تحصیل در انگلستان
اخذ ویزای تحصیلی انگلستان همواره یکی از راه های مهاجرت به انگلستان محسوب می شود. تحصیل در انگلستان در مقاطع مختلف تحصیلی در سال های اخیر با استقبال چشمگیری همراه بوده است. تحصیل در کالج ها، دبیرستانها و دانشگاه های انگلستان مورد توجه بسیاری از افراد مشتاق به ادامه تحصیل می باشد.اگر میخواهید آینده خود را در انگلستان بسازید با مشاورین ما در دفتر حقوقی و مهاجرتی اوریز تماس بگیرید. اگر شما فردی علاقمند به تحصیل در اروپا بخصوص کشور انگلستان می باشید مطمئنا سوالات متفاوتی از قبیل نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلستان، شرایط اولیه جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، مراحل اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان را در ذهن خود دارید و بسیار به آن اندیشیده اید. آیا دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های انگلستان امری سهل می باشد؟ در نوشتار حاضر سعی بر آن است که شما دوست عزیز و متقاضی مهاجرت تحصیلی به انگلستان از مزایای تحصیل در انگلستان آشنا شده و با آگاهی کامل اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی این کشور نمایید. بسیاری از افراد با تصور آنکه تحصیل در مقاطع تحصیلی کشور انگلستان با هزینه های بالایی همراه هست تحصیل در این کشور را نادیده گرفته و این در حالیست که باید کیفیت آموزشی و متدهای پیشرفته انگلستان را در مقایسه با دیگر کشورهای اروپائی مد نظر قرار داد. ناگفته نماند که انگلستان یکی از برترین کشورهای دنیا جهت ادامه تحصیل با شرایط بسیار عالی و مناسب می باشد. افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به انگلستان باید پس از ورود به این کشور نسبت به اخذ اقامت تحصیلی و نهایتاً پیدا کردن کار پس از تحصیل نسبت به اخذ اقامت دائم و تابعیت انگلستان اقدام کنند. البته راه های دیگر مهاجرت به این کشور، اخذ ویزای کار انگلستان یا سرمایه گذاری در انگلستان است. نکته مهم این که تولد فرزند در انگلستان با توجه به اصل خون موجب اخذ اقامت نیست و روش مهاجرتی محسوب نمی شود. البته این مسئله قبلاً به طوری دیگر بوده است، یعنی تابعیت کشور انگلستان بر اساس قانون خاک بوده است.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در انگلستان

بریتانیای کبیر از کشورهای اروپای غربی است که از چهار ایالت تشکیل شده و این ایالت ها عبارتند از : انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی. که اساسا کشور انگلستان خود از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز مرز مشترک دارد. پایتخت کشور انگلستان شهر لندن می باشد. دقت داشته باشید که انگلستان از کشورهای اتحادیه اروپا، ولی عضو پیمان شینگن نیست. از شهرهای معتبر و مطرح این کشور می توان به شهرهای لندن، بیرمنگام، منچستر، لیورپول و لیدز اشاره کرد. انگلستان کشوری با آب و هوای معتدل است که جمعیتی حدود 53 میلیون و پانصد هزار نفر در این کشور زندگی می کنند. این کشور بدلیل داشتن ثبات بالا در امر اقتصاد فرصت های شغلی مناسبی را برای افراد فراهم کرده است و به همین دلیل سالیانه افراد بسیاری جهت تحصیل و کار وارد این کشور می شوند. نظام آموزشی انگلستان بر حسب سن به چهار مرحله تقسیم بندی می شود که گذراندن دوره های آموزش ابتدائی و متوسطه برای دانش آموزان اجباری می باشد. توجه داشته باشید که این سیستم آموزشی در انگلستان، ولز، ایرلند شمالی با اسکاتلند متفاوت است. این نوع ویزای تحصیلی با نام tier4 child   شناخته می شود که برای سنین زیر 17 سال می توان اقدام نمود، جهت اقدام برای این ویزا شخص نیازمند داشتن دانش زبان خاصی از جمله آیلتس یا تافل نمی باشد. ما در این مطلب به بررسی شهریه تحصیل در انگلستان در مقاطع مختلف می پردازیم. توجه داشته باشید که تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان نیز برای برخی دانشگاه  های این کشور امکان پذیر است ولی معمولاً سفارت این کشور برای صدور ویزا مدرک زبان آیلتس را لازم می داند. تحصیل در انگلستان به صورت رایگان نیست به جز اینکه شخص بتواند بورسیه تحصیلی یا فاند تحصیلی انگلستان را بگیرد. تحصیل رایگان در اتریش، آلمان، نروژ و فرانسه امکان پذیر است. نکته دیگر اینکه افراد متقاضی تحصیل باید حساب هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان را نیز داشته باشند که این هزینه ممکن است نسبت به کشورهای دیگر بیشتر باشد.

تحصیل در مقطع دبستان انگلستان PRIMARY EDUCATION

تحصیل در انگلستان در مقطع آموزش ابتدائی از سن 5 سالگی میسر می باشد و شما می توانید با اطمینان کامل اقدام جهت فرستادن فرزند عزیزتان، برای ادامه تحصیل به این کشور را داشته باشید. با توجه به اینکه کشور انگلستان از سطح آموزشی بسیار بالائی برخوردار است سالیانه افراد بسیاری به تحصیل فرزند خود در این کشور می اندیشند و با توجه به رده سنی که کودکان دارند مطمئنا امنیت مساله مهمی است که برای خانواده ها در اولویت قرار می گیرد. توجه داشته باشید که در کالج های این کشور امنیت از طریق نصب دوربین بطور کامل کنترل می شود. در کشور انگلستان کالج ها از هزینه های متفاوتی برخوردار می باشند و اساسا پیشنهاد می کنیم که با تحقیق و آگاهی کامل پرونده خود را به موسساتی بسپارید که هدفشان اخذ پذیرش از کالج های معتبر ولی با هزینه های مناسب است. هزینه تحصیل در این دوره سالی 12 تا 15 هزار پوند بصورت متغیر است. آموزش ابتدائی در کشور انگلستان شامل دو مرحله می باشد. سن 5 تا 7 سالگی و سنین 7 تا 11 سال. در ضمن دوره های تحصیلی آموزش ابتدائی در کشور انگلستان از سپتامبر شروع شده و تا پایان ماه ژوئن ادامه دارد.

تحصیل در کالج ها و دبیرستان های کشور انگلستان (SECONDARY EDUCATION)

تحصیل در انگلستان در مقطع آموزش متوسطه نیز شامل دو مرحله می باشد. سن 11 تا 14 سالگی و سنین 14 تا 16 سال. دانش آموزان در سن 11 سالگی وارد دبیرستان می شوند و مهمترین مقطع تحصیلی برای آنان سنین 14 تا 16 سالگی است. که بعد از سن 16 سالگی تحصیل در کشور انگلستان اختیاری می گردد. فرد با این مدرک تحصیلی می تواند وارد بازار کار شود و یا تحصیلات خود را در مقاطع بعد ادامه دهد. چارچوب اصلی تدریس در این دوره دروس ریاضیات، انگلیسی و علوم (زیست، شیمی، فیزیک و غیره) می باشد. در ولز زبان ولزی نیز به این چارچوب آموزشی افزوده می شود. در ضمن دروس پایه دیگری چون تاریخ، جغرافیا، هنر، موسیقی، ورزش، مطالعات تجاری و فناوری اطلاعات بسته به رشته تحصیلی که فرد برای تحصیل دانشگاه خود برمی گزیند نیز تدریس می گردد. در واقع دانش آموزان حدود ده تا یازده درس را بایستی در برنامه تحصیلی خود داشته باشند. در پایان این دوره ارزشیابی از فرد انجام شده و وی موفق به اخذ مدرک GCSE می گردد که طول مدت این دوره 2 سال است، متذکر می شوم که این مدرک تحصیلی در اسکاتلند با نام Sce  خوانده می شود.

تحصیل در دوره های تکمیلی انگلستان FURTHER EDUCATION

بعد از گذراندن دوره GCSE  دانش آموزان برای ورود به تحصیلات دانشگاهی بایستی دوره های  A-Level یا Foundation را بگذرانند. دوره های  A-Level همچون GCSE  دوساله می باشد و دانش آموزان در طول این کورس دو ساله  2 تا 4 درس را می گذرانند که بسته به نمرات فرد، راه ورود به دانشگاه های برتر انگلستان برای شخص فراهم می شود. کورس های A-Level Full از شش قسمت و AS-Level  از سه قسمت تشکیل می شود، قابل ذکر است که دانش آموزان با توجه به توانائیهای خود این دوره ها را می گذرانند. در مورد دوره های Foundation یا فایندیشن که کورس هائی یکساله هستند بایستی توجه داشته باشید که در مقایسه با دوره های A-Level  کم هزینه تر و ساده تر می باشند و شما پس از موفقیت در این دوره ها راه ورود به اکثر دانشگاه های مورد دلخواهتان در کشور انگلستان برایتان میسر می گردد. ویزای تحصیلی این دوره که با نام Tier4 شناخته می شود برای افراد بالای 17 سال می باشد که تمایل دارند جهت ادامه تحصیل وارد کشور انگلستان شوند. اساسا اخذ پذیرش برای افراد بالای 17 سال نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 5 می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل در انگلستان بدلیل استفاده از جدیدترین سیستم های نظام آموزشی و امکانات ویژه ای همچون تجهیزات پیشرفته پزشکی و با توجه به وجود دانشگاه های با رنکینگ بالا مورد استقبال بسیاری از دانش آموزان در امر تحصیل پزشکی قرار گرفته است. دانشگاه های پزشکی این کشور از لحاظ رتبه بندی در ردیف صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند. تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان 5 ساله و کوتاهتر از سایر کشورها از جمله ایران می باشد، که البته بایستی شرط سنی را  برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در کشور انگلستان تا 23 سال در نظر گرفت تا شانس ویزا شدن فرد بالاتر رود. هزینه تحصیل در دوره پزشکی و دندان پزشکی کشور انگلستان حداقل سالی 18 تا 20 هزار پوند متغیر می باشد. شما بایستی قبل از ورود به دانشگاه های پزشکی انگلستان دوره های تحصیلات تکمیلی همچون دوره های A-Level  را در کالج های کشور انگلستان  بگذرانید و سپس اقدام جهت ورود به دانشگاه های پزشکی نمائید، البته توجه داشته باشید که هر دانشگاهی سیستم خاصی برای گزینش و جذب دانشجوی خود دارد. کالج های این کشور شرایط بسیار مناسبی را برای دانش آموزان خود از جمله استفاده از زمین گلف، استخر، پرستار ویژه، زمین های ورزشی و … مهیا کرده اند.

تحصیل در رشته های غیر پزشکی یا تحصیلات عالیه دانشگاهی در کشور انگلستان


1- مقطع کارشناسی: تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی نیازمند داشتن حداقل آیلتس 5 یا 5.5 می باشد. بر خلاف اکثر کشورهایی که دوره کارشناسی را 4 ساله برگزار می کنند، این مورد در کشور انگلستان متفاوت است و فرد سه ساله می تواند موفق به اخذ مدرک کارشناسی گردد. شخص دانشجو  مجوز به همراه بردن خانواده خویش را در این مقطع تحصیلی نخواهد داشت . دانشجو در حین تحصیل اجازه کار پارت تایم، حدودا 10 ساعت در هفته را دارد که با توجه به هزینه های زندگی که ماهی حدودا 800 تا 1000 پوند می باشد شما می توانید نیمی از هزینه های زندگی خویش را فراهم نمائید.
2- مقطع کارشناسی ارشد: کشور انگلستان یکی از بهترین گزینه ها در جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد می باشد . طول دوره کارشناسی ارشد یکساله و جهت پذیرش نیازمند داشتن آیلتس 6 یا 6.5 خواهید بود. همچنین شما با تحصیل در این کشور  با توجه به سطح بالای آموزش در این کشور می توانید آینده ای روشن را در ذهن خویش ترسیم کنید. حال اگر شما موفق به اخذ آیلتس مورد نظر نشده باشید می توانید از دوره های شش ماهه Pre-Master  در این کشور که با آیلتس 5.5  برگزار می شود بهره مند شوید.  فرد دانشجو در این دوره یکساله، اجازه  20 ساعت کار در هفته را دارد و بواسطه ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد شما می توانید خانواده خویش را به عنوان همراه با خود ببرید. ناگفته نماند که همراه شما نیز اجازه کار تمام وقت را در کنار شما در این کشور خواهد داشت.
3- مقطع دکترا: تحصیل در انگلستان در مقطع دکترا نیز در مقایسه با سایر کشور ها بجای 4 تا 5 سال در کشور انگلستان بیشتر از 3 سال نخواهد بود. چنانچه شما فارغ التحصیل دانشگاه های کشور انگلستان یا خارج از این کشور باشید می توانید جهت اخذ پذیرش جهت مقطع دکترای کشور انگلستان اقدام نمایید. فرد برای پذیرش مقطع دکترا نیازمند داشتن نمره زبان آیلتس 6.5 می باشد. افرادی که پروپوزال یا استاد راهنمای خویش را هنوز مشخص نکرده اند می توانند در بدو ورود از دوره های Pre-PhD استفاده نمایند و پس از گذراندن دوره های شش ماهه و قوی کردن دانش مقاله نویسی خویش مقطع دکترا را به نحو احسن پشت سر گذارنند. در ضمن دانشجویان در 90 درصد مواقع با تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان بواسطه آشنائی با اساتید، می توانند از بورسیه های تحصیلی مختلف برای مقطع دکترا  بهره مند شوند. متذکر می شوم که هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان سالیانه از 10.000 تا 15.000 پوند متغیر می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزا از دانشگاه های انگلستان

1. اصل مدرک تحصیلی در مقاطع مختلف مانند دیپلم، لیسانس و …+ ترجمه مدارک به زبان انگلیسی 2. ریز نمرات مقاطع تحصیلی + ترجمه مدارک به زبان انگلیسی 3. اصل پاسپورت 4. ارائه مدرک زبان آیلتس 5. گواهی سلامت 6. چهار قطعه عکس 7. انگیزه نامه به زبان انگلیسی 8. ارائه پرینت تمکن مالی که گردش مالی فرد در 28 روز، قبل از سفارت می باشد.

مزایای تحصیل در دبیرستان ها، کالج ها و دانشگاه های انگلستان

  • زمانی که شما فارغ التحصیل دانشگاه های این کشور باشید از لحاظ پیشنهاد شغلی و شرایط بعد از فارغ التحصیلی موقعیت مناسبی در ایران و اروپا خواهید داشت.
  • تحصیل در کشوری انگلیسی زبان شرایط سهل تری را برای شما متقاضی محترم فراهم می کند.
  • تحصیل در کشور انگلستان در مقایسه با سایر کشورها کوتاهتر می باشد.
  • تحصیل در این کشور بر طبق آخرین متدهای آموزشی دنیاست و این نشان از آن است که شما وقت و هزینه خود را صرف کشور با ارزشی نموده اید که مدارک اخذ شده از آن مورد تایید ایران و دیگر کشورهای جهان می باشد.
  • ورود به کالج ها و دانشگاه های کشور انگلستان با آزمون ورودی و کنکور همراه نمی باشد و این خود مزیتی بسیار قابل اهمیت است.
  • شما پس از شش ماه حضور در کشور انگلستان می توانید از خدمات بهداشتی و درمانی آن بصورت رایگان استفاده نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *