کار در اسکاندیناوی


 

اگر پزشک و یا دندانپزشک هستید و قصد مهاجرت کاری به سوئد ،مهاجرت کاری به دانمارک و یا اخذ ویزای کار نروژ و فنلاند را دارید،مشاورین و وکلای دفتر حقوقی و مهاجرتی اوریز شما را در امر کاریابی و اخذ اقامت کاری کشوهای اسکاندیناوی همراهی خواهند کرد.  این برنامه پزشکان عمومی، متخصصین، پزشکان فوق تخصص و همچنین دندانپزشکانی که طرح خود را گذرانده اند و موفق به کسب دانشنامه پزشکی و پروانه مطب شده اند را در بر می گیرد.
در این روش پزشکان و دندانپزشکان تنها با تایید مدارکشان توسط موسسات مربوطه و بدون نیاز به امتحان رجیستری و دانش اولیه زبان کشور مربوطه می توانند با اقامت دو ساله وارد اسکاندیناوی شوند. این اقامت قابل تمدید به 2 سال دیگر است. در ابتدای کار شخص متقاضی نمی تواند کشور مورد نظر برای زندگی را انتخاب کند. در واقع موسسات مربوطه بر اساس حوزه نیاز هر کشور متقاضی را به یکی از کشورهای سوئد، فنلاند، نروژ و یا دانمارک می فرستند. اما متقاضی می تواند شهر مورد نظر را خود انتخاب کند.
قابل ذکر است از بدو ورود تمامی هزینه های درمانی، تحصیلی و آموزش زبان برای متقاضی و خانواده او رایگان است. متقاضی در ابتدا باید دوره های زبان مربوطه تا سطح c1 را بگذراند. در این مدت و تا زمان اخذ مدرک زبان وی اجازه ندارد در زمینه پزشکی و طبابت کار کند اگر چه او و همسرش در این مدت اجازه کار تمام وقت دارند اما در سایر مشاغل.
پس از کسب مدرک زبان که بسته به توانایی های فرد ممکن است حتی در 6 ماه گرفته شود متقاضی توسط دولت استخدام شده و 6 الی 12 ماه زیر نظر یک پزشک، دندانپزشک و یا متخصص معتمد کار می کند، در این مدت متقاضی ماهانه حقوق می گیرد و مالیات می پردازد. پس از اتمام دوره آموزش و کسب دانش و امتیازات لازمه متقاضی می تواند مستقلا در یک کلینیک یا بیمارستان کار کند یا خودش مطب داشته باشد. بعد از دریافت حقوق و پرداخت مالیات برای 3 سال و شش ماه به متقاضی اقامت دائم داده می شود و و دو سال و نیم بعد از اخذ اقامت دائم پس از پشت سر گذراندن امتحان شهروندی موفق به کسب پاسپورت می شود.
پس از اخذ اقامت دائم و شماره سی پی آر پزشک یا دندانپزشک می تواند در هر کدام از کشورهای اتحادیه شینگن کار و زندگی کند.
حقوق پزشکان در سوئد بین 55000 کرون تا 70000 کرون سوئد متغیر است، همچنین کشور دانمارک در بین 10 کشور برتر از نظر دست مزد پزشکان قرار دارد.

مدت زمان انجام کار


کل روند اعزام برای پزشکان بین 22 تا 24 ماه طول می کشد. اعزام دندانپزشکان که با علائم حیاتی سروکار ندارند می تواند کمتر به طول بیانجامد. این زمان ممکن است کمتر نیز طول بکشد مثلا ممکن است 20 ماه یا 18 ماه طول بکشد ولی تعهدی که این دفتر دراین خصوص می دهد در واقع براساس حداکثر زمان اعلام شده است.

مدارک مورد نیاز


مدارک مورد نیاز برای پزشک و دندانپزشک شامل اصل دانشنامه دکترای پزشکی، ریز نمرات وی، پروانه دائم پزشکی، پروانه مطب، و عدم سوءِ پیشینه نظام پزشکی در تاریخی که به متقاضی اعلام می شود، می باشند.

ارائه عدم سوءِ پیشینه نظام پزشکی (Criminal Record) زمانبندی خاصی دارد چون تاریخ انقضا دارد. متقاضی درخواست خود را به تهران ارائه می دهد و سوءِ پیشینه وی از آنجا ارسال شود.

مزایای برنامه اعزام

  • هزینه های پزشکی، تحصیلی وآموزش زبان کشور مقصد به صورت رایگان برای متقاضی و اعضای خانواده از بدو ورود
  • تحصیل رایگان فرزندان
  • اجازه کار تمام وقت متقاضی و همسر وی (پیش از گرفتن تاییدیه در مشاغلی به غیر از طبابت)
  • امکان کار در سایر کشورهای شینگن پس از گرفتن سی پی آر
  • داشتن در آمد و حقوق از زمان کار آموزی

پزشکان عمومی با این روش نیز می توانند به ادامه تحصیل در مقطع تخصص بپردازند که در این صورت باز هم به آنها حقوق تعلق می گیرد.

حق الوکاله دفتر


مبلغ حق الوکاله دفتر جهت اعزام پزشکان و دندانپزشکان 20000 یورو می باشد.

فهرست هزینه های اعزام پزشکان و دندانپزشکان


ردیف موضوع هزینه (برحسب یورو) تایید عدم تایید توضیحات
1 ارزشیابی   مدارک کاری و تحصیلی متقاضی 5000 بعنوان قسمتی از بنداول گزینه اول و یا گزینه دوم ماده سوم دریافت گردیده است.
2 اخذ   اجازه کار برای همسر 5000
3 ترانسفر   فرودگاهی و رزرو هتل 100
4 انجام   امور مربوط به اخد کارت اقامت 500
5 افتتاح   حساب بانکی 100
6 یافتن   آدرس محل اقامت و منزل 1000
7 انجام   امور مربوط به تاییدیه تحصیلی و نظام پزشکی در ایران 700
8 اخذ   اجازه تدریس در کشور متبوع 3000
9 ارزشیابی   مدارک تحصیلی همسر و فرزندان 2000
10 تغییر نوع اقامت و یا   کشور - - - بستگی به نوع کشور و اقامت با نظر مشاور متفاوت می باشد.


فهرست مدارک مورد نیاز و زمان تحویل

فهرست مدارک مورد نیاز و زمان تحویل
ردیف عنوان اصل مدرک و ترجمه تاریخ نهایی تحویل مدرک توضیحات
1 دانشنامه تخصص و فوق تخصص
2 دانشنامه   و ریز نمرات پزشکی و یا دندانپزشکی عمومی
3 تاییدیه دانشگاهی فوق تخصص، تخصص و عمومی پزشکی و یا دندانپزشکی عمومی
4 گواهی عدم سوءِ پیشینه از   نظام پزشکی و قوه قضاییه
5 مدرک زبان مورد نیاز نمی باشد
6 گواهی تمکن مالی (گواهی   بانکی)
7 فیش های واریزی به سفارت
8 تکمیل فرم های مربوطه
9 سند ازدواج ، شناسنامه متقاضی   ، همسر و فرزندان
10 Cv ( رزومه   کاری )
11 پاسپورت
12 پروانه مطب، پروانه دایم   پزشکی و یا دندانپزشکی
13 گواهی اشتغال به کار