته ها و به زبان انگلیسی در طیف وسیعی از رشته ها امکان پذیر است.برای رشته های انگلیسی زبان  فرد نیازمند مدرک آیلتس ۶.۵ به بالا و یا تافل بالای 90 می باشد.طول دوره بسته به رشته 1 ساله (60 واحد) یا 2 ساله (120) واحد میباشد. -دکتری:دوره دکتری در سوید یک دوره 4 ساله و 240 واحد است،دکتری در سوید بر پایه تحقیق هست و درس های تئوری و کلاس های آموزشی چندانی برای دانشجو برگزار نمیشود.در واقع دانشجو یک محقق هست  و گرفتن مدرک پی اچ دی منوط به نتیجه رساندن تحقیقات 4 ساله و به دست آوردن نتایج مقبول است.دوره پی اچ دی به زبان انگلیسی برگزار میشود و دانشجو نه تنها شهریه نمیپردازد بلکه  از دانگاه یا موسسات وابسته به دانشگاه حقوق نیز دریافت میکند.میزان این حقوق بین 1700 یورو تا 2300 یورو  ماهیانه میباشد.البته ملزمه پذیرش در این مقطع داشتن رزومه تحصیلی خوب،آیلتس بالای 7 و داشتن مقالات است.  

شهریه دانشگاهی و هزینه زندگی در سوید

هزینه تحصیل در سوئد در تمامی رشته های لیسانس بین 8000 یورو تا ۱2۰۰۰ یورو ودر مقاطع ارشد بین 11000 تا 16000  می باشد که باید به صورت سالیانه پرداخت شود.هزینه زندگی در سوید به طور ماهیانه 860 تا 970 یورو را باید برای هزینه های ماهیانه ی خود در نظر داشته باشید. هزینه های زندگی در برخی شهرهای دانشجویی سوئد :
  • گوتنبرگ و استکهلم: 1200 یورو در ماه
  • لینشوپینگ و لوند: 1000 یورو در ماه
  • اوپسالا: بین 950 و 1100 یورو در ماه
 

هزینه های محل اقامت

یکی از مهمترین مخارج دانشجویان در زمان تحصیل، هزینه های محل اقامتشان می باشد. این هزینه 40% از هزینه های ماهیانه ی دانشجویان را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال:
  • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند: 508 یورو در ماه
  • دانشجویانی که با والدین یا فرزند زندگی می کنند: 604 یورو در ماه
  • دانشجویانی که در تالارهای اقامتی زندگی می کنند: 479 یورو در ماه
دانشجو در زمان تحصیل مجاز است هفته ای 20 ساعت کار کند و از این طریق مقداری از هزینه های شخصی خود را بپردازد .بعد از اتمام تحصیل دانشجویان امکان تمدید اقامت خود را به مدت 6 ماه داشته تا دراین مدت به دنبال کار بگردند.

تحصیل MBA در سوئد

یکی از رشته های همیشه پر طرفدار تحصیلی در اروپا و کانادا رشته MBA بوده است.این رشته به دلیل بازار کار خوب و سادگی دروس نسبت به رشته های دیگری مانند حسابداری و مهندسی در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از هموطنان قرار گرفته است.دانشگاه های مختلفی در سوئد این رشته را در مقطع ارشد ارائه میدهند که از آن ها میتوان به دانشگاه های چارمرز،اوپسالا،گوتنبرگ،یونشوپینگ  اشاره کرد.طول این دوره دو ساله است.هزینه تحصیل MBA در سوئد بسته به دانشگاه انتابی بین 9 هزار یورو تا 15 هزار یورو متغییر است که مقرون به صرفه ترین شهریه را دانشگاه اوپسالا دارد.شرایط پذیرش در رشته MBA در سوئد داشتن مدرک کارشناسی معتبر ترجیحا با گذراندن واحدهای مربوط به اقتصاد و مدیریت،داشتن تافل بالای 90 یا آیلتس بالای 6.5 و برای پذیرش در  برخی از دانشگاه ها گذراندن امتحان GMAT است  

دوره زبان در کشور سوئد

دوره تابستانی زبان در کشور سوئد

این دوره ها در تابستان برگزار میشوند. شهریه این دوره ها حدودا ۳۰ هزار کرون بوده و معمولا ۴ ماه به طول می انجامند. برای ورود به این دوره ها داشتن مدرک پیش دانشگاهی در ایران مورد نیاز است. معمولا دانشکاه های سوید برای ورود به دوره های زبان پیش نیاز مدرک آیلتس 5 را هم در نظر میگیرند.  

دوره ترمی زبان انگلیسی در سوئد

این دوره ها معمولا دو ترم در سال برگزار میشوند. ترم ژانویه و ترم سپتامبر. برای ورود به این دوره ها نیز مدرک پیش دانشگاهی ایران مورد نیاز بوده و مدرک آیلتس ۵.۵ نیز درخواست می‌شود. امکان درخواست ویزای همراه کشور سوئد نیز برای خانواده متقاضی وجود دارد. دوره زبان در سوئد آکادمیک بوده و مخصوص متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی دارند شهریه این دوره ها حدود 50000کرون در ترم میباشد  

دوره یکساله زبان انگلیسی در کشور سوئد

این دوره در کشور سوئد معمولا از ترم سپتامبر شروع شده و یک سال ( دو ترم تحصیلی ) به طول می انجامند. ۱- دوره ترمی که برای ورود به این دوره نمره آیلتس ۵.۵ مورد نیاز است. شهریه دوره زبان در سوئد برای این دوره ۸۵۰۰۰ کرون است که این شهریه شامل هزینه دانشگاه و هزینه خوابگاه و هزینه غذا میباشد. اگر قصد تحصیل در سوئد را دارید این بهترین برنامه برای شما خواهد بود. ۲- دوره سالیانه که برای ورود به این دوره نمره آیلتس ۵ مورد نیاز است. این دوره زبان در سوئد ۱۵۰۰۰۰ کرون بوده که این شهریه شامل هزینه خوابگاه و خوراک و شهریه میباشد. امکان درخواست ویزای همراه سوئد نیز وجود دارد. ویزای همراهان نیز مادامی که متقاضی اصلی ویزا دارد مورد اعتبار میباشد.