تحصیل در آلمان

شاید شما هم جز آن دسته از افراد باشید که میخواهید  با کمترین هزینه ممکن در کشوری با استانداردهای بالای زندگی،تحصیل و کار ادامه تحصیل دهید .آیا میدانستید برای شما امکان تحصیل رایگان در آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و تحصیل دوره دکترا با دریافت حقوق ممکن هست؟ آیا میدانستید شما در آلمان میتوانید هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کنید؟ آیا میدانستید دانشگاه های آلمان جز 100 دانشگاه برتر دنیا هستند؟برای اطلاعات بیشتر با خواندن این مقاله همراه ما باشید.دفتر حقوقی اوریز آماده پاسخگویی به سوال های شما غزیزان خواهد بود

شهریه: رایگان در اکثر ایالت‌ها

امکان دریافت بورس: خیر زبان تحصیل در آلمان: آلمانی یا انگلیسی مدرک زبان مورد نیاز: آیلتس ۶ یا B1 آلمانی امکان اخذ ویزای همراه آلمان:‌ پس از ورود دانشجو به آلمان وجود دارد. امکان اخذ ویزای کار پس از تحصیل در آلمان: وجود دارد. اقامت پس از تحصیل در آلمان: در صورت یافتن شغل وجود دارد. امکان سفر به تمام کشورهای شنگن در هنگام تحصیل:‌ وجود دارد.

در آلمان انواع مختلفی از مراکز آموزش عالی وجود دارد. از جمله دانشگاه (University)، دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschule) و مراکز آموزش عالی رشته های هنر که همگی در سیستم آموزشی آلمان معتبر و شناخته شده هستند.

در حال حاضر حدود 380 مرکز آموزش عالی با 2 میلیون دانشجو در حال فعالیت علمی می باشند. حدود 12 درصد کل دانشجویان آلمان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

در مراکز تحت عنوان University، تاکید بیشتر بر تحقیق و پژوهش می باشد، هر چند مراکز دانشگاهی وجود دارند که رشته های مهندسی را تدریس می کنند (Technische Universität) و به طبع ارتباط نزدیکی با دنیای کار و صنعت دارند.

مراکز آموزش عالی آلمان تحت عنوان Fachhochschule در واقع دانشگاه هایی هستند که تاکید بیشتری بر روی جنبه کاربردی و عملی رشته های تحصیلی دارند و بیشتر رشته های مهندسی، اقتصادی و مالی را ارائه می کنند. بدیهی است فارغ التحصیلان این نوع از دانشگاه ها، آینده شغلی بسیار خوبی دارند و در حال حاضر بسیاری از کارفرماها، فارغ التحصیلان Fachhochschule ها را به فارغ التحصیلان University ها ترجیح می دهند.

نوع دیگری از مراکز آموزش عالی در آلمان، Kunst und Musik und Film Hochschule ها هستند که در واقع همان دانشگاه های هنر و موسیقی هستند. تعداد این دانشگاه ها حدودا 50 دانشگاه می باشد.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی آلمان هم شامل لیسانس Bachelor، فوق لیسانس Master و دکتری و فوق دکتری می باشد. دوره لیسانس معمولا 6 ترم طول می کشد. دوره فوق لیسانس هم بین 2 الی 4 ترم.


زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در مقطع لیسانس زبان آلمانیست، اما در مقطع فوق لیسانس و دکتری امکان تحصیل به هر دو زبان وجود دارد. از طرفی اعتبار و امکانات بالای دانشگاه های آلمان و از طرف دیگر مخارج بسیار اندک تحصیل در آلمان، باعث شده به خصوص در سالهای اخیر از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل متقاضیان جذب آلمان شوند. باید این نکته را نیز اضافه کرد که اخذ ویزای تحصیلی آلمان هم نسبت به بسیاری از کشورها راحت تر و سریعتر اتفاق می افتد.

مدارک تحصیلی آلمان در لیسانس به 2 دسته B.Sc مخصوص رشته های علوم پایه و مهندسی و B.A مخصوص علوم انسانی و در مقطع فوق لیسانس هم به M.Sc مخصوص رشته های علوم پایه و مهندسی و مخصوص علوم انسانی M.A تقسیم می شود.

مقطع دکتری در آلمان هم بین 3 الی 5 سال می تواند به طول بیانجامد. معمولا دانشجویان دکتری حقوق ماهیانه دریافت می کنند. البته اخذ پذیرش در مقطع دکتری در آلمان کار ساده ای نیست زیرا باید در ابتدا یک استاد راهنما پیدا کرد که در حوزه تحقیقاتی شما دارای پروژه است و شما باید وی را مجاب کنید که می توانید او را در پیشبرد پروژه هایش کمک کنید. این پروسه معمولا کمی طول می کشد، بخصوص اگر شما از خارج از آلمان به دنبال موقعیت دکتری در آلمان باشید.


دوره های تحصیلی در آلمان

در سالهای اخیر سیستم آموزش عالی در آلمان تحت برنامه بلونیا (Bologna) تغییرات زیادی کرده است.

اولین مدرک تحصیلی آلمان که در سراسر این کشور و همچنین همه دنیا مورد اعتبار است، Bachelor می باشد. Bachelor در آلمان بین 6 الی 8 ترم طول می کشد و هدف آن ارائه و تدریس اطلاعات و مفاد درسی اساسی در رشته مربوطه به دانشجو می باشد. با پایان یافتن Bachelor دانشجو می تواند به دنبال شغلی برای خود باشد و یا برای ادامه تحصیل وارد مقاطع بعدی شود.

دوره بعدی Master می باشد که در آلمان بسته به رشته، بین 2 الی 4 ترم به طول خواهد انجامید.

بعد از Master هم دوره دکتری و یا همان Promotion قرار دارد این دوره هم با توجه به رشته تحصیلی 2 الی 5 سال طول می کشد.


کالج در آلمان (STUDIENKOLLEG)

کالج مرکزیست که وابسته به دانشگاه های دولتی آلمان است و مخصوص دانشجویان غیر آلمانی می باشد. این مقطع تحصیلی در سیستم آموزشی آلمان از 2 ترم تشکیل می شود و حکم پیش دانشگاهی در ایران را دارد. هدف کالج در آلمان آموزش زبان آلمانی و دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و یا برنامه نویسی کامپیوتری می باشد که البته همه اینها را دانش آموزان ایران قبلا در ایران بصورت کامل یاد گرفته اند و در واقع کالج برای ایرانیان حکم مرور دبیرستان و پیش دانشگاهی را دارد.

تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج در آلمان، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن (Aufnahmeprüfung) می باشد.

سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و ریاضیات و شاید هم فیزیک می باشد. کالج با آزمون پایانی تحت عنوان Feststellungsprüfung پایان می یابد افرادی که می خواهند در دانشگاه رشته های گروه پزشکی را بخوانند، باید در این آزمون پایانی، بهترین نمره یعنی نمره یک را کسب کنند. اما برای سایر رشته ها چنین محدودیتی وجود ندارد.

شرکت در کالج های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هر گونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمی شود.

بر اساس رشته های دانشگاهی، کالج های مختلفی طراحی شده اند. کالج های مخصوص رشته مهندسی، ریاضیات و علوم طبیعی، T-Kurs نام دارد.

کالج مخصوص علوم پزشکی و زیست شناسی، M-Kurs ، کالج رشته های اقتصاد و علوم اجتماعی W-Kurs کالج رشته های زبان شناسی S-Kurs می باشد.


لیسانس در آلمان (BACHELOR)

در مقطع لیسانس تنوع رشته ای بسیار زیادی در دانشگاه های آلمان وجود دارد و می توان ادعا کرد که در همه علوم و فنون شانس تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس در سیستم آموزشی آلمان وجود دارد. تحصیل در مقطع لیسانس برای کلیه دانشجویان (چه آلمانی و یا غیر آلمانی) رایگان است. زبان تحصیل در مقطع لیسانس به جز موارد محدودی، آلمانی است. البته دانشجویان غیر آلمانی می توانند قبل از ورود به دانشگاه، در کلاسهای زبان آلمانی دانشگاه شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون DSH و یا TestDaf، وارد دانشگاه شوند. کلاس های زبان اصولا 6 الی 10 ماه طول می کشند و در دانشگاه ها ارائه می شوند.

در پایان مقطع لیسانس، مدرک تحصیلی B.Sc به دانشجویان رشته های علوم مهندسی و یا علوم پایه و مدرک B.A به دانشجویان رشته های علوم سیاسی، اجتماعی و انسانی اعطا می شود.

در مقطع لیسانس، دانشجو این شانس را دارد که در صورت تمایل یک الی دو ترم به صورت مهمان در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی تحصیل کند.

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان ایرانی به این صورت است که متقاضیان باید دارای دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و ترجیحا در کنکور سراسری در یکی از دوره های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی و یا پیام نور در یک رشته ای پذیرفته شده باشند. (رشته و دانشگاه پذیرفته شده اهمیتی ندارد). همچنین متقاضی باید حداقل تا سطح  ب یک دارای معلومات زبان آلمانی باشد. داشتن معلومات زبان آلمانی برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان یک شرط الزامیست و بدون آن درخواست پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی آلمان با موافقت رو به رو نخواهد شد.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی یاید مدارک زیر را آماده نمایند: • ترجمه دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ریزنمرات هرکدام • ترجمه نامه قبولی در دانشگاه سراسری و ارایه کارنامه تحصیلی دوره لیسانس • ارائه مدرک  زبان آلمانی‌ و یا انگلیسی  (در صورتیکه رشته تحصیلی‌ به زبان آلمانی‌ باشد)

نکته: منظور از قبولی در دانشگاه سراسری تنها قبولی در مقطع لیسانس روزانه و یا شبانه است و مقطع کاردانی و یا دانشگاه های غیر انتفاعی، فنی حرفه ای و … مورد قبول نمی باشد.

مرحله اول: کالج

 کالج دوره ای یکساله می باشد که معمولا از ۲ ترم تحصیلی تشکیل شده است. همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است در برخی از رشته ها و دانشگاه ها گذراندن دوره یکساله کالج نیاز باشد. در آلمان بیش از ۳۷ کالج به بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی خارجی خدمات تحصیلی ارائه می دهند. شرکت در کالج رایگان می باشد و همچنین برخی هزینه ها از جمله هزینه های حمل و نقل در محدوده کالج را پوشش می دهد. دانشجویان در مدت تحصیل در کالج اجازه کار ندارند و تنها در تعطیلی ما بین دو ترم می توانند کار کنند. بنابراین هزینه زندگی در این مدت بر عهده دانشجو می باشد. این هزینه ها بین ۵۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم می باشد. متقاضیان ایرانی که مایل هستند در دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شوند، در صورتی که در ایران دانشجو نبوده باشند و یا کمتر از دو سال در ایران تحصیل کرده باشند، معمولا باید دوره کالج را بگذرانند. شرط ورود به کالج قبولی در امتحان زبان آلمانی می باشد. بنابراین گذراندن حداقل ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی برای قبولی الزامیست. امتحان کالج 2 بار در سال برگزار می شود. در صورت قبول نشدن در امتحان دانشجو تنها یکبار دیگر و آنهم پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی می تواند تجدید دوره نماید. ارسال مدارک به این کالج ها معمولا بصورت مستقیم نمی باشد. بدین معنی که دانشجو باید اصل و ترجمه مدارک خود را برای دانشگاهی که کالج تحت پوشش آن است و یا ارگانهای مربوط به این کار بفرستد. برای دانستن جزئیات این امر باید با کالج مربوطه مکاتبه نمایید.

مرحله دوم

 پس از دریافت پذیرش کالج، مرحله دریافت ویزای تحصیلی می باشد.

مرحله سوم

 پس از قبولی در امتحان کالج دانشجو می تواند پذیرش دانشگاه را دریافت نماید.


فوق لیسانس در آلمان (MASTER)

در مقطع فوق لیسانس گرایشهای متنوع تری نسبت به لیسانس ارائه می شود. همچنین تعداد رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی به شکل چشمگیری نسبت به دوره لیسانس افزایش می یابد. تحصیل در فوق لیسانس نیز کاملا رایگان است و داشتن مدرک  تافل و آیلتس برای رشته های انگلیسی زبان الزامیست. برای شرکت در DSH رشته هایی هم که به آلمانی ارائه می شوند، باید حداقل در ایران تا سطح ب یک  آلمانی پیش رفت و سپس در کلاس های زبان دانشگاه تا مجوز شرکت در کلاسهای درسی دانشگاه در مقطع فوق لیسانس به متقاضی داده شود.

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان باید از نظر دانش زبان های خارجی، یا دارای مدرک آیلتس 6.5 و یا معادل آن در تافل، و یا دارای مدرک زبان B1 آلمانی باشند. همچنین داشتن دیپلم، پیش دانشگاهی و همچنین مدرک لیسانس از یک دانشگاه ایرانی از شرایط الزامی اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در آلمان می باشد. بر خلاف اتریش، متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد آلمان، نیازی به قبولی در کنکور کارشناسی ارشد ندارند و با داشتن لیسانس از یک دانشگاه می توانند برای فوق لیسانس در آلمان اقدام کنند. کلیه دانشگاه های ایرانی که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند، در آلمان هم معتبر شناخته می شوند. دانشگاه هایی که در آلمان شرط معدل دارند، معدلی حداقل بین 14 الی 15 را برای دانشجویان ایرانی تعیین می کنند و البته بسیاری از رشته ها و دانشگاه ها وجود دارند که شرط معدل ندارند. البته شرط معدل محدود به یک رشته و یک دانشگاه خاصی نمی شود و چه بسا یک دانشگاه برای برخی رشته های خود شرط معدل بگذارد و برای برخی شرطی قرار ندهد و حتی یک ترم برای رشته ای شرط معدل داشته باشد و ترم بعدی این شرط معدل را بردارد.

مدارک مورد نیاز متقاضیان تحصیل در مقطع بالاتر از لیسانس

• مدرک کارشناسی • مدرک زبان انگلیسی‌ در صورت تحصیل در رشته انگلیسی‌ و یا مدرک آلمانی‌ در صورت تمایل به تحصیل به زبان آلمانی‌ • رزومه کاری • سه عدد توصیه نامه

نکته: برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس و بالاتر دانشجو به شرط داشتن مدرک لیسانس چه از دانشگاه آزاد، دولتی، پیام نور و غیرانتفاعی می تواند اقدام نماید. البته دانشجو نباید انتظار داشته باشد که تمامی واحد های وی پذیرفته شود و ممکن است دانشگاه تعدادی از واحدهای وی را قبول نکند.


دوره دکتری در آلمان (PROMOTION)

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان هم می تواند همراه با بورسیه باشد و هم بدون بورسیه. از شرایط کلی دریافت پذیرش در این مقطع می توان به دانستن زبان آلمانی و یا انگلیسی و اتمام مقطع فوق لیسانس اشاره کرد.

در مقطع دکتری در آلمان امکان اخذ بورسیه فراهم است. یکی از موسساتی که بورسیه در مقطع دکتری ارایه می دهد، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) می باشد.

یک نوع خاص بورسیه برای مقطع دکتری در آلمان تحت برنامه ساندویچ وجود دارد که به دانشجویان کلیه رشته های دانشگاهی به غیر از رشته های علوم پزشکی اعطا می گردد. مدت زمان این نوع بورسیه متغیر بین 4 ماه الی 4 سال است که البته یکی از شروط اعطای آن این است که دانشجو توانسته باشد موافقت یک استاد راهنمای آلمانی را به دست آورده باشد و در واقع سوابق تحصیلی و حوزه های پژوهشی دانشجو مورد رضایت و تایید یک استاد آلمانی قرار گرفته باشد و به طبع استاد راهنما نیز از دانشجو برای تحقیق و پژوهش از دانشجو دعوت کند که به آلمان برود و تحت پوشش این بورسیه قرار بگیرد.

شرایط عمومی

 • اتمام مقاطع M.A و یا M.Sc با نمرات بالا
 • تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی (منوط به رشته و موضوع دکترا)
 • پیشنهاد طرح پایان نامه (Proposal)
 • اخذ تأییدیه از یک استاد راهنما
در حال حاضر، متداول ترین راه گذراندن دوره دکترا روش سنتی آن می باشد که البته تدریجاً روش های دیگری هم به آن اضافه می شود. دانشجویی که برای دوره دکترا برنامه ریزی می کند، باید با استادی از دانشگاه های آلمان که در رشته مورد نظر به عنوان متخصص شناخته می شود، ارتباط برقرار کند. البته یافتن استاد راهنما کار ساده ای نیست، چرا که اساتید اغلب از میان شمار زیاد درخواست های رسیده، ترجیحا دانشجویی را انتخاب می کنند که از دوره های قبل می شناسند. با این وجود ارسال درخواست همراه با یک طرح پایان نامه خوب، به موفقیت شما خواهد انجامید. چنانچه در این رابطه امکان ایجاد ارتباط از طرف دانشگاه محل تحصیل در ایران با آلمان وجود دارد، حتماً از این موقعیت استفاده کنید.

دوره دکترا 3 الی 4 سال بوده و در مجموع بستگی به میزان فعالیت دانشجو دارد. دوره به زبان آلمانی و یا انگلیسی برگزار می شود. به تازگی به ویژه در رشته های علوم طبیعی و مهندسی بیشتر طرح ها و ارائه پایان نامه به زبان انگلیسی صورت می گیرد. این موضوع باید با استاد راهنما مطرح و حل شود.

تنظیم تقاضانامه برای استاد راهنما

عموماً اساتید تقاضانامه های متعددی از دانشجویان دوره دکترا جهت نظارت و راهنمائی شان برای پایان نامه دریافت می کنند. از این رو می بایست در تقاضانامه تنظیم شده، علت انتخاب این استاد و موضوع مورد نظر گویا و روشن باشد. دانشجویان موضوع خود را مستقلاً انتخاب کرده، پس از بررسی و گفتگو با استاد راهنما می توانند محتوای موضوع را تکمیل کرده یا تغییر دهند. لطفا دقت داشته باشید که برای برقراری ارتباط با یک استاد شرط لازم این است که این استاد نه تنها در رشته تحصیلی شما بلکه مخصوصا در حیطه موضوع رساله شما دارای فعالیت علمی باشد.

بنابراین تنظیم اولین تقاضانامه باید به گونه ای باشد که استاد راهنما از توانمندی علمی دانشجو و هدفمندی وی در حیطه موضوع انتخابی اطمینان حاصل کرده، استنباط او بر این باشد که همکاری او با دانشجو برای خود او نیز بی بهره نیست. صرفاً این یک همکاری و استفاده دو جانبه است که احتمال توافق استاد را بالا می برد.

طرح تحقیقی برای دوره دکترا

 • معرفی موضوع پژوهشی. حدوداً 1 – 2 صفحه.
 • اهمیت موضوع پژوهشی و ارتباط آن با رشته تحصیلی تان.
 • شناخت و تحقیقات از موضوع.
 • نگاهی اجمالی به منابع مربوطه.
 • روش تحقیق و پیشرفت در موضوع.
 • برنامه ریزی تحقیق تا حد امکان دقیق حتی اگر احتمال تغییر وجود داشته باشد.

گروه الف (دانشگاه های رده ممتاز آلمان)

Bielefeld University دانشگاه بیله فلد Eberhard Karls Universität Tübingen دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن Freie Universität Berlin دانشگاه آزاد برلین Humboldt-Universität zu Berlin دانشگاه هومبولت برلین Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته فرانکفورت Justus-Liebig-Universität Gießen دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن Leibniz Universität Hannover دانشگاه لایبنیتس هانوفر Ludwig-Maximilians-Universität München دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ Philipps-Universität Marburg دانشگاه فیلیپس ماربورگ Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen دانشگاه آخن Ruhr-Universität Bochum دانشگاه رور بوخوم Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg دانشگاه روپرشت کارلس هایدلبرگ Technische Universität Darmstadt دانشگاه صنعتی دارمشتات Technische Universität Dresden دانشگاه صنعتی درسدن Technische Universität Braunschweig دانشگاه صنعتی برانشوایگ Technische Universität München دانشگاه صنعتی مونیخ Universität Bayreuth دانشگاه بایرویت Universität Bremen دانشگاه برمن Universität des Saarlandes دانشگاه سارلندس Universität Dortmund دانشگاه دورتموند Universität Erlangen-Nürnberg دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ Universität Freiburg دانشگاه فرایبورگ Universität Jena دانشگاه ینا Universität Karlsruhe دانشگاه کارلسروهه Universität Leipzig دانشگاه لایپزیگ Universität Regensburg دانشگاه رگنسبورک Universität Stuttgart دانشگاه اشتوتگارت Universität Ulm دانشگاه اولم Universität Mannheim دانشگاه مانهایم University of Bonn دانشگاه بن University of Duisburg-Essen دانشگاه دویسبورگ-اسن University of Düsseldorf دانشگاه دوسلدورف University of Frankfurt دانشگاه فرانکفورت University of Göttingen دانشگاه گوتینگن University of Halle-Wittenberg دانشگاه هاله-ویتنبورگ University of Hamburg دانشگاه هامبورگ University of Kiel دانشگاه کیل University of Köln دانشگاه کلن University of Konstanz دانشگاه کونستانست University of Mainz دانشگاه ماینتس University of Muenster دانشگاه مونستر University of Würzburg دانشگاه وورتسبورگ

گروه ب (دانشگاه های رده خوب آلمان)

Akademie der Bildenden Künste Stuttgart دانشگاه هنر اشتوتگارت Bauhaus Universität Weimar دانشگاه باوهاوس وایمار Technische Universität Hamburg-Harburg دانشگاه صنعتی هامبورگ Technische Universität Ilmenau دانشگاه صنعتی ایلمناو Technische Universitä Berlin دانشگاه صنعتی برلین Technische Universität Chemnitz دانشگاه صنعتی شمنیتس Technische Universität Bergakademie Freiburg دانشگاه صنعتی فرایبورگ Technische Universität Clausthal دانشگاه صنعتی کلاوستهال Universität Bamberg دانشگاه بامبرگ Universität Siegen دانشگاه زیگن Universität der Künste Berlin دانشگاه هنر برلین Universität Hohenheim دانشگاه هوهنهایم Universität Kaiserslautern دانشگاه کایزرسلاوترن Universität Kassel دانشگاه کاسل Universität Trier دانشگاه تریر Universität Augsburg دانشگاه آگسبورگ Universität Greiswald دانشگاه گرایفسوالد Universität Osnabruek دانشگاه اوسنابروک Universität Postdam دانشگاه پستدام Universität Rostock دانشگاه روستوک Universität Lübeck دانشگاه لوبک Universität Oldenburg دانشگاه اولدنبورگ Universität Paderborn دانشگاه پادربورن Universität Magdeburg دانشگاه ماگدبورگ Universität Lüneburg دانشگاه لونبورگ Universität Erfurt دانشگاه ارفورت Technische Universität Cottbus دانشگاه صنعتی کوتبوس


تحصیل پزشکی در آلمان

Doctor using a digital tablet

یک تفاوت عمده بین پزشکی در ایران و پزشکی در آلمان وجود دارد و آن هم این است که در ایران بعد از قبولی در کنکور سراسری، دانشجو تا دکترا در دانشگاه تحصیل می کند، ولی در آلمان رشته پزشکی در قالب کارشناسی ارشد پیوسته تعریف شده است.

طول کارشناسی ارشد پیوسته در رشته پزشکی در آلمان، 12 ترم تحصیلی است که در 4 ترم ابتدایی دروس پایه مانند زیست شناسی، شیمی، آناتومی، بیوشیمی و فیزیک تدریس می شوند. این مرحله با برگزاری یک آزمون کتبی و سراسری به پایان می رسد و سپس دانشجو وارد دروس تخصصی تر می شود. دروس تخصصی مانند پزشکی داخلی و یا میکروبیولوژی حدود 6 ترم طول می کشند و بعد از آن دانشجو باید 2 ترم در کنار یک پزشک کار کند.

دانش آموختگان فوق لیسانس پیوسته رشته پزشکی می توانند با اخذ پروانه پزشکی به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوند و یا در صورت تمایل در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. اخذ پذیرش در مقطع دکتری توسط طرح رساله و در میان گذاشتن آن با یک استاد راهنما صورت می گیرد و در صورت موافقت استاد راهنما، دانشجو می تواند در مقطع دکتری پزشکی ادامه تحصیل دهد.

مدارک مورد نیاز تحصیل در گروه پزشکی در آلمان

 • ترجمه گواهی پایان دوره ديپلم به همراه ریز نمرات آن
 • ترجمه گواهی پایان دوره پيش دانشگاهی به همراه ریز نمرات آن
 • کپی پاسپورت
 • گواهی زبان آلمانی حداقل در سطح B1
 • گواهی قبولی در کنکور سراسری
 • زندگی نامه
 • انگیزه نامه
یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش برای رشته های گروه پزشکی، قبولی در کنکور سراسری می باشد. در این شرایط مهم نیست که شما در چه رشته و دانشگاهی پذیرفته شده اید، اما قبولی شما باید حتما در یکی از رشته های زیر مجموعه گروه آزمایشی علوم تجربی و در یک دانشگاه دولتی باشد.

متقاضیان ابتدا باید به مدت دو ترم، دوره هایی همچون زبان آلمانی، زیست شناسی و ریاضی را در کالج پشت سر بگذرانند، و سپس تحصیل خود را در دانشگاه در یکی از رشته های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی آغاز کنند. دروسی که در کالج تدریس می شوند، در سطح همان دروسی است که متقاضی قبلا در دبیرستان و پیش دانشگاهی گذرانده است. تحصیل در کالج کاملا رایگان می باشد، و در واقع کالج یکی از نهاد های زیر مجموعه دانشگاه هاست، که مخصوص دانشجویان خارجی طراحی شده است و وظیفه آن آماده کردن دانشجو از نظر زبان آلمانی و دروس پایه مانند زیست شناسی و ریاضی قبل از ورود به دانشگاه است. پذیرش دوره کالج مستقیما توسط دانشگاه های آلمان صادر می شود و صد در صد اعتبار لازم را برای دریافت ویزای تحصیلی نزد سفارت آلمان دارد. متقاضی در طول تحصیل در کالج، کلیه حقوق و مزایای یک دانشجو در آلمان را دارد. پس از اخذ پذیرش و ورود به آلمان، متقاضی باید در آزمون ورودی کالج، که عموما شامل سوالات گرامر زبان آلمانی در سطح ب1 یا ب2 و همچنین ریاضی است شرکت کرده و در صورت کسب حد نصاب لازم، می تواند وارد کالج شود و تحصیل خود را به مدت دو ترم در کالج آغاز کند. اگر هم متقاضی در آزمون ورودی کالج قبول نشود، این امکان به وی داده می شود که مجددا در نوبت بعدی آزمون شرکت کند. علاوه بر این، متقاضی می تواند در آزمون ورودی سایر کالج ها هم شرکت کند و در صورت قبولی در هر یک از آنها، وارد همان کالج شود. برای ورود به رشته های پزشکی، نمره ای که متقاضی در آزمون پایانی کالج کسب می کند، اهمیت زیادی دارد، بدین معنا که باید معدل کل متقاضی در آزمون پایانی کالج، بین 1 الی 1.3 بشود. در صورت کسب این معدل، متقاضی می تواند در همان دانشگاه که دوره کالج را در آن پشت سر گذاشته و یا هر دانشگاه دیگری در هر کجای آلمان، یکی از رشته های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی را انتخاب و تحصیل خود را در دانشگاه شروع کند.

پذیرش از یک دانشگاه برای متقاضی گرفته می شود، اما ابتدا متقاضی باید به مدت دو ترم، در دوره کالج همان دانشگاه شرکت کند. این دوره کاملا تحت نظر دانشگاه و در واقع توسط خود دانشگاه ارائه می شود. در این دوره سر فصل هایی از شیمی، زیست شناسی و ریاضی که متقاضی همگی را قبلا در ایران فرا گرفته است، به همراه زبان آلمانی تدریس می شود. البته این دوره شامل دو آزمون می باشد. یکی آزمون ورودی که قبولی در آن لازمه ورود به کالج است و دیگری آزمون پایانی که متقاضی باید حد نصاب نمره مورد نیاز را کسب کند، تا اجازه ورود به دانشگاه به وی داده شود. در غیر اینصورت باید مجددا در این آزمون شرکت نماید.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دندان پزشکی در آلمان شامل 10 ترم تحصیلی بصورت پیوسته می باشد. رشته دندانپزشکی در آلمان همانند پزشکی، داروسازی و دامپزشکی بصورت کارشناسی ارشد پیوسته در آلمان ارائه می گردد. دندان پزشکی در آلمان به دو بخش اصلی تقسیم می شود. بخش اول شامل 5 ترم می باشد و تحت عنوان دوره پیش از ورود به کلینیک ها و مراکز درمانی معرفی می شود که دانشجو علوم پایه مانند فیزیک، زیست شناسی و شیمی را می آموزد و مرحله دوم که آن هم شامل 5 ترم تحصیلی است، شامل دروس تخصصی دندانپزشکی است که بیشتر شامل دروس عملی است و دانشجو بیشتر وقت خود را در کلینیک های دندان پزشکی می گذراند.

پس از گذراندن این دوره، مرحله پایانی امتحانات که در دوره‌ای شش ماهه برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.

تحصیل داروسازی در آلمان

داروسازی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می شود. یعنی دانشجو به صورت یکپارچه از لیسانس تا فوق لیسانس به تحصیل در این رشته می پردازد. داروسازی در آلمان دارای دو قسمت اصلی است. قسمت اول که 4 ترم طول می کشد شامل رشته های پایه مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک می باشد. بخش دوم نیز 4 ترم را شامل می شود که در این مدت دروس تخصصی و عملی در محیط دانشگاه و یا کلینیک ها به دانشجو تدریس می شود.

امتحانات پایانی هم بین 2 تا 3 مرحله برگزار می شوند. به این صورت که بعد از پایان هر یک از دو بخش اصلی که در بالا به آن اشاره کردیم،  یک آزمون برگزار می شود و در صورت قبولی در آن، مدرک کارشناسی ارشد پیوسته در رشته داروسازی به متقاضی اعطا می گردد.

برخی از دانشگاه ها نیز یک آزمون عملی هم برگزار می کنند که پیش نیاز آن شرکت کردن در یک کارآموزی 6 ماهه در یک داروخانه می باشد.


هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

به عواملی مانند شهر محل سکونت و عادات شخصی بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان عدد دقیقی را عنوان کرد. می توان گفت که بر اساس محل سکونت و سبک زندگی، این عدد می تواند بین 550 تا 750 یورو در ماه قرار بگیرد.

یکی از مزیت های تحصیل در آلمان این است که حمل و نقل دانشجو در شهر محل سکونت و کلیه شهرهای اطراف رایگان می باشد که باعث می شود هزینه زندگی در آلمان بسیار قابل توجه پائین باشد به این صورت که دانشجو هر ترم یعنی هر 6 ماه یکبار مبلغی حدود 300 یورو به دانشگاه می پردازد و در عوض کارت حمل و نقل رایگان می گیرد که بواسطه آن دیگر نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو ندارد و رفت و آمدش در شهر محل سکونت و یا شهرهای اطراف کاملا رایگان خواهد شد.

پرداخت هزینه کارت حمل و نقل  که چیزی در حدود 300 یورو به ازای هر ترم است، اجباری است زیرا کارت دانشجویی شما نیز محسوب می شود.

یکی دیگر از مواردی که هزینه زندگی در آلمان را به شدت کاهش می دهد، خدمات بیمه درمانی در آلمان می باشد. زیرا هزینه های درمانی در آلمان گران است. اما دانشجو با پرداخت بیمه در هر ماه، کارت بیمه دریافت می کند که بواسطه آن در سراسر اتحادیه اروپا می تواند بصورت رایگان تحت مداوا قرار بگیرد. هزینه بیمه دانشجویی برای دانشجویان زیر 30 سال 160 یورو است که نصف این مبلغ را دولت آلمان پرداخت می کند و دانشجو (چه دانشجوی آلمانی و چه دانشجوی خارجی) باید نصف دیگر آن را یعنی 80 یورو در هر ماه پرداخت کند.

 اجاره خانه دانشجویی در شهرهای مختلف، متفاوت می باشد. در شهرهایی مثل مونیخ اجاره خانه بسیار زیاد و در شهرهایی مانند هانوفر و یا بوخوم به صرفه و مناسب است. هر چند کار پیدا کردن در شهرهای بزرگ راحت تر می باشد. البته شایان ذکر است که در آلمان تحصیل به طور کامل رایگان بوده و در هر ترم دانشگاه ها مبلغی حدود 250 الی 300 یورو جهت صدور کارت حمل و نقل رایگان از دانشجویان می گیرند.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

 • اجاره خانه با حق شارژ (آب، برق، اینترنت) 300 یورو
 • بیمه درمانی 80 یورو
 • خوراک 160 یورو
 • تفریح، ورزش 50 یورو
 • نیازهای آموزشی 20 یورو
 • سایر موارد 50 یورو
 • جمع کل 660 یورو

کار دانشجویی در آلمان

خوشبختانه وضعیت کار در کنار درس در آلمان هم از نظر قوانین موجود خوب است و هم از نظر اینکه کارهای بسیار زیادی در اکثر شهرهای آلمان برای دانشجویان وجود دارد و به راحتی می توان گفت 90 الی 100 درصد مخارج زندگی دانشجویی از طریق کار در کنار درس امکان پذیر است.

نسبت به بسیاری از کشورها ساده تر است و از طرفی امری بسیار جا افتاده برای کارفرمایان و شرکتها نیز می باشد. دانشجویان خارجی می توانند بدون داشتن اجازه کار در آلمان کار کنند. برای دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و همچنین برخی از کشورهایی که به تازگی به عضویت اتحادیه اروپا درآمده اند، این اجازه کار محدود است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (شامل دانشجویان ایران) می توانند در سال 120 روز به صورت تمام وقت کار کنند. منظور از تمام وقت یعنی هر روز 8 ساعت می باشد. دانشجو اگر ماهیانه 450 یورو درآمد داشته باشد، از مالیات معاف می شود، ولی اگر درآمد وی از 450 یورو بیشتر شود، مالیات باید بپردازد. هر چند مالیاتی که دانشجویان می پردازند آنچنان زیاد نیست و حتی در صورت درخواست دانشجو، قابل برگشت هم می باشد. یعنی در پایان هر سال، مالیات هایی که از وی کسر شده به حسابش واریز می شود. تعطیلات رسمی آلمان مانند تعطیلات سال نو میلادی و یا آخر هفته ها جز روزهای مجاز کار حساب نمی‌شوند. به عبارت دیگر، شما اگر همه آخر هفته ها و سایر روزهای تعطیل هم کار کنید، جزءِ 120 روز به حساب نمی آیند.

می توان ادعا کرد که اکثر دانشجویان آلمان، چه آلمانی و چه غیر آلمانی، هزینه تحصیل خود را از کار کنار تحصیل تامین می کنند. زیرا کار در آلمان برای دانشجویان فراهم است. از کار در فروشگاه ها و رستورانها، نمایشگاهها تا کار در کتابخانه دانشگاه و یا کار برای اساتید و یا کار در کارخانه ها و مراکز صنعتی. بسیاری از کارخانجات و شرکتها هستند که با دانشگاه ها در ارتباط اند و تمایل دارند برای پیشبرد پروژه های خود از دانشجویان استفاده کنند و آنها را در رشته های تحصیلی خود به کار گیرند. به این نوع از کار دانشجویی ورک استیودنت گفته می شود و تقریبا از ترم 3 لیسانس به بالا می توانید روی آن حساب باز کنید. البته به شرط اینکه دنبال آن باشید. هر چند این نوع کارها بیشتر برای رشته های فنی مهندسی فراهم است.

در کل دانشجو نیروی کار ارزان تر و به صرفه ای برای کارفرماست و حقوق دانشجو از یک غیر دانشجو کمتر است و علاوه بر این کارفرما نیازی به پرداخت هزینه های حمل و نقل دانشجو ندارد، زیرا دانشجوها در ایالتهای خود و ایالتهای همسایه بصورت رایگان رفت و آمد می کنند. برای همین پیدا کردن کار دانشجویی موضوع نگران کننده ای نیست و افرادی که برای تحصیل در آلمان به این کشور سفر می کنند، می توانند مخارج خود را از طریق کار در کنار تحصیل تامین کنند. البته آشنایی با زبان آلمانی حداقل در سطح ب1 نقش مهمی دارد.

حداقل دست مزد بر اساس قانون، ساعتی 8.5 یورو است که با همین حداقل دستمزد هم اگر دانشجو هفته ای دو روز کار کند، می تواند 90 درصد الی 100 درصد کل هزینه های یک زندگی دانشجویی را برآورده کند. زیرا یک زندگی دانشجویی با همه احتیاج های مخصوص خود، بسته به شهر و ایالت، بین 550 الی 650 یورو ماهیانه می باشد. برخی از شرکتها هستند که مبالغ بالاتری از 8.5 یورو پرداخت می کنند و حتی دستمزد یک دانشجو تا ساعتی 20 یورو هم می تواند باشد.


شرایط اجازه کار همراه در آلمان

دانشجویانی که با ویزای تحصیلی آلمان عازم این کشور برای ادامه تحصیل هستند، می توانند همسر خود را نیز همراه خود ببرند. البته همسر باید فرم تقاضای ویزا را جداگانه پر کند و همچنین بصورت جداگانه یک وقت مصاحبه رزرو کند و از این طریق تقاضای ویزای همراه و یا همان ویزای پیوست به اعضای خانواده را بدهد. البته شاید روند اعطای ویزا به نحوی پیش برود که همسر نتواند بصورت همزمان با دانشجوی عازم آلمان به این کشور سفر کند، اما به هر حال سفارت آلمان در تهران در صورت نداشتن نقص مدرک، ویزای پیوست را اعطا می کند. این امکان هم وجود دارد که همسر (همراه دانشجو) به موقع ویزای همراه خود را دریافت کند و هر 2 نفر بتوانند با همدیگر به آلمان سفر کنند.

و اما موضوع مورد بحث ما در حال حاضر اجازه کار همسر (همراه دانشجو) می باشد. اگر فردی موفق به دریافت ویزای همراه و یا ویزای پیوست به همسر شود، اجازه کار تمام وقت خواهد داشت و می تواند بدون هیچ گونه مشکلی بصورت تمام وقت مشغول به کار شود.

.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *