تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا


شاید شما هم مانند خیلی از افراد سایر کشورهای دنیا آرزوی زندگی و کار در آمریکا و یا به تعبیری رویای آمریکایی دارید.آیا میدانید با توجه به روابط سیاسی حاکم بر کشور ما و آمریکا تنها در حال حاضر ساده ترین و تضمینی ترین روش برای مهاجرت به آمریکا،تحصیل در آمریکا است؟ آیا میدانستید میتوانید اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا بدون نیاز به مدرک زبان کنید؟ وکلا و مشاورین تحصیلی دفتر حقوقی  و مهاجرتی اوریزاز زمان اخذ پذیرش تا ویزا شما را همراهی میکنند.


ایالات متحده آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده است که مجموعاً دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع (۳/۸ میلیون مایل مربع) و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر می‌باشد. آمریکا چهارمین کشور دنیا از لحاظ وسعت و سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت می‌باشد. پایتخت آمریکا واشینگتن، دی.سی. و پرجمعیت‌ترین شهر آن نیویورک می‌باشد.
چهل و هشت ایالت آمریکا و منطقه فدرال پایتخت در سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا واقع در آمریکای شمالی بین کانادا و مکزیک قرار دارند.آموزش و پژوهش


در اواخر قرن نوزدهم میلادی در ایالات متحده آمریکا نزدیک به ۱۶۰٬۰۰۰ دانشجو در ۱٬۰۰۰ دانشگاه در سرتاسر کشور مشغول به تحصیل بودند. برخی از موسسات دانشگاهی آمریکا (همانند دانشگاه تنسی بطور نمونه) قبل از تأسیس ایالتی که در آن واقع بودند تأسیس شدند.


در این میان، و در بین موسسات آموزش عالی در آمریکا، موسسات زیر دارای کهن‌ترین سابقه هستند:

 

مؤسسه سال   تأسیس
دانشگاه هاروارد ۱۶۳۶
دانشگاه ویلیام اند ماری ۱۶۹۳
دانشگاه ییل ۱۷۰۱
دانشگاه پرینستون ۱۷۴۶
دانشگاه کلمبیا ۱۷۵۴
دانشگاه پنسیلوانیا ۱۷۵۷

ایالات متحده با داشتن قریب به ۵٬۸۰۰ دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی تقریباً امکان تحصیلات در سطوح آموزش عالی را برای تمامی افراد جامعه فراهم کرده‌است. وام‌های کم‌بهره، کمک هزینه‌های بلاعوض، و انواع بورس‌های تحصیلی، از اقسام راه‌هایی‌اند که دانشجویان اقدام به پرداخت شهریه‌های خود می‌کنند. در این میان دانشگاه ایالتی اوهایو با داشتن بیش از ۵۳٬۷۱۵ دانشجو در یک پردیس، پرجمعیت‌ترین دانشگاه آمریکا محسوب می‌شود.

پژوهش و توسعه در آمریکا در دو جبهه دولتی و خصوصی با هم رقابت می‌کنند. دره سیلیکون نمونه بارزی از فعالیت‌های بخش خصوصی در توسعه صنعت و فناوری آمریکاست. از سوی دیگر مراکز ملی همانند آزمایشگاه‌های فدرال، ناسا، و مؤسسات ملی بهداشت ایالات متحده
آمریکا در پیشبرد صنعت و فناوری کشور نقش کلیدی بر عهده دارند.

سیستم آموزش عالی در آمریکا

انعطاف پذیری یکی از جذابترین ویژگی های سیستم آموزش عالی در آمریکا است، خصوصیتی که خود را در انواع مؤسسات آموزشی پرشمار و گسترده فعال در این سیستم نشان می دهد.
گوناگونی مؤسسات به دانشجویان امکان می دهد با کمک شیوه های تحصیلی متنوع به تخصص مطلوب خود دست یابند و حتی آموزشهای شغلی و حرفه ای ببینند.

بیش از ۴۵۰۰ مؤسسه آموزشی معتبر و مجاز، مجموعه سیستم آموزش عالی آمریکا هستند. برخلاف بیشتر کشورها، مؤسسات آموزش عالی آمریکا دارای سازماندهی یکنواخت و متمرکز نیستند، بلکه هیات های اعتبارسنجی مستقلی در سطح کشور و منطقه به بررسی اعتبار مؤسسات آموزشی می پردازند.

انواع مؤسسات آموزشی مختلف به ارائه مدرک های آموزش عالی می پردازند. برای مثال مؤسسات علوم انسانی در رشته های هنر، علوم انسانی، زبان، و علوم اجتماعی و علوم طبیعی، دوره های آموزشی برگزار می کنند. اکثر مؤسسات علوم انسانی خصوصی هستند. سرمایه لازم برای اداره کالج ها و دانشگاه های خصوصی از محل کمک های مالی، هدایای مالی فارغ التحصیلان، کمک هزینه های پژوهشی، و شهریه ها تأمین می گردد. کالج ها و دانشگاه های خصوصی غالبا کوچکتر از مؤسسات دولتی هستند و می توانند زیرمجموعه نهادهای مذهبی یا دانشگاه های تک جنسیتی باشند.

کالج های منطقه ای انتخاب دیگر دانشجویان هستند. این کالج ها برای ارائه مدرک، دوره های آموزشی دو ساله برگزار می کنند و دانشجویان را آماده می سازند تا در مؤسسه آموزشی اعطا کننده مدرک کارشناسی، به تحصیل خود ادامه دهند، یا به آنان کمک می کنند با کسب مهارت های حرفه ای به محض فارغ التحصیلی جذب بازار کار شوند. کالج ها و دانشگاه های ایالتی که به نام "دانشگاه های دولتی" نیز معروفند با هزینه و یارانه ایالت ها تاسیس شده اند و در ازای دریافت شهریه اندک برای افراد مقیم آن ایالت امکان تحصیل برای آنها فراهم می سازند. دانشگاه های دولتی عموماً فرصتهای پژوهشی در اختیار دانشجویان قرار می دهند و در رشته های مختلف تحصیلی کلاس درس برگزار می کنند. این دانشگاه ها معمولا بسیار بزرگ هستند و بیشتر از دانشگاه های خصوصی دانشجو می پذیرند. علائق هر دانشجو به او کمک می کنند از میان گزینه های فراوان پیش روی خود انتخاب کند.

فارغ از نوع مؤسسه آموزشی، معمولا در آمریکا دانشجویان پس از اتمام هر کلاس اعتبار آن واحد درسی را کسب می کنند و پس از بدست آوردن مجموعه واحد لازم می توانند از آن دوره آموزشی فارغ التحصیل شوند. دروس به دو دسته "اصلی" و "تخصصی" تقسیم می شوند. دروس اصلی به دروس پایه و مبنای آن رشته گفته می شود، و دروس تخصصی به آموزش موضوعات تخصصی آن رشته تحصیلی می پردازد. دانشجویان می توانند درسهای "اختیاری" نیز داشته باشند تا درباره دیگر موضوعات مورد علاقه شان نیز یاد بگیرند و تحصیل فراگیر را تجربه نمایند.

تقویم آموزشی آمریکا معمولا از ماه سپتامبر تا ماه می طول می کشد و این زمان به دو ترم تحصیلی ۱۶ تا ۱۸ هفته ای که به نیمسال معروف است، تقسیم می شود. البته بعضی مدارس بر اساس سیستم سه یا چهار ترمی پیش می روند و هر سال تحصیلی شان به چندین ترم ۱۰ تا ۱۲ هفته ای تقسیم می شود.

تحصیل در دبیرستان در آمریکا

تنها شرط ورود به دوره دبیرستان آشنایی با زبان انگلیسی در سطح معقول است.معمولا افراد با آیلتس 5 هم میتوانند در این مقطع پذیرش شوند.شهریه مدارس در آمریکا بسته به نوع مدرسه و امانات آن از سالیانه 15000 دلار تا 70000 دلار متغیر است. مدارس امکانات خوابگاه و سالن های غذا خوری را دارا می باشند.

تحصیل در دوره های زبان و کالج  در آمریکا

متقاضیان تحصیل در دوره های زبان انگلیسی می توانند، پذیرش زبان از یکی از دانشگاه ها، کالج ها و سایر مراکز آموزشی زبان در آمریکا دریافت کنند. مدت آموزش زبان بستگی به سطح زبان متقاضی دارد و از 6 ماه تا یک سال طول می کشد.البته قابل ذکر است که گرفتن ویزا با داشتن پذیرش از چنین دره هایی ریسک بالایی دارد. همچنین امکان تحصیل در دوره های 1 ساله یا دو ساله کالج برای تعدادی رشته خاص مانند حسابداری،دستیار دفاتر پزشکی با داشتن مدرک دیپلم و مدرک آیلتس 6 امکان پذیر است. شهریه این دوره ها بین 10 تا 15 هزار دلار می باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس بایستی دارای معدل دیپلم خوب و مدرک IELTS با نمره ۶ باشند.
پذیرش مقطع لیسانی بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در تمامی رشته ها و دانشگاه های آمریکا انجام می گیرد. درصورتی که متقاضی دارای نمره زبان کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، بایستی ابتدا در دوره زبان دانشگاه شرکت نماید. این دوره پیش نیاز ممکن است سه ماهه باشد که دانشگاه برای آن پذیرش زبان صادر می نماید.

هزینه تحصیل در این مقطع بین 15000 تا 30000 می باشد که برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی شهریه بیشتر خواهد بود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در آمریکا

هر سال آمریکا حدود 500000 دانشجوی فوق لیسانس میپذیرد که در رشته های (M.A. و M.S.) در کنار سایر رشته های محبوب مانند MBA، هنرهای زیبا، حقوق، علوم اجتماعی و آموزش و پرورش، طی 1 تا 3 سال تحصیل خود را میگذرانند .متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس ، بایستی دارای معدل بالای ۱۴ در دوره لیسانس خود و مدرک IELTS با نمره حداقل ۶ (تافل حداقل 85) و مدارک GRE و GMAT برای برخی از رشته ها باشند.قابل ذکر است هر چه دانشگاه انتخابی دانشجو دارای رتبه بالاتری باشد شرایط ورود سخت تر میشود .برای ورود به دانشگاه های برتر آمریکا علاوه بر شهریه بالا دانشجو باید دارای آیلتس 7 و یا تافل 100 به بالا باشد پرونده های پذیرش مقطع فوق لیسانس و دکتری به صورت محدود از اوایل ماه جولای هر سال پذیرفته می گردند. شهریه دوره کارشناسی ارشد بین 50 تا 60 هزار دلار متغیر است.که این شهریه شامل هزینه ایاب و ذهاب و بیمه و غذا هم می شود.
مقطع دکتری که بین 3 تا 5 سال بطول می انجامد، تمرکز بیشتر بر کارهای علمی پژوهشی و تحقیقاتی است. شهریه در این دوره ها حداقل 20000 دلار است که امکان گرفتن فاند یا کمک هزینه نیز وجود دارد.ماهانه 1000 تا 2000 دلار ممکن است به متقاضی تعلق گیرد اگر شخصی پذیرش دکترا فول فاند داشته باشد هزینه شهریه را نخواهد داشت.

شرایط پذیرش

دوره های زبان در آمریکا

برای اخذ پذیرش در دوره های زبان انگلیسی ، داشتن مدارک تحصیلی دیپلم و یا بالاتر ضروری می باشد. متقاضیان پس از ورود به دانشگاه و یا کالج ابتدا تعیین سطح گردیده و سپس در سطوح مختلف کلاس های زبان ثبت نام می گردند.

پذیرش مقطع کارشناسی  در آمریکا

برای پذیرش در مقطع لیسانس از دانشگاههای آمریکا، باید دیپلم 12 ساله و یا فوق دیپلم فنی (برای کسانی که دیپلم 11 ساله دارند) داشته باشید.هچنین حداقل آیلتس 6 یا تافل 85.

پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا

جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان عموما 2 مرتبه در سال امکان اقدام کردن وجود دارد که مربوط به ترم ژانویه و ترم سپتامبر می شود. معمولا در ترم سپتامبر دانشگاه ها تعداد رشته های بیشتری ارائه می کنند. پروسه پذیرش معمولا بین 3 تا 4 ماه به طول می انجامد. به مدرک کارشناسی در زمینه وابسته و مرتبط با لیسانس نیاز است. درحالیکه معدل پایه خاصی برای ورود به دوره های فوق لیسانس در دانشگاههای آمریکا بطور استاندارد وجود ندارد بر اساس تجربه، داوطلبان حداقل می بایست دارای معدل حداقل 14 از 20 در دوره کارشناسی خود باشند که بسته به دانشگاه لیسانس و دانشگاه فوق در آمریکا، شرط معدل ممکن است متفاوت باشد.هم چنین داشتن آیلتس بالای 6 یا تافل بالای 90 برای اخذ پذیرش الزامی است.

پذیرش مقطع دکتری در آمریکا

در صورتی که جهت دوره دکتری قصد ادامه تحصیل دارید، اقدام کردن محدود به دوره زمانی خاصی نمی شود و در هر دوره ای از سال می توان اقدام کرد. مدارک مقطع کارشناسی ارشد و گواهی پایان تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات هر دو مقطع لازم است. دارا بودن مدرک تافل (TOEFL) و پیشینه تحقیقات و پژوهشی ضروریست. اکثر دانشگاه های برای رشته های خاصی در مقطع دکتری نیازمند مدرک GMAT و یا GRE هستند اگرچه تمامی دانشگاه ها اینگونه نیستند.دانشجویان متقاضی دوره دکتری باید دارای عملکرد عالی در دوره های پیشین داشته باشند و یک پروپوزال ارایه دهند.عموما نمره آیلتس مورد نیاز برای این دوره 7 به بالا می باشد. اگر دانشچو متقاضی فاند باشد سوابقی مانند ثبت اختراع و چاپ مقالات ISI تاثیرگذار است.

مدارمدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

مقطع کارشناسی

• مدرک دیپلم و ریز نمرات تمامی سال های دبیرستان

• امتحان SAT و ACT و یا (TOEF IBT: 80; CBT: 220; PBT: 550)یا6.0 IELTS

• فرم های تقاضای ثبت نام دانشگاه مورد نظر

مدارک مقطع کارشناسی ارشد

• دانشنامه مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات

• گذرنامه

• مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز شامل IELTS یا TOEFL یا GRE یا GMAT

• دو توصیه نامه استاد

• رزومه به زبان انگلیسی

• انگیزه نامه تحصیلی

مدارک مقطع دکتری

• دانشنامه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات

• گذرنامه

• مدرک زبان انگلیسی (IELTS, TOEFL, GRE , GMAT)

• حداقل دو توصیه نامه از اساتید (Letter of Recommendation)

• رزومه

• انگیزه نامه تحصیلی (Letter of motivation / statement of purpose)

• پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی ( dissertation proposal)

• خلاصه موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و شرحی از تحقیقات و مقالات علمی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا

معمولا متقاضیان ایرانی نمی توانند به طور ستقیم برای ورود به دانشگاه پزشکی پس از دوره دیپلم اقدام کنند بدان معنا که دانشجویان در ابتدا باید به مدت ۴ سال در حوزه های مرتبط با پزشکی مثلا زیست شناسی، شیمی عمومی، شیمی ارگانیک (بیو شیمی) تحصیل نمایند. دروس لیسانس پیش پزشکی بسته به کالج و مدارس مختلف، متفاوت می باشد مثلا در برخی از مدارس ممکن است علاوه بر دروس یاد شده، دروس دیگری همانند فیزیک، ریاضی و علوم انسانی نیز تدریس شود. دانشحویان سپس آزمون جامعی به نام MCAT که مخفف کلمات Medical College Admissions Test را خواهند داد و در صورت قبولی وارد دوره پزشکی خواهند شد. آزمون MCAT یک آزمون استاندارد چند گزینه ای است که هر سال در چندین نوبت برای ارزیابی مهارت های حل مساله، مهارتهای رفتاری، مفاهیم اجتماعی، ارزیابی میزان تفکر انتقادی و ارزیابی سطح دانش علوم پایه که برای تحصیل در رشته پزشکی مورد نیاز می باشد، برگزار می گردد. از سال ۲۰۰۷ آزمون MCAT به صورت کامپیوتری در مراکز Exam Center برگزار می شود. آزمون از چهار بخش زیر تشکیل شده است :

 • بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده Biological & Biochemical Foundation of Living System
 • شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی Chemical & Physical Foundation of Biological Systems
 • روانشناسی و بیولوژی رفتاری Psychological, Social and Biological Foundation of Behavior
 • مهارتهای تحلیل انتقادی و استدلال منطقی Critical Analysis and Reasoning Skills

تعداد سوالات آزمون MCAT برابر ۲۳۰ سوال می باشد که داوطلبین می بایست در طول مدت زمان مشخصی به آنها پاسخ دهند. آزمون فاقد نمره منفی برای جوابهای غلط می باشد. که قبولی در آزمون دارای سه سال اعتبار می باشد.

در صورت کسب امتیاز لازم برای آزمون MCAT حداقل ۴۷۲ امتیاز، نهایتا دانشجویان وارد رشته پزشکی خواهند شد. طول دوران تحصیل پزشکی ۴ سال خواهد بود که ۲ سال اول دانشجویان به صورت نظری دوره پیش بالینی (Pre- clinical) را تحصیل می نمایند. دروس دوره پیش بالینی شامل دروس علوم پایه پزشکی از قبیل دورس آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی، شناخت جنین، فارماکولوژی، ایمولوژی است. در دو سال بعد دانشجویان وارد دوره کارورزی بالینی (Clinical) خواهند شد که به صورت عملی دوره انترنی را در بیمارستانها یا مراکز بهداشتی و درمانی آمریکا خواهند گذراند و در صورت موفقیت در طی دوره، مدرک پزشکی عمومی خود یا M.D (Doctor of Medicine) را اخذ خواهند نمود. به عبارت دیگر حداقل زمان لازم برای تحصیل دوره پزشکی عمومی در آمریکا ۸ سال خواهد بود. طول دوره دندانپزشکی ۶ سال، دامپزشکی ۶ سال، و داروسازی ۵ الی ۶ سال می باشد. جهت تخصص پزشکی دانشجویان پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی باید ۳ سال و برای جراحی مدت ۵ سال و جراحی مغز مدت ۷ سال را تحصیل و کارورزی نمایند تا بتوانند تخصص خود را دریافت کنند. میزان مبلغ شهریه در دانشگاه های پزشکی دولتی و خصوصی آمریکا بیش از 35000 و 50000 دلار در سال می باشد. علاوه بر شهریه سالانه دانشگاه، دانشجویان میبایست مخارج و هزینه زندگی در حین تحصیل را مد نظر داشته باشند.دانشجویانی که امکان زندگی و تحصیل با هزینه بالا در دانشگاه های پزشکی آمریکا را دارند، پس از اخذ مدرک پزشکی در آمریکا قادر به فعالیت در هر نقطه از جهان می باشند.

معرفی دانشگاه‌های علوم پزشکی آمریکا

 • کالج پزشکی دانشگاه آمریکایی آنتیگوا
 • دانشگاه اموری
 • دانشگاه وندربیلت
 • دانشگاه واشینگتن
 • دانشگاه بهداشت و علوم اورگن
 • دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی
 • دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس
 • دانشگاه کالیفرنیا، ارواین
 • دانشگاه کالیفرنیا، دیویس
 • دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو
 • دانشگاه میزوری
 • کالج پزشکی بیلور
 • کالج پزشکی نیویورک
 • مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا
 • مرکز علوم درمانی دانشگاه اکلاهما

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در ایالت های گران تر آمریکا مانند کالیفرنیا 1000 دلار و در ایالت های ارزان تر 700 دلار میباشد.کرایه یک اتاق بسته به شهر و مکان آن بین 350 دلار تا 700 دلار متغیر است.

 

 

 

تحصیل در انگلستان

canadakk

تحصیل در کانادا

5ed4662e7d958cf7deae83c504c1f9fd

تحصیل در نیوزلند

image_1

تحصیل در استرالیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *