تحصیل در روسیه

ر وسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. روسیه نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. روسیه دارای دانشگاه های معتبر و مورد تایید بلاخص برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می باشد .تحصیل در روسیه همچنین به دلیل نزدیکی به ایران و روابط خوب سیاسی و اقتصادی با کشورمان و همچنین هزینه پایین تحصیل و زندگی، در سال های اخیر بسیار مورد توجه هموطنان قرار گرفته است. وضعیت علمی دانشگاه های روسیه در سطح بالایی در بین سایر دانشگاه های جهان قرار دارد و در زمینه های علوم پایه و فنی و مهندسی و هوا فضا و هنر و خصوصا نانو بیوتکنولوژی در زمره پیشرفته ترین کشورهای جهان است. در رنکینگ جهانی سال 2015 که در 12 مارس توسط آموزش عالی تایمز منتشر شده، دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ روسیه برای اولین بار در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

مقاطع تحصیلی

- کارشناسی: تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس 4 ساله و پیش نیاز آن مدرک دیپلم است. تمامی دروس در این مقطع به زبان کشور روسیه یعنی روسی تدریس می شود و دانشجو می تواند در هفته در کنار تحصیل کار هم انجام دهد و هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کند. البته پیش از شروع تحصیل دانشجو می تواند در دوره های یک ساله زبان روسی شرکت کند و پس از آن وارد مقطع تحصیلی کارشناسی شود. (رجوع شود به دوره پاتفک روسی) - کارشناسی ارشد: این مقطع در روسیه 2 ساله می باشد و امکان تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی وجود دارد. برای تحصیل به زبان انگلیسی فرد علاوه بر مدارک لیسانس خود باید آیلتس بالای 6 را نیز ارائه دهد. تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه موقعیت خوبی را برای پذیرش دکتری همراه با بورسیه برای متقاضی فراهم می آورد. - دکتری: دوره دکتری 4 ساله است که در صورت اخذ بورسیه دانشجو می تواند تحصیل خود را رایگان انجام دهد. شرایط اخذ بورسیه: سابقه تحصیلی خوب در مقاطع پیشین، نمره آیلتس و تافل بالا و ترجیحا چاپ مقالات بین المللی است.

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه:

شهریه: در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شهریه ها سالانه بین 2000 تا 6000 دلار متغیر است. در مقطع کارشناسی ارشد متوسط شهریه سالانه 2700 الی 3000 دلار با حداقل 1400 دلار سالانه و حداکثر 7500 دلار در سال است. در مقطع دکتری هزینه تحصیل متوسط سالانه 3500 الی 3800 دلار است که دانشجو امکان اخذ بورسیه 2000 الی 3000 دلار سالانه را دارد. هزینه زندگی: کرایه محل اقامت در روسیه نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است و بسته به نوع مکان زندگی (خصوصی یا خوابگاه) و همچنین شهر و محل مربوطه ماهانه بین 50 تا 400 دلار است. هزینه خورد و خورک بین 130 تا 200 دلار و سایر هزینه های جانبی متوسط 90 دلار در ماه است.

پادفک روسی

دانشجویان عزیزی که متقاضی دریافت آموزش عالی در روسیه هستند اما هنوز موفق به یادگیری زبان روسی در سطح مناسب برای تحصیل در رشته مورد تقاضای خود  نشده اند، نگران نباشند. زیرا با دوره های پادفک در روسیه  این امکان را دارند تا در قالبی فشرده به یادگیری این زبان بپردازند. دوره مقدماتی، دوره ای یک ساله است (که از اولین ماه پس از ثبت نام شروع می شود) و شامل دوره های یادگیری زبان روسی می شود. پس از پایان دوره مقدماتی، دانشجویان خارجی در امتحانات شرکت و گواهی ای دریافت می کنند که به آنها امکان تحصیل در مقاطع عالی در دانشگاه های روسیه را می دهد. از دیگر مزایای این دوره، آشنا شدن دانشجویان خارجی با فرهنگ، تاریخ و سنت های مردم روسیه است. در این راستا مطالعات آکادمیک در کنار گردش های شهری، بازدید از موزه ها، نمایشگاه ها، تئاتر و کنسرت ها انجام می شوند. هزینه این دوره ها بسته به تعداد ساعات آموزشی و رشته انتخابی بین 2000 تا 5000 دلار متغیر است.

تحصیل در روسیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی در روسیه 6 ساله و تحصیل دندان پزشکی در این کشور 5 ساله است. دانشجویانی که از دانشگاه های مسکو فارغ التحصیل می شوند می توانند علاوه بر ایران در کشور های اروپایی و پیشرفته دنیا ادامه تحصیل دهند و در صورت تمایل مشغول به کار شوند. در حال حاضر تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی مورد تایید وزارت بهداشت و در زبان انگلیسی تنها یک دانشگاه مورد تایید می باشد. یکی از بزرگترین فواید تحصیل در رشته پزشکی روسیه، شهریه پایین دانشکده های پزشکی روسیه است. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، به خاطر وجود یارانه از سوی دولت برای شهریه دانشجویان خارجی، تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. دولت روسیه شهریه دانشجویان بین المللی را 80 تا 90% کاهش می دهد. یعنی آنها فقط 10 تا 20% از هزینه واقعی آموزش پزشکی را پرداخت می کنند. دانشگاه های پزشکی روسیه احتمالا ارزانترین دانشگاه ها در اروپا هستند. شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه بر حسب دانشگاه و با توجه به نوع تخصص، متغیر است. شهریه دوره های عمومی پزشکی هر یک از دانشگاه های روسیه متفاوت و بین 3,500 تا 9,000 دلار در هر سال متغیر است.

دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان

  • دانشگاه ایالتی لومونوسو مسکو (Lomonosov Moscow state university)
  • دانشگاه ایالتی سنت پطرزبورگ (Saint Petersburg state university)
  • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk state university)
  • دانشگاه دولتی ملل مسکو رودن (RUDN university)
  • دانشگاه فدرال شرق دور (Far Eastern federal university)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *