تحصیل در استرالیا

علاوه بر راه هایی مانند نیروی متخصص کار،ثبت شرکت و سرمایه گذاری یکی از بهترین و سریعترین روش های مهاجرت به استرالیا،مهاجرت تحصیلی به استرالیا میباشد. تحصیل در استرالیا با داشتن بیش از 22000 رشته و 1100 کالج و دانشگاه یکی از مهمترین مقاصد تحصیلی محسوب می ‌‌شود. جالب است بدانید که استرالیا دارای سومین جایگاه از لحاظ بیشترین تعداد دانشجوی خارجی پس از انگلیس و امریکا می باشد و این در حالیست که استرالیا تنها 23 میلیون نفر جمعیت دارد! در میان 100 دانشگاه برتر دنیا 7 دانشگاه در دانشگاه های استرالیا به چشم می خورد. استرالیا 5 شهر از 30 شهر برتر دنیا برای تحصیل و مناسب دانشجویان را داراست. عواملی که باعث می شود این کشور برای تحصیل مناسب باشد شامل مقرون به صرفه بودن، کیفیت بالای زندگی و فرصت های شغلی می باشد. اخذ ویزای تحصیلی استرالیا فرصت خوبی برای تجربه زندگی در این کشور بی نظیر است.اگر تمایل به تحصیل در استرالیا را دارید با مشاورین ما در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در دفتر حقوقی اوریز تماس حاصل نمایید

استرالیا

کشور استرالیا واقع در نیمکره جنوبی یکی از مهاجر پذیرترین و زیباترین کشورهای جهان می باشد. کشور استرالیا به دلیل انگلیسی زبان بودن و داشتن معتبرترین و پیشرفته ترین دانشگاه ها، افراد زیادی در سراسر دنیا متقاضی مهاجرت به این کشور و ادامه تحصیل در آن می باشند. کشور استرالیا یکی از کشور های مهاجرپذیر می باشد و از جمله بهترین کشور ها برای مهاجرت می باشد. شرایط تحصیل در استرالیا طوری است که بنا به دلایلی برای بسیاری افراد اقدام از طریق تحصیل راه مناسب تری نسبت به ویزای دائم کار، مهارت یا تخصص استرالیا و یا اسکیل ورکر skilled worker و یا روش هایی مثل ثبت شرکت در این کشور و یا سرمایه گذاری در استرالیا می باشد. روش کلی این است که شخص در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور را اخذ و سپس مراحل مربوط به شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا را از طریق سفارت استرالیا طی کند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا با توجه به تدریس به زبان انگلیسی و همچنین رتبه بندی خوب دانشگاه های این کشور مورد تقاضای بسیاری می باشد، شرایط اخذ بورسیه در استرالیا جهت تحصیل رایگان در استرالیا وجود دارد ولی معمولاً در مقطع دکترا ارائه می شود. استرلیا شرایط خاصی برای تحصیل افراد زیر 18 سال مهیا کرده است و طبق این برنامه زمانی که خانواده ای فرزند زیر 18 سال خود را در جهت تحصیل به استرالیا اعزام کند، امکان همراهی والدین نیز وجود دارد، یعنی در صورتی که فرزند زیر 18 سال جهت تحصیل در استرالیا اقدام کند، والدین نیز می توانند به عنوان همراه به استرالیا مهاجرت کنند، البته در بعضی موارد فقط یکی از والدین اجازه ورود به خاک استرالیا را دارد. در این روش در واقع شخص اخذ اقامت از طریق تحصیل در استرالیا را انتخاب نموده و پس از پیدا کردن کار می تواند نسبت به اخذ ویزای کار استرالیا و در نتیجه اخذ اقامت از طریق کار اقدام کند. شایان ذکر است اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند در استرالیا از نوع خاک می باشد.

تحصیل در مقطع دبستان و دبیرستان های استرالیا

تحصیل در استرالیا تا سن 15 سالگی اجباری می باشد و شامل مقاطع ابتدایی و دبیرستان می شود. مدارس در استرالیا به دو شکل خصوصی و دولتی می باشد. شروع سال تحصیلی استرالیا در ماه ژانویه است. مقطع ابتدایی در کشور استرالیا 6 تا 7 سال به طول می انجامد و در این دوره به دانش آموزان دروس تربیت بدنی، ریاضی، هنر، زبان انگلیسی، بهداشت، جامعه و فناوری آموزش داده می شود. مقطع دبیرستان در مدارس کشور استرالیا حدود 5 تا 6 سال به طول می انجامد. البته این مقطع در برخی قلمروهای خاص یا در ایالت تاسمانیا 4 سال به طول می انجامد. در مقطع دبیرستان شرکت در کلاس های ریاضی، زبان انگلیسی و علوم برای همه دانش آموزان به صورت اجباری می باشد. اما دروسی چون تاریخ، علوم فنی، کامپیوتر، هنر و … به صورت اختیاری است و در 2 سال آخر دانش آموزان در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل در استرالیا می دهند. دانش آموزانی که خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه های استرالیا هستند می بایست دوره پیش دانشگاهی را سپری کنند. دانش آموزان در دوره پیش دانشگاهی شناخت بهتری از دانشگاه های استرالیا پیدا می کنند و می توانند در انتخاب دانشگاه بهترین تصمیم را بگیرند. تمامی کالج های استرالیا دارای امکانات کامل برای دانش آموزان خارجی هستند. شهریه دوره پیش دانشگاهی حدود 18000 تا 30000 دلار در سال است و هزینه زندگی حدود 18000 دلار در سال می باشد. دانشگاه های استرالیا از قوی ترین و پیشرفته ترین دانشگاه های دنیا می باشند که 38 دانشگاه آن دولتی و تنها 2 دانشگاه آن خصوصی هستند. سال تحصیلی در دانشگاه های استرالیا از اواخر فوریه شروع شده و تا آخر نوامبر ادامه دارد و شامل 2 ترم می شود البته دانشجویانی که تمایل دارند دوره تحصیل دانشگاهی آنها کوتاه تر شود می توانند در کلاس های ترم تابستانه شرکت کنند. زبان تدریس در دانشگاه های استرالیا انگلیسی است، از این رو متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های استرالیا می بایست حداقل مدرک زبان آیلتس 6.5 را داشته باشند. دانشگاه های عالی و معتبر در استرالیا بسیار زیاد است اما در بین همه آنها 8 دانشگاه برتر وجود دارد که تشکیل یک گروه داده اند و به گروه هشت نامگذاری شده است. اخذ پذیرش در دانشگاه های گروه هشت بسیار مشکل است. یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه های گروه هشت گذراندن مقطع پیش دانشگاهی در همان دانشگاه می باشد. دانشگاه های گروه هشت عبارتند از: دانشگاه ملبورن ، دانشگاه آدلاید ، دانشگاه نیو ساوت ویلز ، دانشگاه کوئینزلند ، دانشگاه وسترن و دانشگاه موناش.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی استرالیا

مقطع لیسانس در دانشگاه های استرالیا 3 سال به طول می انجامد و دانشجویان در این مقطع می بایست 144 واحد درسی را پاس کنند. البته دانشجویان ممتاز می توانند مقطع لیسانس در دوره honors استرالیا شرکت کنند که مقطع لیسانس 4 سال به طول می انجامد و معادل سال اول مقطع فوق لیسانس است که در این صورت دوره فوق لیسانس آنها 1 ساله می شود. در دوره honors دانشجویان می بایست 24 واحد درسی را پاس کنند و یک پایان نامه نیز تحویل بدهند. شهریه دانشگاه ها در مقطع لیسانس با توجه به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است. به طور مثال برای رشته هایی نظیر : حقوق، هنر، اقتصاد و … شهریه سالانه حدود 15000 تا 30000 دلار است و برای رشته هایی مثل : پزشکی، مهندسی، علوم پایه و … که نیاز به کار کارگاهی و آزمایشگاهی دارند ، شهریه سالانه حدود 22000 تا 55000 دلار می باشد. البته این هزینه برای دانشگاه های ممتاز است و دانشگاه هایی با شهریه حدود 12000 تا 15000 دلار سالانه نیز وجود دارند. دانشجویان در مقطع لیسانس در استرالیا می توانند 10 ساعت در هفته را کار کنند و حقوقی حدود 130 تا 150 یورو در هفته دریافت کنند که این مبلغ می تواند بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش بدهد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد استرالیا

ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های استرالیا به دو صورت شرکت در کلاس درس همراه با ارائه پایان نامه یا تنها شرکت در کلاس های درس و یا انجام تحقیق امکان پذیر است. دانشجویانی که ادامه تحصیل به روش شرکت در کلاس های درس و ارائه پایان نامه را انتخاب می کنند، می بایست 24 واحد درسی را پاس کنند و یک پایان نامه نیز تحویل بدهند و دانشجویانی که ادامه تحصیل به روش ارائه تحقیق و پژوهش را انتخاب می کنند، می بایست در طول یک سال روی موضوعی که دانشگاه آن را تایید کرده کار کنند و به صورت یک پایان نامه تحویل دهند. اما دانشجویانی که تنها شرکت در کلاس های درس را انتخاب می کنند باید 48 واحد درسی را در یک سال پاس کنند و در امتحانات پایان دوره نیز شرکت کنند و با کسب نمره قبولی ، مدرک خود را دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که این دسته از دانشجویان ، نمی توانند مستقیما وارد مقطع دکتری شوند. زیرا یکی از شرایط ورود به مقطع دکتری، ارائه پایان نامه در مقطع فوق لیسانس می باشد. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های استرالیا می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و مبلغی حدود 300 دلار حقوق بگیرند. که این مبلغ می تواند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهد.

تحصیل در مقطع دکترا یا PHD استرالیا

مقطع دکتری در دانشگاه های استرالیا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و مدرک آن بسیار عالی می باشد. گذراندن این مقطع در کشور استرالیا حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان می بایست یک پروژه نیز به دانشگاه تحویل دهند. شهریه سالانه در مقطع دکتری حدود 18000 تا 30000 دلار می باشد. البته این هزینه با توجه به دانشگاه متغیر است. و دانشگاه هایی با هزینه های کمتر نیز وجود دارد. هزینه زندگی دانشجویی در سال 18000 دلار می باشد. دانشجویان در این مقطع می توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و حقوقی حدود 450 دلار نیز دریافت کنند، که این مبلغ می تواند قسمت زیادی از هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو را تامین کند.

بورسیه تحصیلی در استرالیا

بورسیه تحصیلی استرالیا اغلب برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری ارائه می شود و آن دسته از دانشجویانی که نمرات عالی تحصیلی و مقالات ISI و مدرک زبان آیلتس 7 داشته باشند، شانس بیشتری جهت اخذ بورسیه دارند. البته بورسیه به این معنی نیست که تمام هزینه های تحصیلی دانشجو کسر می شود، بلکه قسمتی از هزینه های زندگی و تحصیلی دانشجو پرداخت می گردد. خوابگاه های دانشجویی در اغلب دانشگاه ها قرار دارد و دارای تمامی امکانات رفاهی از جمله: سالن ورزش، غذا، کامپیوتر، اینترنت و غیره می باشد. هزینه این خوابگاه ها با توجه به امکانات خوابگاهی متغیر است و حدود 80 تا 250 دلار به ازای هر هفته می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

• کپی و اصل شناسنامه • کپی و اصل پاسپورت • عکس پاسپورتی • مدرک زبان آیلتس • در صورت تاهل ترجمه سند ازدواج • گواهی سوابق کاری (در صورتیکه شامل متقاضی شود) • معرفی یک حساب بانکی تایید شده جهت اثبات پشتوانه مالی • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *