ثبت شرکت در آلمان

 

اگر به دنبال مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت دایم اروپا می باشید .سرمایه گذاری در آلمان یا ثبت شرکت در آلمان میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد.دفتر حقوقی اوریز در این مقاله شما را در این مورد راهنمایی خواهد کرد و اطلاعات لازمه را در اختیار شما خواهد گذاشت.  ثبت شرکت در آلمان دارای مزایا و البته معایبی است. ما توصیه می کنیم، افرادی وارد پروسه ثبت شرکت در آلمان شوند که قصد فعالیت اقتصادی در این کشور را داشته باشند، چنانچه شخصی صرفاً به واسطه این کار قصد مهاجرت به آلمان را داشته باشد، روش های دیگری هم موجود است.

آلمان کشوری در قاره اروپا پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. و با 82 میلیون نفر، پر جمعیت ترین کشور اروپا است.آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی، نرخ تبدیل ارز و پنجمین تولید ناخالص داخلی برابری قدرت خرید را در جهان دارد.آلمان از بنیانگذاران اتحادیه اروپا و حوزه یورو است. جایگاه اقتصادی این کشور در جهان بعد از انقلاب صنعتی و همزمان با تشکیل آن مطرح شد و تا به امروز از آن به عنوان یک کشور پیشرو و نوآور و همچنین سرمایه گذار در پروژه های تحقیقاتی نام برده می شود.

آلمان همچنین در سال 2014 سومین صادر کننده بزرگ دنیا از لحاظ کالا و خدمات بوده است. 70 % تولید ناخالص داخلی آلمان به بخش خدمات، 29% به صنعت و 90% به کشاورزی اختصاص دارد. صادرات این کشور 41% از تولید ملی را شامل می شوند. ده محصول اول صادراتی آلمان عبارتند از: خودرو، ماشین آلات، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیک، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات، محصولات خوراکی و پلاستیک.
آلمان هفتمین کشور پر بازدید جهان است، علاوه بر این بیش از 30% از آلمانی ها تعطیلات خود را در کشور می گذرانند. گردشگری در آلمان برای این کشور عامل نخست پیشرفت اقتصادی نیست اما با این حال کمک زیادی به اقتصاد محلی و ملی این کشور کرده است. همچنین آلمان به خاطر مسیرهای گوناگون توریستی آن، مانند مسیر جاده رمانتیک، جاده دژها و ... شناخته شده است

هر فردی که قصد کارآفرینی و تجارت در کشور آلمان را دارد می تواند بدون دغدغه و با آسودگی خاطر برای ثبت شرکت در آلمان اقدام نماید. دلیل آن این است که ثبت شرکت در کشور آلمان دارای هیچگونه محدودیتی نبوده و فرد با پشت سر گذاشتن مراحل زیر می تواند تجارت خود را در کشور آلمان آغاز نماید. مهاجرت به آلمان همیشه پر طرفدار بوده است. روش تحصیل در آلمان نیز روشی است که همه ساله عده زیادی برای مهاجرت به آلمان از آن بهره می برند.


شرایط ثبت شرکت در آلمان

هر کسی – بدون در نظر گرفتن ملیت یا محل زندگی – می تواند در آلمان به تجارت بپردازد. در آلمان محدودیت قانونی برای سرمایه گذاری و تعداد سرمایه گذاران وجود ندارد.

سرمایه گذاران خارجی می توانند به عنوان شرکت سهامی، شرکا، یا فعالیت تجاری مناسب ترین فرم قانونی ثبت شرکت را از طریق دفتر مستقر در آلمان انتخاب کنند. به هر حال مراحل ثبت شرکت در کشور آلمان به طور کامل مشخص گردیده و بسیار آسان می باشد.

به طور کلی معیار های تعیین انتخاب فرم قانونی به کار تعیین شده برای سرمایه گزاران، مسئولیت و شرایط مالیاتی بستگی دارد.

ساختار ابتدایی تمامی شرکت ها توسط قانون مشروح شده است که پیش بینی ها و اطمینان قانونی را بالا می برد. قوانین مشابه شامل کارآفرینان خارجی و داخلی می شود.

طبق قوانین مهاجرتی و اقامت بلند مدت کشور آلمان شما میتوانید اقامت کشور آلمان از طریق خود اشتغالی ( پاراگراف 21 اقامت ) برای سهامداران و مدیر عامل شرکت بدست آورید. مدت زمان انجام کار از ابتدا تا دریافت ویزای اقامت 6 تا 8 ماه می باشد. سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی شرکت نوع مسئولیت محدود ( GmbH ) و افتتاح حساب بانکی شرکتی 25.000 یورو می باشد و برای راه اندازی شرکت سهامی خاص ( AG ) به سرمایه 50.000 یورویی احتیاج می باشد.البته ناگفته نماند اگرچه قانون سرمایه گذاری 250 هزار یورویی جای خود را به 25 هزار یورو حداقل سرمایه داده است اما عملا برای موفقیت در اخذ اقامت تضمینی تر بهتر است شما حداقل دارای سرمایه اولیه 100 هزار یورو برای تجارت خود باشید همچنین برای ورود به کشور آلمان از طریق خود اشتغالی ( پاراگراف 21 اقامت ) و سرمایه گذاری شما باید یک طرح توجیهی اقتصادی به اداره بازرگانی ارائه دهید که برنامه کار 3 سال آینده شرکت خود را توضیح دهید.با اقدام به ثبت شرکت متقاضی و خانواده وی اقامت یکساله دریافت میکنند ،اگر در پایان سال شخص به تعهدات خود در زمینه برنامه تجاری،استخدام کارمند و پرداخت مالیات عمل کرده باشد اقامت تا دو 2 سال دیگر تمدید میشود که نهایتا به اقامت دایم منجر میشود


ورود به بخش ثبت تجاری

برای تاسیس شرکت و آغاز فعالیت تجاری، شرکت باید در بخش تجارت عمومی (Handelsregister) و دفتر مبادلات داخلی (Gewerbe-/Ordnungsamt) ثبت گردد. ثبت شرکت موجب ایجاد شفافیت شده و سطح اطمینان شرکت را ارتقا می دهد.

ثبت تجاری (Handelsregister)  اطلاعاتی در مورد تمام روابط بین فروشندگان و شرکت های تجاری را فراهم می سازد. این اطلاعات به صورت کلی و عمومی بوده و سایر شرکت ها نیز به آن دسترسی دارند. ثبت تجاری شامل اطلاعات زیر می باشد:

• شرکت تجاری

• اسامی شرکا و مسئولیت فردی هر یک از شرکا

• مدیر عامل یا مدیر اجرایی

• سهام اصلی شرکت ها

• محدودیت های مسئولین شرکت

• عزل و نصب وکلا

• اعلام ورشکستگی

• انحلال و پایان شرکت

شرکت های دارای فعالیت های تجاری نیازمند هستند که ثبت شوند. این از طریق نوع حسابداری، اظهارنامه سالانه، منابع عمده و تعداد کارمندان مشخص می شود. به عنوان یک قانون تمام فعالیت های مرتبط به شرکت باید ثبت شوند.

تجارت های کوچک، تعاونی ها، پیمانکاران، و دفاتر شعبه مستقل نیاز به ثبت ندارند.

فرایند ثبت تجاری شرکت به صورت الکترونیکی در یک فرم تایید شده توسط اداره ثبت، ثبت می شود.

شایان ذکر است که در ثبت تجاری شرکت شرکا دارای مسئولیت های محدود می باشند و این نکته قسمتی از اقدامات برای تاسیس شرکت است.


هزینه های ثبت شرکت

هزینه ثبت بر اساس نوع شرکت متفاوت است. هزینه ها شامل صدور گواهینامه دفتر اسناد رسمی و مبلغ تعیین شده توسط دفتر دادگاه محلی می باشد.

هزینه ثبت شرکت و انتشار ثبت شرکت تجاری برای یک شرکت سهامی ۲۵۰ یورو می باشد. برای GmbH این مبلغ حداقل ۴۰۰ یورو و برای AG  ۵۰۰ یورو می باشد. این هزینه ها ممکن است در طول پروسه افزایش یابد.

مبلغ و هزینه ها وضع شده نیستند اما توسط قانون کنترل می شوند. میزان آن معمولا به تعداد همکاران و سهام عمده بستگی دارد.

محضر فدرال قانون مدنی آلمان در سایت اینترنتی خود هزینه ها را مشخص کرده است.


مالیات بندی شرکت

کشور آلمان یک مبلغ مشخص مالیاتی برای شرکت ها تعیین نکرده است. برای شرکت ها این مبلغ تقریبا ۳۰% است که شهرداری این مبلغ را کاهش می دهد. با این وجود آلمان یکی از رقابتی ترین سیستم های مالیاتی را در بین کشور های صنعتی دارد.


بخش های مالیات بندی شرکت

شرکت ها در دو سطح مالیاتی طبقه بندی می شوند:

۱- شرکت ها: به مانند شرکت های مسئولیت محدود (GmbH) یا شرکت های سهامی (AG) مشمول مالیات بر درآمد شرکت می شوند، در حالی که همکاری ها مشمول مالیات بر درآمد شخصی می شوند. هر دو مالیات توسط دولت فدرال مشخص می شوند.

۲- تمامی فعالیت های تجاری: هر دوی شرکت ها و همکاری ها مشمول مالیات معاملات می شوند که شهرداری مشخص می کند.

بر این اساس میزان مالیات می تواند تا ۱۰% متفاوت شود.

توصیه می شود که تمام فعالان تجاری برای افتتاح حساب در همین کشور اقدام کرده و شایان ذکر است که داشتن حساب ارزی در آلمان کاری بسیار ساده می باشد.

افتتاح حساب بانکی مستلزم داشتن پاسپورت، مدرک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت و همچنین مدرکی مبنی بر اثبات اسکان در این کشور است. مدارک لازم به فرم شرکت بستگی دارد.

در چه مشاغلی در آلمان امکان ثبت شرکت و راه اندازی بیزینس وجود دارد :

 • طراحی وب سایت
 • حسابداران کسب و کار
 • مشاوره
 • وکلای  تجاری
 • مغازه های کامپیوتر، فروش و تعمیرات
 • مربیگری و آموزش
 • واردات / صادرات
 • بازاریابی و PR
 • های تبلیغاتی
 • کسب و کار و شبکه
 • سازمان کنفرانس ها و رویدادها
 • فضای اداری
 • لوازم اداری
 • خدمات چاپ
 • اتاق بازرگاني
 • خدمات پستی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *