تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه


کشور ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپایی- آسیایی) است که هم دارای فرهنگ غربی می باشد هم فرهنگ شرقی؛ زبان رسمی مردم ترکیه ، ترکی است اما زبان های ارمنی و کردی نیز در میان برخی از مردم و قوم ها رایج می باشد. ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب مقصد بسیاری می باشد. دانشگاه های ترکیه از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردارند و اغلب دانشگاه ها برای ارتقاء سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند. به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بالاخص مورد توجه بسیاری افراد است .از آنجایی که آزمون ورودی در کشور ترکیه دارای سطحی نسبتا آسان نسبت به سایر کشورها میباشد و عموم دانشگاه های این کشور نیاز به مدرک اولیه زبان ندارند همچنین همسایگی این کشور با ایران و نزدیکی فرهنگی  بسیاری برای ادامه تحصیل ترکیه را انتخاب میکنند.
لازم به ذکر است شرایط تحصیل در ترکیه بدون آزمون ورودی برای دانشگاه های خصوصی ترکیه وجود دارد.اما این دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های دولتی شهریه های بالاتری خواهند داشت.در این صورت پذیرش دانشجو به معدل دوره متوسطه وی و نمره زبان او بستگی دارد.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه


تحصیل در ترکیه از 6 سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشند که تحصیل رایگان در ترکیه در مدارس دولتی صورت می گیرد و در مدارس خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی شهریه دریافتی متفاوت است. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان هم زمان تدریس می شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه 5 سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی می شوند که 3 سال به طول می انجامد.

تحصیل در ترکیه


اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و هم از جهت اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک به شما کمک کند. البته شایان ذکر است در این کشور معمولاً افراد می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند ولی اخذ تابعیت ترکیه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است!

معمولاً افراد متقاضی تحصیل در ترکیه سوالاتی در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه ، هزینه تحصیل در ترکیه و… را مطرح می کنند، ما در این مطلب به بررسی شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ترکیه می پردازیم.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه


تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان 4 ساله است اما در برخی از دبیرستان ها 5 سال به طول می انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد است اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. در پایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه بشوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد به این صورت که دانش آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.
آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور داشته باشند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر است و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذ کنند در دانشگاه های ترکیه می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل بدهند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر تا انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.
یکی از شروط اخذ پذیرش جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها است. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگذار می شود.

تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال زمان می برد.
در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگزاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال 2 بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. جهت تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه


در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در ترکیه می پردازیم:
• دانشگاه حاجت تپه
• دانشگاه آنکارا
• دانشگاه چوکوروا
• دانشگاه آتاتورک
• دانشگاه دوکوزایلول
• دانشگاه بیلکنت
• دانشگاه خاورمیانه
• دانشگاه فنی استامبول
• دانشگاه بوغازیچی
• دانشگاه آناتولی
• دانشگاه اژه
• دانشگاه کارادنیز
• دانشگاه مرمره
• دانشگاه فنی ییلدیز
• دانشگاه معمار سینان
• دانشگاه استانبول
• دانشگاه غازی

نکته مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مد نظر داشته باشند این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده اند. دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا مانند ایران است اما هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر می باشد. علاوه بر آن دانشجویان برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی می توانند از تخفیفات 50 درصدی دانشجویی استفاده کنند.

هزینه های تحصیل در ترکیه


برای مقطع کارشناسی


1- دانشگاههای دولتی:

الف) دانشگاههایی که زبان تدریس ترکی است:
اتباع ترکیه: 80 الی 250 دلار آمریکا
اتباع خارجی: 240 الی 750 دلار آمریکا

ب) دانشگاههایی که زبان تدریس انگلیسی است:
اتباع ترکیه: 150 الی 500 دلار آمریکا
اتباع خارجی: 450 الی 1500 دلار آمریکا

2- دانشگاههای پایه:
5000 الی 20000 دلار آمریکا

برای مقطع کارشناسی ارشد


1- دانشگاههای دولتی:
الف) دانشگاههایی که زبان تدریس ترکی است:
اتباع ترکیه: 100 الی 200 دلار آمریکا
اتباع خارجی: 300 الی 600 دلار آمریکا
ب) دانشگاههایی که زبان تدریس انگلیسی است:
اتباع ترکیه: 200 الی 300 دلار آمریکا
اتباع خارجی: 600 الی 900 دلار آمریکا
- دانشگاههای پایه:
5000 الی 20000 دلار آمریکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *