تحصیل در ایتالیا

اگر به دنبال تحصیل در اروپا و تحصیل در حوزه شینگن هستید،اگر میخواهید تجربه تحصیل با کمترین هزینه را داشته باشید،پیشنهاد دفتر حقوقی و مهاجرتی اوریز به شما تحصیل در ایتالیا میباشد.امکان اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا و همچنین شهریه بسیار پایین دانشگاه های این کشورایتالیا را تبدیل به مقصد مطلوب برای مهاجرت تحصیلی بسیاری از هموطنان کرده است. ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا است که پایتخت آن شهر رم می‌باشد. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا شصت میلیون و ششصد هزار نفر است و حدود 92 درصد مردم آن مسیحی می باشند ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌ و هوای معتدل فصلی دارد و آب‌ و هوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد. در ایتالیا دانشگاه های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بسیار مناسب مطابق QS وجود دارند.

مقاطع تحصیلی درایتالیا

مقاطع تحصیلی در ایتالیا به سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می شود. - کارشناسی: تحصیل در این مقطع برای رشته های علوم طبیعی، علوم انسانی و فنی مهندسی حدودا 3 الی 4 سال است. در مورد رشته های پزشکی و دندان پزشکی طول تحصیل 6 سال و در داروسازی 5 سال می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در ایتالیا برای اکثریت  رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی ارائه می شود. البته تعدادی  محدود از رشته های علوم مهندسی، اقتصاد، مدیریت، کسب و کار بین المللی و بیوتکنولوژی و اکثریت رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی … به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند و شرایط ورود برای این مقطع داشتن دیپلم دبیرستان، مدرک زبان برای رشته های ایتالیایی حداقل  B1 ایتالیایی و رشته های انگلیسی زبان IELTS 6) و همچنین گذراندن امتحان ورودی است.برای تحصیل پزشکی ودندانپزشکی در ایتالیا متقاضی باید در امتحان ورودی به نام آیمت یا آلفا تست شرکت کند که اولی به زبان انگلیسی و دومی به زبان ایتالیایی برگزار میشود.این امتحان سالی 1 بار و در حدود ماه می برگزار میشود.متقاضیان در صورت کسب نمره قبولی لازم موفق به شروع تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا میشوند - کارشناسی ارشد: طول این دوره 2 الی 3 سال می باشد. در این مقطع بیش از 148 رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود و البته تحصیل به زبان ایتالیایی هم امکان پذیر است. شرایط ورود به این مقطع ارائه مدرک زبان و حداقل تحصیلات لیسانس می باشد. در برخی رشته ها و دانشگاه های خاص ممکن است از دانشجو مصاحبه یا آزمون ورودی نیز گرفته شود. - دکتری: طول این دوره 3 الی 4 سال و لازمه آن گذراندن مقطع فوق لیسانس با معدل خوب و سابقه کارهای پژوهشی است. تحصیل در دکتری به هر دو زبان امکان پذیر است.

هزینه و شهریه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل جهت اعزام دانشجو و تحصیل در ایتالیا در شهرهای مختلف، دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی در کشور ایتالیا متفاوت می باشد. اما می توان گفت میانگین شهریه دانشگاه های ایتالیا بین 3000 الی 4000 یورو در سال است. این شهریه در مقایسه با شهریه بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی غیر اروپایی بسیار ناچیز است. حفظ کیفیت آموزشی و ارزش بالای مدارک تحصیلی دانشگاه های ایتالیا در اروپا و جهان در کنار هزینه اندک تحصیل این کشور و هم چنین امکان اخذ بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی متفاوت، این کشور را به مقصد بسیاری از مشتاقان تحصیل تبدیل کرده است. همچنین وجود ارتباطات علمی میان دانشگاه های این کشور و دیگر کشور های اروپایی, آمریکا و کانادا بر جذابیت های تحصیل در ایتالیا می افزاید. هزینه زندگی ماهانه در کشور ایتالیا به طور میانگین 600 الی 700 یورو می باشد.

 بورس تحصیلی در ایتالیا

در ایتالیا دو نوع بورس به دانشجویان داده می شود: 1- بورس دانشگاه: این بورس معمولا در دوره دکتری داده می شود. گرفتن این بورس در مقطع فوق لیسانس در صورتی که متقاضی دارای شرایط ممتاز باشد نیز امکان پذیر است. مبلغ این بورس سالانه 11000 تا 12000 یورو می تواند باشد. رزومه پژوهشی قوی، مقالات بین المللی، معدل بالا و … باشد. 2- بورس استانی: این بورس به مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و بر اساس میزان درآمد به متقاضی تعلق می گیرد. مبلغ این بورس سالانه 4000 تا 5200 یورو می باشد. متقاضی پس از دریافت بورس تعهدی برای خدمت به کشور ایتالیا ندارد و می تواند پس از اتمام تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کند. شرایط دریافت این بورس آماده سازی مدارک مالی برای نشان دادن میزان در آمد و همچنین پاس کردن 20 تا 35 واحد در طول ترم تحصیلی می باشد. مشاورین ما شما را در این راه و تا اعطای بورس همراهی خواهند کرد.

دانشگاه های مورد تایید

 گروه الف (ممتاز)

 1. Universita degli studi di Bologna
 2. Universita degli studi di Roma “La Sapienza”
 3. Politecnico di Milano
 4. Universita degli studi di Milano
 5. Universita degli studi di Pisa
 6. Universita degli studi di Padova
 7. Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata
 8. Politecnico di Torino
 9. Universita degli studi di Firenze
 10. Universita degli studi “Federico II” di Napoli
 11. Universita degli studi di Torino
 12. Universita degli studi di Pavia
 13. Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
 14. Universita degli studi di Genova
 15. Universitả degli Stadi di Milano- Bicocca
 16. Universita degli studi di Siena
 17. Universita degli studi di Trieste
 18. Universita degli studi di Perugia
 19. Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
 20. Universitả Cả Foscari di Venezia
 21. Universita degli studi di Catania
 22. Universitả degli Studi di Roma Tre
 23. Universita degli studi di Bari
 24. Universitả Degli Studi di Verona
 25. Universidad degli studi di palermo

گروه ب (خوب)

 1. Universita Degli Studi di Trento
 2. Universita  degli Studi di Udine (University of Udine)
 3. Universita  degli studi di Cagliari
 4. Universita  degli studi di Ferrera
 5. Universita  degli studi di Parma
 6. Universita  degli studi di Salerno (University of Salerno)
 7. Universitả  della Calabria
 8. Universita  IUAV di Venezia
 9. Universitả degli Studi di Bergamo
 10. Universita del salento (universita degli studi di Lecco)
 11. Universita per stranieri di siena
 12. Universita Degli Studi di Teramo
 13. Conservatorio di Milano, Napoli, Cagliari, Bari, Roma   صرفا تا کارشناسی ارشد
 14. Conservatorio di musica G.B.Martini  صرفا تا کارشناسی ارشد
 15. Conservatorio di Torino Guiseppe Verdi    صرفا تا کارشناسی ارشد
 16. Academie di Belle arti    کلیه آکادمیهای هنرهای زیبا صرفا تا کارشناسی ارشد
 17. Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA)

2 دیدگاه ها

 1. سمیرا فرهادی گفت:

  با سلام
  میخواستم بدونم با مهدل 14 از دانشگاه آزاد آیا شانسی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع ارشد دارم
  با تشکر

  • everys گفت:

   سلام

   بله شما شانس دریافت پذیرش را خواهید داشت،افرادی با معدل های پایین تر از شما از طریق دفتر اوریز موفق به دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا شده اند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *